DIŞİŞLERİ BAKANI'NIN ŞAŞIRTAN İSTEĞİ!

Dışişleri Bakanı, "Rus gelinler, Türk aile yapısına çok uygun" dedi

Magazin

DIŞİŞLERİ BAKANI'NIN ŞAŞIRTAN İSTEĞİ! Geçtiğimiz günlerde Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’la görüşen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun gündeminde siyasi ilişkiler kadar sosyal ilişkiler de vardı.

Milliyet'ten Fikret Bila'ya konuşan Davutoğlu "Rus gelinlerin sayısı artsın istiyorum" dedi. Bila, Davutoğlu ile yaptığı görüşmeyi şöyle yazdı:

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’yla Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’un görüşmesinde sadece siyasi konuların değil Türk-Rus evlilikleriyle ilgili sosyal sorunların da gündeme geldiğini Moskova’da öğrenmiştik... Rus Dışişleri Bakanı Lavrov, ayrılan bir Türk-Rus çiftin çocuklarıyla ilgili sorunları da dile getirmiş ve bu tür sorunların çözümünde iki ülke ilgililerinin yardımcı olmasının önemi üzerinde durmuştu.

"RUS GELİNLER İYİDİR"
Rusya’da yaşayan yaklaşık 30 bin Türk ve Türkiye’de giderek yaygınlaşan Rus gelin olgusu dikkate alındığında, bu konunun iki ülke açısından da önemli bir sosyal alan oluşturduğu söylenebilir. Dönüş yolunda Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’yla sohbet ederken bu konu da açıldı. Davutoğlu, Türk-Rus evliliklerinden övgüyle söz etti. Rus gelinlerin sayısının artmasını istediğini belirtti. Dışişleri Bakanı, bu isteğini de şöyle gerekçelendirdi: “Rusya ile vizeyi 30 gün için kaldırmıştık. Şimdi bu süreyi 60 güne çıkarmayı planlıyoruz. Bu konuyu da Sayın Lavrov’la ele aldık. Vizesiz kalış süresini uzatmayı planlıyoruz.

"TÜRK-RUS EVLİLİKLERİNDEN ÇOK UYUMLU AİLELER OLUŞUYOR"
Türk-Rus evliliklerinin sayısının artması önemli. Ben Rus gelinlerin sayısı artsın istiyorum. Çünkü Rus gelinler, Türk aile yapısına çok uygun. Rus aile kültürü ile Türk aile kültürüne çok yakın, çok uyumlu. Tabii az da olsa arada anlaşmazlıklar da çıkabiliyor, ama genellikle çok uyumlu aileler oluşuyor.”

“EŞİMİN HASTALARI”
Davutoğlu, Rus gelinlerin Türk aileleriyle uyumunu eşi Doktor Sare Davutoğlu’nun hastalarından da bildiğini belirterek, şöyle devam etti: “Benim eşim kadın doğum doktoru. Onun hastalarından da biliyorum. Çok sayıda Rus gelin hastası var. Eşimin gözlemi de Rus gelinlerin Türk ailesi için çok uyumlu olduğu yönünde.”

ÖRNEK EVLİLİK
Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Türk-Rus evliliklerinin uyumunu vurguladıktan sonra “hatta” dedi, “Benim danışmanım Gürcan’ın eşi de Rus’tur. Çok güzel bir örnek, çok da mutlular.”
Davutoğlu, yıllardır birlikte çalıştığı Elçi Gürcan Balık’ı da sohbetimize davet etti, ama Gürcan Bey o arada da yine elinde notları, bakanlık işleriyle uğraştığı için sohbetimize katılamadı.

DIŞİŞLERİNDE DEVRİM
Yabancı uyruklularla evlilik, eskiden Dışişleri’nin sorunlarından biriydi. Diplomatların yabancılarla evlenmeleri yasaktı. Yabancılarla evlenmek isteyenlerin Dışişleri’nden ayrılmaları gerekiyordu.
Gürcan Bey’in evliliği Dışişleri’nde bir devrim sayıldı. Gürcan Balık, uzun uğraşlardan sonra Dışişleri’nden evlilik izni alabildi, böylece bir yasak daha tarihe karışmış oldu.
Balık, bu yasağı kaldırtmayı başardı ama bunun için çok uğraşması gerekti.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: