Crr'den İstanbul gitar günleri

İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu, üç gün sürecek “İstanbul Gitar Günleri”nde İskoçyalı gitarist David Russel ve klasik gitar virtüözü Ahmet Kanneci’nin de yer aldığı birbirinden değerli gitaristleri konuk ediyor.

Kültür-Sanat

Crr'den İstanbul gitar günleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kültür Müdürlüğü bünyesinde çalışmalarını sürdüren Cemal Reşit Rey Konser Salonu (CRR), dünyaca ünlü gitaristleri özel bir programla İstanbullularla buluşturacak. 21-23 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan “CRR İstanbul Gitar Günleri” programına İskoçyalı gitarist David Russel ve klasik gitar virtüzözü Ahmet Kanneci’nin yanı sıra Ricardo Moyano, Raul Olmos, Soner Egesel,

Sinan Erşahin ve Marco Socias gibi birbirinden değerli sanatçılar da katılacak.

Üç gün sürecek olan “CRR İstanbul Gitar Günleri”nde yeni yeteneklerin keşfedilmesi için düzenlenecek olan “Klasik Gitar Yarışması” İstanbullulara keyifli anlar yaşatacak. 21 ve 22 Mayıs’ta elemelerin yapılacağı yarışmada, kazanan programın son gününde belli olacak. Jüri başkanlığını Mehmet Gürgün’ün yapacağı yarışmada, Ricardo Moyano, Raul Olmos, Soner Egesel ve Marco Socias da jüri üyeliğini üstlenecek. Yarışmanın finalistlerine ödül olarak, CRR İstanbul Gitar Günlerine katılan sanatçıların ve jüri üyelerinin imzalarının bulunduğu bir gitar verilirken, 1. olan yarışmacıya ise ileri bir tarihte İBB Cemal Reşit Rey’de konser verme olanağı sağlanacak.


Program, İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nun fuaye alanında 21 Mayıs Çarşamba günü 18.00’de yapılacak olan Ricardo Moyano konseri ile başlayacak. Aynı gün 20.00’de Meksikalı Gitarist Raul Olmos; Guido Santorsola, Jorge Cardosa ve Ramon Noble gibi dünyaca ünlü bestecilerinden seçkiler sunarken, Ahmet Kanneci ise Manuel Ponce ve Sergei Prokofiev’in eserlerini müzikseverler için seslendirecek.

Türkiye’nin yetiştirdiği en iyi klasik gitaristlerinden biri olan Soner Egesel, “CRR İstanbul Gitar Günleri”nin ikinci gününde 18.00’de müzikseverlerin karşısına çıkacak. Dünyaca ünlü klasik gitar virtüözlerinden David Russel ise kendine özgün sahne performansı ve yorumu ile İstanbullulara unutulmaz bir gece yaşatacak. İskoçyalı gitarist Russel; Mauro Gıulıanı, Domenico Scorlattı, Johann Sebastian Bach, Enrique Granados ve Isaac Albenız gibi ünlü bestecilerin eserlerinden oluşan bir repertuvar ile sanatseverlere müzik ziyafeti sunacak.

Programın kapanış konserinde Şef Rengim Gökmen yönetiminde ve Sinan Erşahin ile Marco Socias solistliğindeki CRR Senfoni Orkestrası, “Rodrigo Akşamı”nda sahneye çıkacak. Ünlü İspanyol besteci Joaquin Rodrigo’nun Gitar Konçertolarından “Fantasia Para Un Gentlehombre”yi Sinan Erşahin çalarken, İspanyol müzik ve gitar konçertoları arasında en değerli eserlerden biri olarak kabul edilen “Concierto de Aranjuez”i de Marco Socias icra edecek.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: