Çok yaşa Gezi Parkı...

Her şey bir yıl önce 27 Mayıs 2013 geccesi saat 23.47’de twitter'dan okumaya başladığımız o korkunç haberlerle başladı!

Yaşam

Çok yaşa Gezi Parkı... Taksim Gezi Parkı olayları aylarca Twitter gündeminden düşmedi. Yaşadığımız bu olayda 2'si polis, 9 kişi hayatını kaybetti, Türk Tabipleri Birliği’nin kayıtlarına göre 8 binin üzerinde kişi yaralandı. Bir yıldır sürdüğünü düşündüğümüz bu mücadele asılnda 3 yıldır vardı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 2011’in eylül ayında oybirliği ile Taksim Yayalaştırma Projesi’ni kabul etti. Bu plan, 4 Ocak 2012’de Anıtlar Kurulu tarafından onaylandı. Proje kapsamında yeniden inşa edilecek Topçu Kışlası’nın yaklaşık 28 bin 900 metrekarelik bir inşaat alanına sahip olacağı açıklandı.

Olaylar ise 27 Mayıs 2013’te patlak verdi. Gece yarısı iş makinelerinin parka girmesinin ardından aylardır parkta nöbet tutan Taksim Platformu üyeleri, sosyal medyadan herkesi desteğe çağırdı.

Destek çağrısı kısa sürede yangın gibi yayıldı. #DirenGezi, #Occupygezi başlıklarıyla sosyal medyada bir patlama yaşandı.

Gezi Parkı’na koşanlar, ağaçların sökülmemesi için iş makinelerine karşı nöbet tutmaya başladı. Polisin müdahalesi ise 30 Mayıs sabaha karşı, direnişçiler çadırlarında uyurken geldi. Şafak vakti biber gazı sıkan çevik kuvvet, parkta kalanları uzaklaştırdı. Çadırlar sivil kıyafetli kişiler tarafından yakıldı. Sonradan bu kişilerin zabıta olduğu açıklandı.

Polisler gözyaşı fişekleri atarak Taksim’e girip her tarafı savaş alanına çevirdi. Buna rağmen Taksim Platformu direnişe devam kararı alıp, parktan çıkmayacağını duyurdu. Ta ki 15 Haziran akşamına, Başbakan Erdoğan’ın 16 Haziran’da İstanbul’da yapılacak mitingiyle ilgili açıklaması sırasında, “Siz boşaltmazsanız, boşaltırlar” sözlerine kadar...

DHA'nın çektiği bir görüntüde tazyikli su sıkan TOMA’ların su deposuna biber gazı bidonlarının boşaltıldığı görüldü.

Erdoğan’ın bir konuşmasında “Bunlar çapulcu” demesinin ardından protestocular kendilerini ‘çapulcu’ diye adlandırırken, bazı medya kuruluşlarının gösteri ile ilgili haberleri yayınlamamasına tepki gösterildi. Gezi’de kıyamet koparken bir haber kanalında ‘Penguen belgeseli’ yayınlanması karikatürlere konu oldu.

Türkiye genelindeki protestolara evlerinden destek vermek isteyenler, tencere-tava çaldı.

Gezi Parkı'nda hayatını kaybedenler...
Gezi Parkı’nda başlayıp yurt geneline yayılan olaylarda Mehmet Ayvalıtaş, Abdullah Cömert, Ethem Sarısülük, Ali İsmail Korkmaz, Ahmet Atakan, Mehmet İstif, 14 yaşındaki Berkin Elvan hayatını kaybetti. Olaylara müdahale eden komiser Mustafa Sarı, polis memuru Ahmet Küçüktağ da can verdi.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: