Çocuğunuzun ödevleri bitmiyorsa dikkat!

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB), sıklıkla yaramazlıkla karıştırılsa da çok farklı şeylerdir.

Yaşam

Çocuğunuzun ödevleri bitmiyorsa dikkat! Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Emel Sarı Gökten, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu hakkında açıklamalarda bulundu.

DERSLERDE ÇABUK SIKILMA
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu’nun üç adet belirtisi olduğunu söyleyen Gökten, , "Bu durumun üç farklı belirti grubu vardır. Öncelikle dikkat eksikliği. Dikkat eksikliği, çocuğun derslerine konsantre olmasında ya da o konsantrasyonunu sürdürmesinde güçlük yaşamasıdır. Bu çocuklar genellikle derslerde çabuk sıkılan, başka şeylerle ilgilenen çocuklardır. Ödevlerini yaparken çabuk sıkıldıkları için ya çok kısa sürecek bir ödevi, çok uzun bir sürede ve ailelerinin desteğiyle bitirebilirler ya da çok özensiz, çok kısa sürede, eksiklerle dolu bir ödev yaparlar." dedi.

SÜREKLİ HAREKET ETME İSTEĞİ
Hiperaktivitenin önemi üstünde duran Gökten, "Hiperaktivite, çocuğun çok hareketli olması demek. Genellikle bu çocuklar, yerinde oturmakta zorlanan, otursalar bile sürekli kıpırdanan çocuklardır. Oturmaları gereken bir ortamda bile kalkıp dolaşmak, hareket etmek isterler. Bazılarında ise çok hareketlilik bulunmaz, ancak çok konuşma isteği belirgindir" dedi.

BEKLEME SIKINTISI YAŞARLAR
Gökten, üçüncü etkenin dürtüsellik olduğunu söyleyerek “Dürtüsellik, bir çocuğun sonucunu düşünmeden hareket etme eğilimidir. Bu çocuklar genellikle sabırsız çocuklardır. Beklemekte zorluk yaşarlar. Sıraya girip beklemeleri gerektiğinde ciddi sıkıntıları olur’’ dedi.
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: