Deniz kaplumbağaların yaşamları film oluyor!

Türkiye'nin deniz kaplumbağaları fotoğrafçısı ve Uluslar arası ödüllü gazeteci Mehmet Miras, Yüksel Aksu ile Okyanusun Çocukları adlı filmini çekiyor.

Kültür-Sanat

Deniz kaplumbağaların yaşamları film oluyor! Yaşamını tekerlekli sandalyede sürdüren engelli bir çocuğun deniz kaplumbağalarının neslinin devamı için okyanus ve Türkiye kıyılarında verdiği mücadele konu oluyor.

90 dakika sürecek. olan filmin görüntü yönetmenliğini Eyüphan Kurtçu yapacak.


Mersin’de 2013 Akdeniz oyunlarını 3 kıtada temsil eden Deniz kaplumbağası bu kez beyaz perdede gösterime girecek. Filmin Görüntü Yönetmeni Eyüphan Kurtçu'un yapacağı çekimler,Silifke, Anamur, Alanya , Antalya Çıralı , Muğla Dalyan ,İztuzu ve Adana Akyatahan kumsalları yer alacak.

Yönetmenliğini Mehmet Miras'ın yaptığı 90 dakikalık filmin çekim danışmanlığını Dondurmam Kaymak ve Entel Dantel filmlerin yapımcısı yönetmen Yüksel Aksu, yapıyor.


Deniz kaplumbağaların korunması yönünde yurt dışı ve yurt içinde açtığı sergiler yaptığı haberleri ile korunması yönünde büyük bir mücadele verdi. 16 yılı aşkın Türkiye kumsallarında deniz kaplumbağalarını takip eden Mehmet Miras, deniz kaplumbağaların yaşadıkları ülkelere misafir oldu.


Kostarika’da deniz kaplumbağalarının yumurtası pazarlarda tüketilirken, Türkiye Cumhuriyeti bu canlıların yaşam alanlarını sıkı koruyor.Dünya’da Deniz kaplumbağaların yüzde 80 Türkiye kumsallarında üreme yapıyor.

Deniz kaplumbağalarının yaşamlarından ölümüne kadar Türkiye’de tek fotoğraflayan Mehmet Miras, 2009 yılında Belgeselin ilkini Hindistan Orissa Amerika Losanceles sandiağo 3. bölümünü Meksika’nın Oksaka, eyaletinde çekti. Miras Akdeniz Fokları gözlemciliğin yanı sıra Dekamer Doğu Akdeniz Deniz Kaplumbağaları Basın sözcüsü olarak da görev yapıyor.

Mehmet Miras Hindistan Amerika ’ da ayrıca Türk gazeteci olarak Mersin’de çektiği fotoğrafları yurt dışında sergilerken Hindistan Kostarika, Meksika KKTC. Çevre Bakanlığı ve ABD Bu yıl 33. düzenlenen deniz kaplumbağaları bilim toplantı şurasında fotoğrafları 4600 bilim ada mı içinde beğeni toplayarak, Mersin’ê uluslar arası ödül getirdi.

Mehmet Miras Mersin’in Kültürel zenginliğini Muhabiri olduğu National Geographic’e yayınlanmasını sağladı.

Bunlarda ilginizi çekebilir: