Çocuk gelinler olmasın diye!

Siir't in Pervari ilçesinde ölü bulunan 14 yaşındaki Kader'den sonra konu daha da çok gündeme geldi.

Yaşam

Çocuk gelinler olmasın diye! Kader'in ölümüyle yeniden gündeme gelen konu ile; bundan sonrası için çocuk gelin sayısı artışının önüne geçilmesi planlanıyor.Bundan böyle çocuklara nikah kıyan imamlar hapis cezasından, memuriyetten atılmaya varan oranlarda ceza alacak.

Yılmaz Özdil Diyanet İşleri Başkanlığına Sormuş : “Siz Kader’in nikahını kıyan imamı soruşturdunuz mu?”

Olay basına yansır yansımaz Diyanet İşleri Başkanlığı, dini nikahı kimin kıydığı araştırması yapılmış ve bunun Diyanet İşleri Başkanlığı kadrosunda resmi görev yapan bir imam olmadığını tespit edilmiş. Nikahı aile yakını olan, çevresinde dini değer atfedilen bir şahıs tarafından kıyıldığı tespit edilmiş. Diyanet İşleri yetkilileri, İslam dininin çocuk yaşta evlilikleri kesinlikle tasvip etmediğine dikkat çekerek, Diyanet imamlarının da ‘resmi nikah cüzdanını görmeden’ nikah kıymadıklarına dikkat çekiyorlar. Resmi nikahsız, dini nikahın Türk Ceza Kanunu’na göre de suç olduğunu belirtilerek, bunun cezasının memuriyetten atılmaya kadar uzayabildiği de ayrıca vurgulanıyor.

En Keskin Karar Ankara Barosu'ndan !

Türkiye çocuk gelin sorununun çözümünü tartışırken, en keskin öneri Ankara Barosundan geldi. Baro, Türkiye genelindeki tüm barolarda bir birim oluşturularak, gelen ihbarların hızlıca sonuçlandırılması önerisinde bulundu. Başkan Sema Aksoy, "Anneler, kardeşler, teyzeler, komşular gizli gizli bizi arasınlar. Anında harekete geçelim, bu çocukları okula, oyun parklarına gönderelim; yatak odalarına değil" dedi.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: