Dev maratonun kazananı belli oldu!

Türkiye'de düzenlenen en önemli spor organizasyonlarından olan 35. Vodafone İstanbul Maratonu'nun startı 9.00'da verilirken 42 km'lik parkuru Kenya asıllı Fransız atlet Abraham Kıprotıch kazandı.

Diğer Haberler

Dev maratonun kazananı belli oldu! CHESIR KAZANDI ELVAN İKİNCİ

35. Vodafone İstanbul Maratonu'nu elit bayanlarda Kenyalı atlet Rebecca Kangogo Chesir kazandı. Rebecca Kangogo Chesir 2.29.07 ile maratonu birinci tamamlarken, Türkiye adına yarışan Elvan Abeylegesse 2.29.31 ile 2. , Sultan Haydar 2.29.44'lük derecesiyle 3. oldu.

ERKEKLERDE KIPROTICH İPİ GÖĞÜSLEDİ
35. Vodafone İstanbul Maratonu'nu Kenya asıllı Fransız atlet Abraham Kiprotich kazandı. Boğaziçi Köprüsü gişelerinin 300 metre gerisinde verilen startla başlayan ve Sultanahmet Meydanı'nda sona eren 42 kilometre 195 metrelik maratonda Abraham Kiprotich ilk sırayı elde etti.

Kiprotich'in ardından Etiyopyalı Siraj Gena Amda ikinci, Yine Etiyopyalı Deriba Merga Ejigu ise üçüncü oldu.

MARATONDAN NOTLAR

* 11.10: İstanbul Maratonu'nu Kenya Asıllı Fransız atlet Abraham Kıprotıch 42 km'lik mesafeyi 2.12.30 ile tamamladı
* 10.40: Adı Kıtalararası Avrasya Maratonu'ndan Vodafone İstanbul Maratonu'na çevrilen organizasyon kapsamındaki 42 km'lik maratonun yanı sıra 15 ve 10 kilometre koşuları mücadelesi devam ediyor. Sporcular Köprü'yü geçtikten sonra Balmumcu ve Barbaros Bulvarı'na 12 dakika içinde geldi. Sporcular buradan geçerken, vatandaşlar yarışmacıları ilgiyle izledi.

* 10.20: Vatandaşlar Boğaziçi Köprüsü'nden geçerek, Beşiktaş sapağından Barboros Bulvarı'na doğru yöneldi.
* Bu yıl 35. kez gerçekleştirilen ve adı Kıtalararası Avrasya Maratonu'ndan Vodafone İstanbul Maratonu'na çevrilen organizasyon kapsamında halk yürüyüşüne yaklaşık 100 bin kişi katıldı.


DEV MARATON BAŞLADI! ŞEKER OĞLAN HERKESİ ŞAŞIRTTI

İSTANBUL'DA BU YOLLAR KAPALI

*Halk yürüyüşü sayesinde Boğaziçi Köprüsü'nü yürüyerek geçmenin keyfini yaşayan vatandaşlar köprünün gişelerine yaklaşık 1 km mesafedeki Altunizade Köprüsü altında toplandı. Maraton startları verildikten sonra gişelere yanaştılar ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun kısa konuşmalarının ardından startın verilmesiyle yürüyüşe başladılar.

KÖPRÜDEN BÖYLE GEÇTİLER / HÜRRİYET TV

* Boğaziçi Köprüsü'nü geçecek katılımcılar, Barbaros Bulvarı'ndan Beşiktaş'a indikten sonra, sahil yolunu izleyerek Dolmabahçe'de yürüyüşlerini tamamlayacak.

* Önce start noktasında toplanıldı. Güvenlik önlemleri alındı. Görevliler tüm kontrolleri yapınca starttan önce İstiklal Marşı okundu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın işaretiyle atletler çıkış yaptı. Adı Kıtalararası Avrasya Maratonu'ndan Vodafone İstanbul Maratonu'na çevrilen organizasyon kapsamındaki 42 km'lik maratonun yanı sıra 15 ve 10 kilometre koşuları da başladı.

20 BİN ATLET KOŞUYOR

Yerli ve yabancı yaklaşık 20 bin atlet 3 ayrı yarışta madalya için ter döküyor. Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği'nin (IAAF) geçen yıl olduğu gibi bu sene de "Altın" kategorisine aldığı organizasyonda toplam bir milyon dolar ödül dağıtılacak.Dereceye giren atletlere kupaları yarış sonrasında, varış noktasında düzenlenecek törenle verilecek. Yaş gruplarında dereceye girenler ise kupalarını akşam düzenlenecek ödül töreninde alacak.

MARATON PARKURU

Organizasyonun en büyük koşusu olan 42 kilometre 195 metrelik maraton, Boğaziçi Köprüsü gişelerinin yaklaşık 300 metre gerisinden başladı. Atletler, köprüyü geçtikten sonra Beşiktaş sapağından ayrılarak Barbaros Bulvarı'ndan Beşiktaş'a inecek ve sahil yolunu izleyerek Karaköy'e ulaşacak. Galata Köprüsü'nden sonra Eyüp'e yönelecek maratoncular, Feshane'den sonra dönüş yaparak Unkapanı üzerinden Yenikapı'ya inecek. Bakırköy'den yapılan dönüşle sahilden Gülhane Parkı'na kadar uzanan parkur, parkın içinden geçerek Sultanahmet'teki At Meydanı'nda sona erecek.

15 KİLOMETRE KOŞU PARKURU

15 Kilometre Koşu parkuru, Boğaziçi Köprüsü gişelerinin yaklaşık 300 metre gerisinden maraton ile birlikte start aldı. Atletler Köprüyü geçtikten sonra Beşiktaş sapağından ayrılarak Barbaros Bulvarı'ndan Beşiktaş'a inecek koşucular, sahil yolunu izleyerek Karaköy'e varacak. Yarışmacılar, Unkapanı Köprüsü'nün altından devam ederek Balat'ta bulunan Rum Kilisesi'nden sonra, Yusuf Şücaattin Anbari Camisi önünden yapılacak dönüşle birlikte maraton güzergahından ayrılacak. Sahilden devam eden yarış, Eminönü'nde İstanbul Ticaret Üniversitesi önünde tamamlanacak.

10 KİLOMETRE KOŞU PARKURU

Köprüyü geçtikten sonra Beşiktaş sapağından ayrılarak, Barbaros Bulvarı'ndan Beşiktaş'a inecek atletler, yeniden yapımı için inşaatı süren BJK İnönü Stadı, Fındıklı, Tophane, Galata Köprüsü istikametini izleyerek Eminönü'nde İstanbul Ticaret Üniversitesi önünde koşuyu tamamlayacak.

ULAŞIM

35. Vodafone İstanbul Maratonu'nda atletlerin geçeceği yollar 07.00-14.30 saatleri arasında trafiğe kapatıldı. Katılımcılar göğüs numaralarını gösterip, İETT, metro, deniz otobüsleri ve şehir hatları vapurlarına ücretsiz binebildi.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: