Dış Gebelik Nedir?

Prof. Dr. Bülent Tıraş dış gebelik hakkında bilgi verdi.

Yaşam

Dış Gebelik Nedir? Dış gebelik, döllenen yumurtanın, rahimden farklı bir alanda yerleşim göstermesidir. Dış gebelikler %90 oranında fallop tüplerinde görülmektedir. İlk 3 ayda meydana gelen anne ölümlerinin en yaygın sebebi, dış gebeliktir. Hamileliklerin %1’inde dış gebelik görülmektedir.

Döllenen yumurta çeşitli nedenlerden dolayı tüplerden rahim boşluğuna kadar olan yolculuğunu tamamlayamaz.

Dış gebelik belirtileri:
• Adet gecikmesi,
• Yapılan hamilelik testlerinin pozitif çıkması,
• Mide bulantısı,
• Kusmalar,
• Göğüslerde hassasiyet oluşması

Bu gibi normal hamilelikte görülen belirtiler dış gebelikte de görülür. Tüplere yerleşmiş olan hamilelik gelişim gösterir. Belli bir büyüklüğe gelmesinin ardından, tüpleri germesi neticesinde yırtılma ve kanama yaşanır. Fakat dış gebelik tedavi edilmez ya da fark edilmez ise, iç kanama meydana gelebilir. Bu durumda da hayatı riske atacak sorunlar yaşanabilir.

Dış gebelik açısından riskli kabul edilen grup kimlerdir?
Bazı kadınlar dış gebelik geçirme açısından diğerlerine göre daha riskli durumdalar:
• İç genital organlara yayılmış, ciddi genital enfeksiyonlar geçirmiş olan kişiler
• Çok eşli olan kişiler
• Korunmak için spiral kullanan kişiler
• Daha önce herhangi bir sebepten dolayı (örneğin apandisit ameliyatı) karın iç organları ile alakalı ameliyat geçirmiş olan kişiler
• Daha önce dış gebelik yaşamış olan ve tüplerinden ameliyat olan kadınlar.
• Kısırlık tedavisi için tüp bebek veya mikroenjeksiyon gibi yöntemler uygulanmış olan ve tüplerinde hastalık tespit edilen kadınlar.

Dış gebelikte yaş faktörünün önemi nedir?

Kadın yaşı ilerledikçe tüplerdeki hareketlilik azalır. Bundan dolayı da döllenen yumurta rahme ulaşamadan tüpün içinde gelişebilir. Yani dış gebelik riski artar.

Dış gebelik nasıl tedavi edilir?
Dış gebelik teşhisi erken alınır ise, tüp patlamadan tedavi sağlanabilir. Bunun dışında laparoskopik tedavinin hastanın tüpünün alınmadan “tüpün içinin boşaltılarak” tedavi edilmesini ve bu sayede tüpünün korunmasına yardımcı olma konusunda büyük bir yararı vardır. Laparoskopi cihazlarının mevcut olmadığı yerlerde aynı işlem laparotomi yöntemi ile yani karnın açılması ile de yapılabilir. Yine aynı şekilde erken dönemde kullanılmış olan bir farklı tedavi yöntemi de metotreksat olan ilaçlı tedavidir.

Fallop tüpü yırtılır ise ve iç kanama başlarsa, daha çok tek ve en uygun tedavi olarak kabul edilen laparotomi ile cerrahi müdahale yapılır. Bu sayede de yırtılmış olan tüpün bir kısmı alınır ve kanama durdurulmaya çalışılır.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: