Detoksun süresi kişiye göre olmalı!

Detoks; kızartma, aşırı yağlı besinler, ateşe direk temas ederek pişirilen etler, alkol gibi besin ve içeceklerin tüketiminden sonra vücutta oluşan serbest radikalleri azaltmayı amaçlayan bir diyet programı.

Kadın

Detoksun süresi kişiye göre olmalı! Radikallerin oluşumu antioksidanlar yoluyla engellenebilir. Yeterli miktarda meyve ve sebze tüketimi ile antioksidan kapasiteyi artırmak mümkün.

Ancak tüm diyet programlarında olduğu gibi, detoks diyetlerinin içeriği ve süresinin de bireyin kendisine özel planlanması gerektiğini söyleyen Özkahya, “Günümüzde oldukça popüler hale gelen detoks programlarının pek çoğu, bireyler tarafından uzun süreler boyunca uygulanıyor. Oysa ki, pek çok detoks diyet programı düşük kalorili olup, vücut için gerekli besin ögeleri açısından yetersizdir. Bu nedenle, bu tarz detoks programları uzun süre uygulandıkları takdirde bireylerde sağlık sorunlarına yol açabilir. Detoks diyeti uygulamak isteyenler için önerim; ihtiyaçlarına özel hazırlanacak bir programın en fazla 3 gün sürdürülmesi yönünde olacaktır. Detoks diyeti dendiğinde akla ilk gelenler, sebze ve meyve suları tüketmek, çiğ besinlerle veya tek bir besin grubuna ait besinlerle beslenmektir. Bu tip bir beslenme, bireylerde besin ögesi eksikliklerine yol açabilir. Bu nedenle uygulanacak detoks diyetinde öğün içeriklerinin dengeli beslenme kurallarına uygun olmasına dikkat edilmelidir.” dedi.

Sağlıklı detoks için bunlara dikkat!

Detoks programları aynı diyet programları gibi kişiye özel hazırlanmalıDetoksun süresi de kişiye özel olarak belirlenmeliSadece sebze, meyve suları ya da çiğ besinlerle detoks yapılmamalıPek çok detoks programının vücut için gerekli besin öğelerini içermediği unutulmamalı, bu nedenle uzun süre uygulanmamalıDetoks sırasında da dengeli beslenme kurallarına uyulmalı
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: