Çocuğunuzu enfeksiyondan korumanın yolları!

Acıbadem Altunizade Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Koray Hacıoğlu, çocuğunuzu enfeksiyondan korumanın yollarını anlattı.

Yaşam

Çocuğunuzu enfeksiyondan korumanın yolları! AŞILARI UNUTMAYIN
Acıbadem Altunizade Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Koray Hacıoğlu, çocuklarda aşıların ihmal edilmemesi gerektiğinin altını çizip "Çocuk hekimleri tarafından özellikle düzenli olarak yapılan çocuk sağlığı izlemlerinin yanı sıra eksiksiz ve zamanında yapılan aşı uygulamaları ile toplumsal bağışıklık artmakta olup, bu sayede hastalıkların daha hafif geçirilmesi ya da tamamen önlenebilmesi de mümkün oluyor. Özellikle geç kalmadan yapılacak yıllık grip aşıları ile ciddi salgınlara yol açan influenza virüsüne karşı bağışıklama sağlanması gerekiyor." dedi.

DÜZENLİ UYKU
Hacıoğlu, uyku düzeni olan çocukların bağışıklık sisteminin daha güçlü olduğunu söyleyip "Uyku ve uyanma zamanının her gün aynı düzende olmasının okula başlamadan önceki dönemde sağlanması gerekiyor. Düzensiz uyku aynı zamanda dikkat dağınıklığı ve odaklanma problemlerine yol açarak okul başarısının düşmesine sebep olabiliyor." dedi.

DENGELİ BESLENME
Hacıoğlu, çocukların düzenli ve sağlıklı beslenmesinin vücut direncinin korunmasına yardımcı olduğunu belirterek özellikle sabah kahvaltısının atlanmaması gerektiğini söyledi. Hacıoğlu, "Ayrıca vitamin ve mineral ihtiyacının haftada en az bir gün mevsim balıkları yenerek, taze mevsim sebze ve meyveleri tüketerek doğal yollarla karşılanmasına özen gösterilmesi gerekiyor. Balıkyağı ya da vitamin takviyesi gibi ürünlerin ise ciddi beslenme ve kilo sorunu olan çocuklarda doktor gözetiminde kısıtlı sürelerde kullanılmaları gerekiyor." dedi.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: