Çocuklarda internet kullanımı!

Uzmanlar her geçen gün artan internet bağımlılığından çocukların etkilendiğini söylüyor.

Yaşam

Çocuklarda internet kullanımı! İletişim araçlarının yaygınlaşması ve gelişen teknolojiyle birlikte artık cep telefonlarından da sanal alemde tur atılabiliyor. Her geçen gün artan internet bağımlılığından en çok çocukların etkilendiğine dikkat çeken uzmanlar, "Çocuğunuzun internette geçirdiğin süreleri kontrol etmeli, hayatın sadece internetten ibaret olmadığını arkadaşlarıyla beraber gerçek hayatta da eğlenebileceğini ona anlatmalısınız." uyarısında bulunuyor.

Zaman’dan Fatih Karakılıç'ın haberine göre, Bilgi Teknolojeleri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından hazırlanan ‘Guvenlinet.org.tr’ adlı internet sitesinde güvenli internetle alakalı ailelere bir dizi tavsiyede bulunuluyor. Sanal alemin 10 temel kuralının anlatıldığı açıklamada, internette gezinmek için ev ve aileyle birlikte oturulan odayı tercih edilmesi gerektiğine dikkat çekiliyor.

Açıklamada şu tavsiyeler yer aldı: "Seçimlerinizi ailenizle ve öğretmenlerinizle beraber yapın. Onlara danışmaktan çekinmeyin. Beğendiğiniz siteleri ‘sık kullanılanlar’a ekleyebilirsiniz. İnternette karşılaştığınız herhangi bir bilgiyi başka kaynaklardan da sorgulayın ve doğruluğunu araştırın. Ayrıca, bir ödev hazırladığınızda, bulduğunuz bilgileri ve kullandığınız resimlerin kaynağını mutlaka belirtmelisiniz. Tanımadığınız kişilerle sohbet etmeyin.

Sosyal paylaşım sitelerinde kesinlikle tanımadığınız kişilerle arkadaş olmayın. Yeni arkadaşlar edinmek eğlenceli olabilir ancak unutmayın ki bazıları kendileri hakkında yalan söyleyebilir. İnternet ortamında tanıştığın bir yabancıyla gerçek hayatta buluşmamalısın. Gerçekten tanışmak istediğin biri olursa yanında mutlaka aile bireylerinden bir yetişkin olmalı ve buluşmak için kalabalık yerleri tercih etmelisin."

"Küfredeni İhbar Edin"

İnternet ortamında kişisel ve özel bilgilerin başkalarına verilmemesinin tavsiye edildiğinin vurgulandığı açıklamada, kullanılan şifrelerin hiçbir şekilde başkalarıyla paylaşılmaması ve kolay elde edilebilecek yerlere yazılmaması gerektiğine işaret edildi. Sanal alemde verilen küçük gibi görünen bilgilerin bile kötü niyetli kişiler tarafından kullanılabileceği kaydedildi. Tanınmayan kişilerden gelen mesajların asla açılmaması gerektiğinin belirtildiği açıklamada, "Çünkü bunlar genellikle uygunsuz, virüslü ya da gereksiz şeyler içermektedir. Bunlara karşı bilgisayarınızda mutlaka güncel bir anti-virüs ve güvenlik programı bulunmalıdır. Size yapılmasını istemediğinizi başkalarına da yapmayınız. Kimseye hakaret, argo, küfürlü hitap etmemelisiniz. Yüzüne söylemek nasıl saygısız bir hareketse internet üzerinden yapmak da öyledir. İnternet ortamında sizi rahatsız eden şeylerle (kişilerin küfürlü ve argo konuşmaları, hakaretler, uygunsuz teklifler ya da zararlı sitelerle) karşılaştığınızda ailenize, öğretmenlerinize ya da İhbarweb’e (www.ihbarweb.org.tr veya 0312 5828282 ) şikayet edebilirsiniz." ifadeleri yer aldı.

"En Az Çocuğunuzu Koruyacak Kadar İnternet Öğrenin"

Ailelerede tavsiyerle bulunulan açıklamada, ebeveynlerin en az çocuklarını koruyacak kadar internet kullanmayı öğrenmeleri gerektiğine vurgu yapıldı. İnternet kullanımında yasaklayıcı olmak yerine zaman açısından sınırlayıcı olunmasında fayda olduğuna dikkat çekilen açıklamada, "İnternetin derslerini aksatmasına izin vermeyin. Diğer sosyal aktivitelere katılımını özendirin. İnternet sebebiyle sorumluluklarını yerine getirmemesine fırsat vermeyin. İnternette tanımadıkları kişilerden gelen arkadaşlık tekliflerine hayır demeyi, hoşlanmadıkları bir durumu sizinle paylaşmaları gerektiğini, internet üzerinden gelen cazip, fakat aldatıcı teklifleri reddetmeyi, internetin gerçek hayattan çok farklı olduğunu ve hayatın sadece İnternetten ibaret olmadığını çocuğunuza öğütleyin." denildi.

"Önce Siz Örnek Olun"

İnternet kurallarını belirleyen ebeveynlerin, prensiplere önce kendilerinin uyması gerektiğine dikkat çekilen açıklamada, çocuklarla ebeveyn arasında ‘aile sözleşmesi’ imzalanması gerektiği hatırlatıldı. Ailede belirlenen internet kullanım zamanına aile büyüklerinin de uyması gerektiğinin belirtildiği uyarıda, internet dışında da aile içi aktiviteler düzenlenmesi tavsiye edildi.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: