DİYETE BAŞLAYACAĞIM AMA NASIL?

İdeal kilonuz kaç, ille de diyetisyene gitmeli misiniz ya da beden kitle indeksinizi nasıl öğreneceksiniz... Biliyoruz, diyet yapmak ve zayıflamak karışık bir konu; ama bu işi basitleştirmek için size elimizden geldiğince yardım edeceğiz...

Magazin

DİYETE BAŞLAYACAĞIM AMA NASIL? Sadece biraz göbeğini eritmek ya da bikini için fazlalıklarından kurtulmak isteyenler bu haberimizi biraz ağır bulabilirler, fakat ortada inkar edemeyeceğimiz bir gerçek var; o da obezite giderek artıyor. Araştırmalar özellikle genç kızların obeziteye yakalandığını gösteriyor. Bunun için daha dikkat li olmalı ve kilo vermeye başlamanın yollarını aramalıyız...

İlk önce, genetik olarak bir sorun var mı araştırmanız gerekiyor. Uzman bir hekimden randevu alın ve kilo almanızın metabolik bir sorun olup olmadığını sorun. Diyetisyenden randevu alın. Diyetisyeniniz vücut analizi yapacak ve beslenme durumunuzu, davranışlarınızı değerlendirecek. Ailede olan sağlık problemleri açısından değerlendirme yapılıp size özel diyet hazırlanması için bu kontrolden geçmeniz gerekiyor. Uzman hekim tarafından muayene olun ve gerekli tahlilleri yaptırın.

Yine ihtiyacınıza göre, egzersiz uzmanından ve psikologdan da yardım isteyebilirsiniz. Diyetisyene gitmeden önce yapmanız gerekenler:

• Kilo artış ve azalışını bir yere not alın.
• Son 1 hafta yediklerinizi, miktar ve saatleriyle not alın.
• Sevdiğiniz ve sevmediğiniz besinleri ve içecekleri not alın.

Uzman bir ekiple çalışmaya özen gösterin. Sağlıklı yaşam üzerine kitaplar alın. dinlenirken biraz okumaya çalışın. En yakın spor merkezinin yerini öğrenin veya yürüyüşe çıkmak için arkadaşınızı davet edin. Zayıflamanızı keyifli hale getirecek ne varsa hepsini koyun ortaya!

İDEAL KİLONUZ KAÇ?
"Benim ideal kilom neyse o kiloda olmalıyım" diye takılmayın. Bir örnek üzerinden gidersek; "170 cm boya sahip 25 yaşında genç bir bayanın ideal kilosu" diye bir kavram artık yok. Sağlıklı vücut ağırlığı aralığı derseniz, size hemen cevap verebiliriz. Boy ile kilo arasındaki hesabı gösteren BKİ (Beden Kitle indeksi) değerine göre, 55-72 kg arası, bu genç bayan için ideal vücut ağırlığı aralığıdır.

Her insanın vücut şekli farklıdır. Kiminin baseni daha büyük, kiminin omuzlan daha geniştir. Bu nedenle siz 58 kiloyken de, 65 kiloyken de iyi görünüyor olabilirsiniz. Sadece sağlığınızı etkileyen. 55 kg'nin altına düşmek ve 72 kg'ın üzerine çıkmak. Sağlıklı vücut ağırlığını korumanın yanı sıra vücudunuzdaki yağ-su-kas durumu da önem kazanıyor. Bunun için, kliniklerde veya spor merkezlerinde vücut analizi yaptırabilirsiniz. Kilonuz 70 kg'a yakın ama kas oranınız da yüksekse sorun yok, kilonuz 55-60 kg'larda ama yağ oranınız yüksekse, bir beslenme programı ve spor ile yağ kaybını sağlayabilirsiniz.

BKİ = VÜCUT AĞIRLIĞI / BOYUN KARESİ (M2)

Örneğin; siz 170 cm boyunda ve 65 kg ağırlığındaysanız beden kilte indeksiniz şu şekilde bulunacaktır;
65/1,70x1,70= 22.49134948096886 Bu rakamı sadece 22 olarak alabiliriz.

KAÇ KİLO OLMALIYIM?
Bu çok sık karşılaştığımız bir soru olduğu için, sadece sizin değil tüm yaş gruplarının uygun değerlerini buraya eklemekte fayda var. BKİ değerinizi bulup bu değere göre yorum yapabilirisiniz.

YAŞ BKİ
19 - 24 19 -24
25 - 34 20 - 25
35 - 44 21 - 26
45 - 54 22 - 27
55 - 65 23 - 28
65 ve üzeri 24 -29


Boyunuzun karesini, size uygun BKİ aralığının alt sınırı ile çarptığınızda (25 yaş için (1,65x1,65)x19=51kg) olmanız gereken minimum ağırlığı; ((1,65x,,65)x24=65 kg) üst sınırı ile çarptığınızda olabileceğiniz maksimum ağırlığı görebilirsiniz. Yani 165 cm boyunda olan biri, boyuna göre 51-65 kg aralığında olmalıdır.

Şunu unutmayın ki, boy ile kilo arasındaki orantının yanı sıra, vücudunuzdaki yağ miktarı ve dağılımı da çok önemlidir. Bunun için vücut analizi yaptırmanız gerekiyor. Vücut analiz cihazında önemli olan, vücudunuzdaki yağ miktarı, yağın yüzdesi, kas kitlesi ve bazal metabolizma hızınızdır.

KİLO KONTROLÜ PROGRAMINIZ
Yol Haritanız
Sağlıklı kilo kaybetmek için izleyeceğiniz en doğru yol şudur:
1. Hekim kontrolü
• Muayene
• Tahliller (ailedeki sağlık sorunları ve kilo almanızı etkileyen durumlar)
2. Diyetisyen konsültasyonu
• Vücut analizi
• Beslenme davranışı değerlendirmesi
• Besin tüketim kaydı ve öyküsü
3. Egzersiz uzmanı ile görüşme
• Günlük aktivite öyküsünün alınması
4. Psikolog ile görüşme
• Psikolojik duruma göre beslenme davranışı değerlendirme

Sonuç
• Doktorunuz tarafından gerekiyorsa ilaç tedavisi
• Diyetisyenin, sağlık durumunuza ve size özel hazırladığı beslenme programı
• Egzersiz danışmanının, size özel hazırladığı bir egzersiz programı ile sağlıklı ve olması gereken kilo kaybını sağlayabilirsiniz.

Şunu unutmayın; kilo kontrolü bir ekip işidir ve bir kişiyi atlamanız, bir adımı eksik atmanız başarısız sonuç demektir. Bu sıraya göre izlemediğiniz takdirde kalıcı ve sağlıklı kilo kaybını sağlayamayabilirsiniz.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: