DİZİLERİN ÖZET BÖLÜMLERİ TELİF KAPSAMINDA!

Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nu yeniden düzenleyen Kültür Bakanlığı’nın yasa taslağına göre, sahipleri izin vermediği sürece yapımcılar eser üzerinde değişiklik yapamayacak

Magazin

DİZİLERİN ÖZET BÖLÜMLERİ TELİF KAPSAMINDA! Dizilerin özet bölümleri de telif kapsamına alınacak Kültür Bakanlığı, Türkiye’de telif haklarını düzenleyen 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda bir dizi değişikliğe gidiyor. Artık ‘eser bütünlüğü esas’ kabul edilecek ve sahipleri izin vermedikçe -ister ‘yapımcı’ olsun ister ‘yayıncı’- eserler üzerinde en küçük bir değişiklik yapamayacak. Taslak bu haliyle yasalaşırsa televizyon kanallarının, dizilerin özet bölümünü bedava yayınlaması zorlaşacak. Çünkü her ‘yeni bölüm’den önce prime time’a hiç para harcamadan başlamak isteyen televizyon kanalları ‘özet bölüm’ler için artık eser sahiplerinden yeniden izin almak zorunda kalacak. Milliyet'in haberine göre; dizi yayınlanırken ekrana gelecek ‘bant reklam’ların yayınına da ‘eser sahipleri’ izin verecek.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: