Diziler 200 TL'ye yürüyor!

Muhteşem Yüzyıl'ın popülerliğinden sonra gündeme gelen cirit ve binicilik dalı altın günlerini yaşıyor. Yetiştirlen atların büyük bölümü tariihi dizi ve filmlerde yer alıyor.

Magazin

Diziler 200 TL'ye yürüyor! Karun Atlı Spor Kulübü Başkanı Gürsel Tavaşlı uzun zamandır tarihi dizi ve filmlere at götürdüklerini anlattı.
Filmlere at kiralayarak maliyetleri karşıladıklarını belirten Taşavlı, şöyle konuştu:

“At bizim için bir yaşam tarzı. Ata binmeyi çocukluğumuzda öğreniyoruz. Atlarımız bizim ailelerimizin bir parçası. Bir atın yıllık 3-4 bin lira maliyeti oluyor. Biz de bu maliyetleri karşılamak için filmlere at kiralıyoruz. Yaklaşık 15 yıldır bu işi yapıyoruz. Bir atın dizi ve filmlerde günlük kirası 150-200 TL arasında değişiyor. Prodüksiyon firmaları bizimle temasa geçiyor ve bizden kaç at talep ettiklerini söylüyor. Bazen bir hafta, bazen 1 ay film setlerinde kalıyoruz. Çekimler bitince atlarımızla geri dönüyoruz. Bizim için önemli bir gelir kaynağı.”

Uşak'ta yaklaşık 500 at bulunduğunu, bu hayvanların birçok filmde rol aldığını belirten Taşavlı, “Bu atlarımız, Muhteşem Yüzyıl'dan Fetih 1453'e, Kurtuluş, Ateşten Gömlek, Yahşi Batı gibi 10'dan fazla filmde rol aldı. Talep olması halinde bir filme 300 at götürebiliriz. Bizim için değişilik oluyor” dedi.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: