'Dayan Yüreğim'den tüyolar!

İzleyenleri gözyaşlarına boğan, başrollerini Cansel Elçin ve Ece Uslu'nun paylaştığı diziyle ilgili hiç bilinmeyen gerçekler!

Kültür-Sanat

'Dayan Yüreğim'den tüyolar! İlk bölümüyle izleyenleri acılar içinde kıvrandıran, her sahnede ağlatan, yüreklerin dayanmadığı dizi ile ilgili 'tüyoları' merak ediyorsanız vakit kaybetmeden haberimizi okumalısınız. Kimsenin bilmediği ve merak ettiği bilgileri sizler için derledik!

Yönetmenler genelde çatık kaşlıdır, genellikle sesi yüksektir ve etrafında durmak sakıncalıdır amma ve lakin bu dizinin yönetmen koltuğunda oturan isim Deniz Çelebi Dikilitaş, klasik yönetmen kalıbının dışında. Uykusuzluğuna ve yoğun çalışma temposuna rağmen etrafa pozitif ışık saçan, bakımlı ve güzel bir kadın!


Her hafta Cuma akşamları ekranlara gelmeye devam eden dizinin oyuncuları ile ilgili 'senaryo dışı' :) ufak tefek güncel bilgiler derlemek istedim. Zira son günlerde çekimlerinin geçtiği 'fakir mahallesi'nde yer alan kafemiz Pavita 'ya yemek yemeye ve dinlenmeye gelen oyuncularla ve dizi ekibiyle oldukça içli dışlı olmamız; dizinin fanları tarafından gün içinde defalarca aranmamıza, onlara dizi ile ilgili bilgi vermemizin yasak olduğunu söylememize rağmen ısrarla çalan telefonlara sebep olduğundan özel bir haberle toplu bir yanıt verelim istedik...

Çünkü çalıştığımız sırada elimizden geldiğince gelen telefonlarla sabır ve özveriyle konuşmaya çalışsak da emin olun o anda hizmet verdiğimiz müşteriler o sabır ve anlayışı bize göstermedi, o tatlı, masum sevgiler bazen iş yerinde aksaklıklara sebep oldu. Evet hepsi çok başarılı, hepsi çok yakışıklı ve hepsi çok güzeller! Ama ben size geldikleri gün ve saati verirsem bize kalmazlar ki :) Şaka bir yana, etik olmaz diye ve bizzat şahit olduğum yoğun çalışma tempolarının arasında bir nebze bizde dinlendiklerini bildiğimden bazen bilsem de gün ve saati vermedim, bazen de baskına geldiler hiç kimseye diyemedim...

Önce bilmeyen, izlmeyenler için dizinin konusunu kısaca hatırlatmamız gerekirse;

Dayan Yüreğim Konusu
'Elvan İstanbul'un kuytu köşe semtlerinden birinde (Balat) kocası Tahir ve iki cocuğuyla yaşama tutan bir kadındır. Mahalle polikinliğinde görevli olarak çalışmakta ve boş zamanlarında pazarcılık yapan eşine yardım etmektedir. Hayırsız kocası Elvan'ı darp etmektedir. Elvan'ın küçük oğlu Selim top oynarken trafik kazası geçirir. Elvan ve büyük kızı Seray Selim için endişelenirken kocası Tahir'in kazayı yapan Şanal ailesi ile iş birliği içinde oğlunu öğrenirler. Türkiye'nin en zengin ailelerinden biri olan Şanallar'ın oğlu Atıf kazayı yapan otomobilin direksiyonunda olmasına rağmen bir başkası suçu üstlenir. Elvan kocasının cebinde oğlunun kan parasını bulur ve hesabını sorar. Bu dakikadan sonra herkesin hayatı değişecek ve bu hesaplaşma hiç bir zaman kapanmayacaktır.'

İşte herkesin hayatının değiştiği noktada; kardeşine çarpan çocuğa aşık olan kız Seray (Nilay Deniz) ve çocuğun Atıf (Berk Atan) aşkını izledik, sonra bir de üstüne gizlice evlendiler, kötü yengenin Suzan (Fulya Ülvan) foyaları çıktı kocasından Remzi (Tuncer Salman) dayak yedi (akıllandı mı bilmem), evin koca arayan, babasının kıymetli kızı Gülsüm (Özlem Maden) hala koca bulamadı ama görünümüne bir kadınsılık bir güzellik geldi, yakında adaylar sıra sıra dizilmezse şaşmam... Elvan'ın (Ece Uslu) kardeşi Meral'in (Elif Sönmez) tembel, işgüzar ve en güzeli de diziye komedi katan kocası Cengiz'in (Ferit Kaya) uslanmazlıkları, kuzenine aşık ve eline bıçağı aldığı gibi insanın üstüne üstüne yürüyen Rıfat'ın (Bora Akkaş) depresif halleri ve dizinin başından sonuna Balat sokaklarını inleten bağırmasıyla, önüne gelene attığı tokadıyla ünlü pazarcı Remzi 'nin (Tuncer Salman) siniri ne olacak bilemiyorum ama bu sinirle, gizlenen sırlarla işler sarpa saracak benden söylemesi!


Son bölümde Atıf, çarptığı çocuğun Seray'ın kardeşi Selim (Berke Bayrak) olduğunu öğrendi. Seray öğrendiğinde o masum aşk dolu bakan gözlerinden nasıl bir ateş çıkacak? Bunu ancak ve ancak yeni bölümü izleyerek öğrenebiliriz biliyorsunuz değil mi? :)

Ben size çok farklı tüyolar vereceğim.

Mesela, dizide fakir sofrasında yemek yerken gördüğünüz Remzigiller ailesi ve davasının peşinde koşan avukat ve fakir semtin güzel kızına aşık zengin delikanlı gerçek hayatta ne yer, ne sever?

Önce sevgili yönetmenimiz Deniz Çelebi Dikilitaş'la başlayalım...

Kendisi genel olarak rejimdedir. Kapıdan girerken 'bugün!? rejime başladım' diye başlayan cümlesi 'ama ben yine çok yedim' ile son bulur :) Ama mesela bugün bizim kafeye hiç uğramayarak ekipten birini yollayıp 'ızgara et ve salata' istemesindeki ciddiyet kararlı ve kesin bir rejime girdiğinin göstergesi...


Ece Uslu;
Aslında dizideki herkes çok zayıf ama herkes diyette. O da gluten free diyetinde. Şeker ve gluten tüketmiyor. Başta, keçiboynuzu unundan kek, unsuz çorbalar, sebzelerle ona eşlik etmek istedik ama maalesef ki onu da bazı günler yoldan çıkardık :) Genel olarak sağlığına dikkat ediyor ve yiyeceği yemekleri özenle seçiyor.

Cansel Elçin;
ACI düşkünü! Acı yemeyi çok seviyor. Kafede süs diye astığımız kurutulmuş can yakan biberleri gözüne kestiren oyuncu, kızarmış mantımızı acı biberler ve acı soslar eşliğinde yemeyi çok seviyor! Bazı çorba ve yemek tariflerini ondan dinlemelisiniz, damak tadı tartışılmaz...

Berk Atan;
Bizim mahalleye düşen zengin çocuğuna 'senin bu mahallede ne işin var, bizde aradığın yemekler yok' diye tepki versek de aşık olduğu kızın hatrına doyabileceği herşeyi yer ama üstüne sağlam spor yapar :) Bir de sarımsaklı ayran sever! Tabi ki şaka, ona kendi yoğurdumuzdan güzel bir ayran yapalım diyip sunduğumuzda 'şey, bu sarımsaklı olabilir mi' demesiyle anladık ki mantı için hazırladığımız yoğurttan ayran yapmaya çalışmışız :)) Ama kızlar, ona olan hayranlığınıza hak vermedim değil, sarımsağa rağmen yine gülüyordu! :)

Özlem Maden, Nilay Deniz, minik oyuncu Berke Bayrak ve Bora Akkaş;
Hamurişi, gözlemeler, mantılar, omletler... ve çok zayıflar! Özlem; 'patates salatası'na bayılır, Nilay; 'ben çok açım' diye gelir, yemeğini yer ve portakallı gazozunu içer, üstüne de portakallı kek denk gelirse menüsü tamam :) Bora ise, klasik erkek tiplemesinin aksine değişik lezzetlere çok açık. Mesela bal kabağı çorbasından tabak tabak içer, üstüne de double mantısını yer ve çekimden önce uyuyarak biraz istirahat eder. Sorum şu; biz hep diyetteyiz de siz neden kilo almıyorsunuz arkadaşım! ve Berke, onun yemek yemesi tüm çocuklara örnek olmalı. Mantıyı çok sever, biberli sosu da dahil lezzetle yer, tek sevmediği nanedir ama hatırımız için onu bile yer :)

Fulya Ülvan ve Tuncer Salman;
Sinirli adam Tuncer Salman, Organik lezzet düşkünü. Sızma zeytinyağı ile soslandırılmış Gökçeada keçilerinin peyniri ve tanıdık tavukların yumurtaları olmasa kahvaltı etmez. Az, az yer ama öz yer :) Kötü yenge Fulya Ülvan ise zeytinyağlılara bayılır, kısıra içi gider fakat maalesef onu da rejimin yaban ellerine vermiş bulunmaktayız. İki brokoli bir müsli nereye kadar bilmem :)


ve günün son fotoğrafı! Son dakika! Dizinin tüm sinirli adamları neden bir masa etrafında toplanmış? Ne konuşuyorlar, ne yapıyorlar? Zaten merkür de gerilerken, bu adamların bir masada toplanmış olmaları hiç hayra alamet değil! Siz güldüklerine bakmayın, masumca istediğim 'sıradan bir fotoğraf' sanıyorlar. Haberden haberleri yok. Magazincilik bunu gerektirmez mi? :)


DİĞER KARELER:


İzlemede kalın...
Sitare Atabay Tümsa
sitare@gecce.com

Bunlarda ilginizi çekebilir: