Dikkat! Stres kısırlık yapabilir!

Stres, yumurta rezervlerinin azalmasına neden olarak kısırlığa sebep olabilir.

Yaşam

Dikkat! Stres kısırlık yapabilir! Anne olmak isteyenler için en önemli şeylerden biri yumurta rezervlerinin durumudur. Stresin yumurta rezervlerini azalattığını belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Kenan Çalışkan, “Yumurta rezervleri menopoz yaşını tayin eden bir durum. Yumurta rezervini değerlendirmek için kadının fertil olduğu dönem yani 15-45 yaş arası dikkate alınmalıdır. Kişinin geçirmiş olduğu bir operasyon, kemoterapi, radyoterapi ya da sigara ve alkol kullanımı, yaş faktörüyle birlikte rezervin azalmasına etki eder.” ifadelerini kullandı.

"YAŞAM ŞEKLİ DOĞURGANLIĞI ETKİLER"
Doğurganlığı etkilememesi için stres gibi dış etkenlerden olabildiğinde uzak durulması gerekiyor. Dr. Çalışkan, bu konuyla ilgili “Çevresel faktörler ve stres de oldukça önemli. Çevredeki kimyasalların etkisi, yaşam şekli, yenilen GDO’lu gıdalar direkt olarak doğurganlığı etkiler” dedi.

YUMURTALIK REZERVİNİN KONTROLÜ MÜMKÜN!
Hormonal testlerle yumurtalık rezervini kontrol etmek mümkün. “Testlerde kalan yumurtaları görebiliyoruz. 15 yaşındaki kişinin yumurtaları ile 45 yaşındaki kişinin yumurta sayısı aynı değildir. 45 yaşından sonra fertilite (doğurganlık) çok düşüyor ve menopoz yaşı başlıyor. 35 yaşından sonra doğurganlık oranı da oldukça azalmaya başlıyor. Yaş en önemli faktör. Bekledikçe var olan yumurta kayboluyor. Bu yüzden yumurta rezervi çok azalmış hastalara mevcut yumurtaları kullanabilmek için tüp bebeğe yönlendiriyoruz” ifadelerini kullanı.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: