DAHA ÇOK YE DAHA ÇOK KİLO VER

Bu günlük plan sayesinde sağlıklı erkeğin beslenme sistemini baştan yaratın. (evet yanılmadınız, çok fazla yiyecek var!)

Magazin

DAHA ÇOK YE DAHA ÇOK KİLO VER Önce kısa bir biyoloji dersi… Açlık, evrimleşen ilk insanlar için hayatta kalmanın önündeki en büyük tehdidi oluşturuyordu. Bereketli zamanlarda yağ depolamayı, kıtlık geliyorum dediğinde daha az kalori yakmayı öğrendiler. (Aynen ayıların kış uykusuna yatması gibi.) Eğer gün boyunca aç gezip sonra da ağır bir akşam yemeği yiyorsanız, siz de atalarınızın izinden gidiyorsunuz demektir.

Bunun yerine, sabahları günlük kalorinizin yüzde 30-35’ini oluşturan birkaç küçük öğün yemeyi deneyin. Bu sayede gün boyu tok hissedecek ve bir ayı gibi yiyip yiyip uyumaktansa, yediklerinizi yakmak için vücudunuza bir şans vermiş olacaksınız.

Kahvaltı

Yiyecekler: Süt ürünleri, yumurta, tam tahıllar ve lifli besinler. Kahvaltıyı genelde es geçiyorsanız, bir bardak süt ya da kızarmış tam buğday ekmeğinin yanında bir dilim peynirle güne başlayabilirsiniz. Eğer güne yemek yemeye hazır başlamışsanız, ceviz ve keten tohumlu yulaf ezmesini biraz yoğurt ve yaban mersiniyle beraber yiyin.

Hedef: Kalori yüklemesi.

Gerekçe: Süt ve diğer süt ürünlerindeki protein, kas büyümesine ve egzersiz sonrası yağ yakımına yardımcı olur, kas proteini üretimini artırır.

İkinci kahvaltı
Mönü aynı! Sabah ikinci kez yemek, toplamda daha az kalori alacağınız anlamına geliyor. Çoğu erkeğin sabah ilk iş günlük kalori alımının üçte birini gerçekleştirmeye vakti olmaz. Ya da iştahları buna izin vermez. Bu yüzden öğünü parçalara ayırmak, kalori alımınızı sabaha kaydırırken, midenizi zorlamadan güne başlamanızı sağlar.

Öğle yemeği

Yiyecekler: Sebzeler, baklagiller, meyveler, kuru yemişler ve tam tahıllı hububatlar. Çorba ve salatayı unutmayın.

Hedef: En çok besini bir arada alabilmek.

Gerekçe: Öğle yemeği, o günün besin tablosundaki dönüm noktasıdır.

Kahvaltı, kalori yüklemeyi üstlenir. Akşam yemeğiyle gün sona erer. Bu durumda öğle yemeği de meyve, sebze ya da baklagiller kategorisinden en az üç temsilciyle yapacağınız ziyafet şansınızdır. Bu yüzden çorba ve salata günün bu zamanında yıldız oyuncularınızdır.

Akşam yemeği

Yiyecekler: Yapraklı yeşillikler, sebzeler, yağsız kırmızı et, balık ve baklagiller.

Hedef: Porsiyon küçültmek.

Gerekçe: ABD’deki Pennsylvania Eyalet Üniversitesi araştırmasına göre, ana öğünden önce düşük kalorili bir salata yemek, toplamda yenilecek tüm yemek miktarını yüzde 12 oranında düşürüyor. Sözün özü, yemeğe yeşillikle başlayın. Sonrasında yağsız protein ya da omega-3 açısından zengin, somon gibi bir balıkla devam edin.

Ara öğünler

Yiyecekler: Yoğurt, çilek ailesi, ceviz, peynirle birlikte kırmızı dolmalık biber, sütlü müsli, elma ve peynir.

Hedef: Açlığı geçiştirmek.

Gerekçe: Atıştırmazsanız kilo veremezsiniz. Şu bir gerçek ki günde üç öğünden az yiyen insanlar, iştahlarını kontrol etmekte daha fazla zorlanıyor. Yani kendinizi aç bırakmayın. Mutfağa saldırın. Sadece akıllı seçimler yapmaya dikkat edin.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: