DENİZALTINDA ENTRİKA!

Utangaç ve sakin oldukları sanılan Alg ahtapotlarının (Octopus aculeatus), çiftleşme dönemindeki kıskançlık, cinayet, kur yapma 'sahnelerinin' 1980'li yılların entrikalarla dolu 'Dallas' filmini aratmadığı ortaya çıktı.

Magazin

DENİZALTINDA ENTRİKA! Kaliforniya'daki Berkeley Üniversitesi'nden Christine Huffard, Endonezya açıklarında tesadüfen bir Octopus aculeatus topluluğunu gözlemleme fırsatı buldu.

Araştırmacıların beklentilerinin aksine, bu ahtapotların doğal ortamlarında akvaryumdakine göre 'daha saldırgan' olduklarını gören Huffard, erkeklerin dişilere yaklaşmak için karmaşık stratejiler geliştirdiğini, üzerindeki kahverengi çizgileri saklayabildiğini, dişileri şaşırtmak için dişilerin davranışlarını taklit edebildiğini gözlemledi.

Erkeklerin çiftleşmek için en fazla yumurtlayabilen, diğer bir deyişle en büyük dişiyi seçtiği, çok kıskanç erkeklerin, seçtikleri dişiyi koruduğu, hatta çok yakına gelen rakiplerini öldürebildiği görüldü. Huffard, çiftleşmenin ardından onbinlerce yumurta bırakan dişinin yumurtaları koruduğunu, hatta beslenmeyi ve kendini düşünmeyi bırakarak, yumurtalarla ilgilendiğini belirtti.

En ufak tehlike anında kaçan ahtapotların vahşi ortamda gözlemlenmesinin çok zor olduğunu söyleyen, araştırmaya imza atanlardan Profesör Roy Caldwell, muhtemelen başka ahtapot türlerinin de bu davranışları sergilediğini, doğal ortamdaki araştırmalara ağırlık vermek gerektiğini ifade etti. Akvaryum ortamında yapılan araştırmalar, bu türün utangaç ve basit bir üreme biçimine sahip olduğunu göstermişti. Araştırma 'Marine Biology' dergisinde yayımlandı.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: