Divan otelleri ve restoranlarında 'Risotto Günleri'

İtalyan Mutfağı’nın simgelerinden risottonun, farklı malzemelerle hazırlanan yenilikçi lezzetleri 20 Ocak – 31 Ocak tarihleri arasında tüm Divan Otelleri*, Divan Publar, Divan Brasserieler, Halat by Divan ve Divan Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesislerinde. Risottonun; safran, kuşkonmaz, kalamar ve trüf mantarı gibi cezbedici tatlarla buluştuğu “Risotto Günleri" misafirlerine eşsiz lezzetler sunuyor.

Diğer Haberler

Divan otelleri ve restoranlarında 'Risotto Günleri' Divan Otelleri, Divan Pub, Divan Brasserie, Halat by Divan ve Divan Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesislerinde “Risotto Günleri” başlıyor. 20 Ocak – 31 Ocak tarihleri arasında gerçekleşecek lezzet şöleninde, risottonun farklı malzemelerle hazırlanan benzersiz yorumları sunuluyor.

“Risotto Günleri” için oluşturulan menüde birbirinden lezzetli beş farklı seçenek bulunuyor. Badem, roka ve pesto soslu; kuşkonmaz ve safranlı; kalamarlı; siyah trüf mantarlı ve limonlu deniz mahsulleri risotto çeşitleri, pirincin gurme halini sevenleri bekliyor. Siyah trüf mantarlı ve kalamar – karides – kum midyesiyle hazırlanan deniz mahsullü risottolar, menünün favorileri arasında yer alıyor.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: