"Contemporary"miz kutlu olsun!

Sadece "ön izleme"de 10 bin kişinin gezdiği Lütfü Kırdar Kongre Sarayı'ndaki 7'nci Contemporary İstanbul, tüm hızıyla devam ediyor.

Kültür-Sanat

"Contemporary"miz kutlu olsun! Yoğun hazırlıkların ardından Contemporary Istanbul, çarşamba günü kapılarını yedinci kez sanatseverlere açtı. Açılış geccesi, ön izleme ve sonrasında gerçekleşen açılış kokteyline gelen davetlilerle, Lütfi Kırdar ve İstanbul Kongre Merkezi’nin toplam 16 bin metrekarelik alanı dolup taştı.

Türkiye’nin önde gelen 45 çağdaş sanat galerisi de burada yer alıyor. Dünya sanat sahnesinde adlarıyla sıkça karşılaştığımız usta isimleri de ağırlayan fuarda, Andy Warhol, Tony Cragg, Jan Fabre, Jaume Plensa, Botero, Jean-Michel Basquiat, Keith Haring, Andrea Gursky ve Marc Quinn’in de aralarında bulunduğu pek çok önemli isme ait işleri bünyesinde izlemekte mümkün. Fuarda Türk galerilerinden daha çok yurtdışından gelen galeriler dahada ağırlıklı.

"Contemporary Istanbul"u farklı kılan en önemli konulardan bir diğeri ise çoğu galerinin temsil ettikleri sanatçıların en yeni, en iddialı çalışmalarını burada ilk kez gösteriyor olmaları. Contemporary Istanbul’un kapanış tarihine kadar yaklaşık 70 bin ziyaretçiyi 612 sanatçıyla 102 galeri standında buluşturacağı tahmin ediliyor.

Hollandalı sanatçı Berndnaut Smile'nin Nimbus D'aspremont adlı oda hareketli enstalasyonunun baskısı

Ansen'in Microbigs serisinden küçük heykeller

Bunlarda ilginizi çekebilir: