Çiz, yazdır, giy...

3 boyutlu yazıcılarla artık elbise de üretiliyor.

Kadın

Çiz, yazdır, giy... Hayalinizdeki elbiseyi çizip yazıcıya göndermeniz yeterli, ertesi gün işe giderken hazır. 2025’ten sonra bu makinelerle organ üretileceği bile söyleniyor... Hayalleri süsleyen elbise için terziye, hatta elinizden geliyorsa tasarımcıya bile ihtiyacınız olmayabilir.

Elbise çizimini üç boyutlu (3D) yazıcıya gönderip ertesi gün bitmiş halini giyebilirsiniz. Kulağa çok futuristik geliyor olabilir ama günümüzün teknolojisiyle bu mümkün. Paris Moda Haftası’nda koleksiyonlarını sergileyen tasarımcı Iris Van Herpen, tasarımlarını tek bir iğne darbesi olmadan 3D yazıcılarla hayata geçiriyor. Epey de ilgi görüyor.

Türkiye’de de Avrupa ve Amerika’daki teknolojiyi kullanıp bu tür elbiseler yapan şirketler bulunuyor. Ancak sadece elbise değil aklınıza ne geliyorsa üretiyorlar. Otomobil yedek parçasından ameliyat aletlerine, insansız hava uçağı parçasından telefon kılıfına... 3 boyutlu yazıcılardan çıkan elbiseler plastik ve türevlerinden üretiliyor ancak kumaşa geçilmesi çok da uzak değil. “10 yıl ya var ya yok” diyor InfoTron Proje Müdürü Davut Başaran.10 yıl sonra evlerde küçük 3D printerların olacağını ve kadınların aksesuvar ve ayakkabılarını kendilerinin üreteceğini ön görüyor.

Elbiseleriyse köşe başındaki 3D baskı merkezinde bastıracakmışız. “Rahat mıdır” sorusunun cevabınıysa firmanın pazarlama müdürü Melis Kesgin veriyor: “Yumuşak olmasını istediğiniz bölümleri yumuşak, istediğiniz bölümleri sert yapabilirsiniz. Ürün bittikten sonra farklı kumaş ve materyallerle de birleştirebilirsiniz.”

“2025’ten sonra organ üretilecek”

Ancak şimdiden başlangıç seviyesinde bir 3D yazıcı istiyorsanız 10 bin Euro’yu gözden çıkarmanız gerek. Maliyetlere gelince, bir telefon kılıfını 10 dolara, küçük bir çantayı 50 dolara kolunuza takabilirsiniz. Bu makinelerden bitmiş olarak sadece elbiseler ya da aksesuarlar değil pastalar da hazır halde çıkacakmış. Yazıcılarla çikolata yapılmaya başlanmış bile...

Başaran, 3D printer teknolojisinin her geçen gün nasıl bir hızla geliştiğini anlatmak için, Avrupa Birliği’nin yürüttüğü ve kendilerinin de yer aldığı çeşitli projelerdeki gelişmeleri işaret ediyor: “Bu makinelerle 2025’ten sonra organ üretiminin ilk adımları atılacak. Uzuvları zaten bugün yapıyoruz. İleride böbrek, kalp, karaciğer gibi organlar üretilip takılacak. Kanser de ölümcül bir hastalık olmaktan çıkabilir...” Başaran’ın anlattıklarına bakılırsa 2030’a kadar yaşarsak ölmek zor, farklı giyinmekse pek kolay.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: