ÇİNLİ OTO DEVİ TÜRKİYE'DE FABRİKA KURACAK

Küresel kriz sebebiyle dünya ekonomileri zor günler yaşarken, yabancı yatırımcının Türkiye'ye ilgisi devam ediyor

Magazin

ÇİNLİ OTO DEVİ TÜRKİYE'DE FABRİKA KURACAK Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ziyaretinin de etkisiyle, dünyanın önde gelen Çinli otomotiv firması DFM yatırım kararını netleştirdi. Zaman gazetesinin haberine göre, Çin'in en büyük otomotiv üreticilerinden DFM 250 milyon dolarlık yatırım yapacak. Şirket, yıl sonuna kadar ticari araç üretimi için düğmeye basmayı planlıyor. Yer konusu henüz netleşmezken, Konya, Gebze ve İzmir'in adı ön plana çıkıyor. Küresel krize rağmen büyümesini devam ettiren Çin'in yatırım projelerine ağırlık verdiğine dikkat çeken Dış Ticaret Müsteşarlığı yetkilileri, DFM ile sürecin sonuna gelindiğini kaydetti. Firma, yapacağı yatırımla Avrupa'nın yanı sıra hem Ortadoğu hem de Kuzey Afrika pazarına Türkiye üzerinden açılmayı planlıyor.

Dünyanın birçok ülkesine yatırımcı uğramazken son bir yılda uluslararası ölçekli birçok firma Türkiye'nin kapısını çaldı. Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı bir buçuk ay önce Pfizer ile Ar-Ge yatırımları konusunda mutabakata varırken, son bir yılda yatırım kararı alan şirketler arasında Microsoft, Hewlett Packard, ENPAY, CRH, Vision, Oschatz, Gates, Tafe ve Areva gibi dünya devleri yer aldı.

Yatırım kararını netleştiren Çinli DFM'nin Türkiye'deki distribütörlüğünü MYG Otomotiv yapıyor. Yıllık bir milyon adedi aşan üretimiyle Çin'in en büyük otomotiv üreticilerinden biri olan DFM'nin Yönetim Kurulu Başkanı Can Şinghay, mevcut krize direnmenin yolunun birlikte üretim yapmak olduğunu söylemişti. Şinghay, Türkiye'nin Avrupa pazarına açılmada kendileri için büyük önem taşıdığını, üretim üssü kurmak için girişimleri başlattıklarını ifade etmişti. Geçen yıl dünyada 100 milyar dolara yakın yatırım yapan Çin'in Türkiye'deki yatırımlarının tutarı yaklaşık 60 milyon dolar. Türkiye'nin Çin'deki yatırım miktarı ise 100 milyon dolar civarında. DFM'nin yanı sıra yatırım planlayan Çinli firmaların sayısı her geçen gün artıyor. Telekom şebeke çözümleri alanında faaliyet gösteren Çinli Huawei, Türkiye'deki ilk Ar-Ge merkezini açacak. Dünyadaki Huawei Ar-Ge merkezlerinin on beşincisi olacak merkezin, açılışı için imzalar Cumhurbaşkanı Gül'ün Çin gezisi sırasında atılmıştı. Projenin hemen başlangıcında Huawei Ar-Ge merkezinde 150 Türk mühendis görev alacak.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: