Diş implantıyla ilgili bilinmesi gerekenler!

Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Dr. Deniz Işık Ada, diş implantıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Yaşam

Diş implantıyla ilgili bilinmesi gerekenler! Dr. Deniz Işık Ada, diş implantı yaptırmak isteyen kişilerin kemik gelişimini tamamlaması gerektiğini belirtip, kızların en az 16-17, erkeklerin ise 18 yaşında olması gerektiğinin altını çizdi.

Işık "Komşu dişlerden tamamen bağımsız olarak uygulanan implant doğal görünüm isteyenlerin ilk tercihi olmalı. Yanlardaki dişlerin doğal olarak kalmasına olanak tanıyan bu yöntem diğer tedavilere göre daha kullanışlı ve estetiktir. Özellikle dişsiz alt ve üst çenelerde kemik erimesi nedeniyle hareketlenme başlamış ve tutuculuğu azalan protezler için implant destekli protez öneren Işık, büyük azı dişlerin kaybı sonrası arka bölgesi dişsiz sonlanan ağızlar ve takıp çıkarılan protezleri kullanmak istemeyen hastalar için sabit köprü yapılabilir." dedi. Dr. Deniz Işık Ada, tek diş eksikliklerinde ise implant kullanımını önerdi.

Dr. Deniz Işık Ada, implant yapılma sürecini "İmplant, cerrahi müdahale ile yerleştirilir. İmplantın kemikle kaynaşması alt ve üst çenede 3 ayda meydana gelir. Ancak bazı durumlarda doğru tanı ve tedavi yöntemiyle implant yerleştirildikten hemen sonra protez yapılabilir. İmplant ile ağız ortamı birleştirilir. İmplant üzerindeki mukoza açılıp iyileşme başlığı takılır ve dişeti iyileşmesi için 7 gün beklenir. Estetik porselen ya da zirkonyum üst yapısı yerleştirilir" diyerek açıkladı.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: