Cinsel isteği arttırır, enerji verir!

Doğalgaz ve kalorifer sistemin yaygınlaşmadığı dönemlerde kış ayları gelince evlerde soba kurulur ve öyle ısınılırdı. Sadece ısınma da değil, bu sobaların üzerinde pişirilen yemekler, kaynatılan çaylar ve kızartılan ekmeklerin tadı da bir başka olurdu.

Yaşam

Cinsel isteği arttırır, enerji verir! Özellikle yeni yıl geldi mi yılbaşı gecceleri kestane olmazsa olmazdı. Sobanın üzerinde pişirilen kestanelerin kokusu evi, tadı damağı ve faydası sağlığı doyururdu. O günlerden bugünlere daha çok ya kestane şekeri olarak ya da köşe başlarında satılan satıcılarda rastlayabilirsek yemek şansı yakaladığımız bu besinin faydalarının neler olduğunu biliyor musunuz?

Ateş düşürülmesine yardım eder. Sakinleştirici özelliği vardır, stresin giderilmesine yardımcı olur. Hücrelerin yaşlanmasına karşı savaşır. Hücrelerin erken yaşlanmasını engeller. Detoks özelliği vardır. Vücudu toksinlerden arındırır.

Mideye karşı da faydalıdır. Yüksek miktarda selenyum ve B1, B2, E vitaminleri içerir. Beyin için birçok faydası vardır. Unutkanlığı ve alzheimer’ı önlemeye yardım eder. Kolesterolü düzenler. İshali önler.

Birçok kanser türünün önlenmesine yardım eder. Özellikle akciğer kanserinin önlenmesine yardımcıdır. Kan basıncını düşürür. Kansızlık yani anemiyi önlemeye yardım eder. Tok tutucu özelliği sayesinde sık sık yemek yemeyi engeller.
Bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu sayede hastalıklara kolay yakalanmayı önler. Kalp hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Kalbi korur. İçerdiği selenyum sebebiyle prostat kanseri ile mücadeleye yardım eder. Cinsel isteği arttırır.

Afrodizyak etkisi vardır. Halsizlik ve aşırı yorgunluk durumlarında da enerji verir.

Güçlü bir antioksindandır. Kasları ve kemikleri güçlendirir. Dişlere de fayda sağlayarak dişleri kuvvetlendirir. Koroner arter rahatsızlığına iyi gelir. Felç geçirme riskini azaltır. Lineoleik asit açısından oldukça zengindir. Bu yüzden de birçok hastalığın önlenmesine yardım eder. Meyvenin kendisi kadar kabukları da şifa dağıtır. Kabuklar kaynatılır ve ilaç olarak kullanılabilir.

YAZI: KAMURAN AKDEMİR
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: