Çok su içiyorsanız...

Şeker hastalığının belirtileri nelerdir?

Yaşam

Çok su içiyorsanız... AĞZINIZ SÜREKLİ KURUYORSA

Tip 1 ve Tip 2 diyabet, zaman zaman farklı belirtilerle kendini göstermeye başlasa da şeker hastalığının en yaygın belirtilerinden birinin ağız kuruluğudur. Havaların ısınmasıyla birlikte aslında birçoğumuzun günlük su alımında artış oluyor ama burada söz edilen sürekli susama hali ve ağız kuruluğu çok daha farklı ve yoğun bir şekilde hissediliyor.

HER ZAMANKİNDEN DAHA FAZLA SU İÇİYORSANIZ

Eğer hava sıcaklıklarından bağımsız olarak son zamanlarda her zamankinden daha fazla su tüketiyorsanız, sürekli ağzınızın kuru olduğunu, hatta dudaklarınızın çatlamaya başladığını düşünüyorsanız bir uzmana danışmanızda fayda var. Zira su içme isteğiniz kan şekerinizin yükselmesi nedeniyle oluşuyor olabilir.

ÇOK SIK TUVALETE ÇIKIYORSANIZ

Şeker hastalığının yukarıdaki belirtisiyle de ilgili olan sık sık idrara çıkma isteği de vücudunuzun size bir şeyler anlatmak istediğinin kanıtlarından. Çünkü vücutta oluşan insülin eksikliği kanda aşırı oranda şeker birikmesine neden oluyor, karaciğerimiz de bu şekerden kurtulabilmek için sürekli su toplayarak fazla şekeri vücuttan atmaya çalışıyor. Hal böyle olunca kişiler, sık sık tuvalete gitme ihtiyacı duyuyor ve sık sık susuyor, ağız kuruluğundan muzdarip oluyor.

SÜREKLİ KİLO VERİYORSANIZ

Kilo vermek birçok insan için sevindirici bir hadise gibi dursa da aslında spor ya da beslenme düzeninde yapılan değişikliklerden bağımsız olarak verilen kilolar, yani nedenini bilmeden başlayan zayıflama ciddi hastalıkların habercisi olabilir.

Bu rahatsızlıklardan biri de şeker hastalığı. Vücut, kandaki şekerin yüksekliği nedeniyle yenilen yiyeceklerden alması gereken yararlı maddeleri alamaz, bu da vücudun enerji kaynağı olarak önce yağları yakmasına, ardından da kasları eritmesine neden olur. Tüm bunlar da sağlıksız bir zayıflama olarak bize geri döner.

SÜREKLİ AÇ HİSSEDİYORSANIZ

Şeker hastalığının bir diğer belirtisi de verilen kilo kayıplarına bağlı olarak ortaya çıkacak iştah açıklığı. Eğer şu sıralar, her zamankinden çok daha fazla yemek yiyor ya da yemek istiyorsanız ve iştahınızın bu denli açılmasına sebep olacak herhangi bir takviye almıyorsanız şeker hastalığı belirtilerinden biriyle karşı karşıya olabilirsiniz.

Vücut, ihtiyacı olan enerjiyi bulmak için sürekli bir şeyler yemenizi sağlayabilir, iştahınız açılabilir. Ancak kandaki şeker düzeyinizi dengelemediğiniz sürece dünyanın en sağlıklı yiyecekleriyle bile beslenseniz fazla fazla yemeniz pek de bir işe yaramayacaktır.

SÜREKLİ HALSİZSENİZ

İşte yukarıdaki tüm bu belirtilerin sonucu olarak da ortaya şeker hastalığının diğer bir belirtisi yani yorgun ve halsiz hissetme çıkar. Bunun sebebi de tabii ki yine vücudun ihtiyacı olan enerjiyi bulamaması, sık sık idrara çıkma zorunluluğu, en temel olarak da insülin eksikliğidir. Yani siz, siz olun, şu sıralar sebebini bilmediğiniz ve kronikleşmeye başlayan bir yorgunluk, halsizlik hissediyorsanız hiç vakit kaybetmeden alanında uzman doktorlara danışın, gerekli görülüyorsa ölçümlerinizi yaptırın ve yorgunluğunuzun nedenlerini öğrenin.

Bunlarda ilginizi çekebilir: