Doğmamış çocuğa uygulama biçtik!

İnternetle yatıp internetle kalkınca hayatımızın her döneminde merakımızı onunla gidermeye çalışıyoruz.

Kadın-Moda - 17 Temmuz 2013 07:07
Doğmamış çocuğa uygulama biçtik!
Üstelik bu merak bir de “bebek” olunca, daha da sabırsızlaşıyoruz. Neyse ki internet ve akıllı uygulamalar dünyası bizi bu konuda da yalnız bırakmıyor. Bu hafta, hamilelik dönemi için bir uygulama rehberi hazırladık.

Stop Smoking

Sadece hamilelik öncesi değil, sağlıklı yaşam için sigarayı bırakmak belki de ilk koşul. Ve eğer sigarayı bırakmak istiyorsanız, bunun için sizi motive edecek akıllı uygulamalar da mevcut. Başlıca ikisi Stop Smoking ve Quit Smoking. Android ve iOS işletim sistemine yönelik bu programlara önce sigarayı bırakma tarihi ve saatini, günde kaç sigara içtiğinizi ve içtiğiniz sigaranın ücretini giriyorsunuz. Ve sayaç işlemeye başlıyor. Sonuçları grafiklerle takip edebildiğiniz gibi, sosyal ağlarda da paylaşabiliyorsunuz. Uygulamaya göre günde bir paket sigara içen, bir yılda içmediği toplam 7300 sigaradan ortalama 3 bin TL tasarruf sağlayabiliyor.

İlk Yardım Rehberi

Türkiye Bankalar Birliği, “Çok Yaşa Bebek” sosyal sorumluluk projesi kapsamında geçtiğimiz günlerde mobil cihazlara ücretsiz indirilebilen “Çocukları Kazalardan Koruma ve İlk Yardım Rehberi”ni hizmete sundu. Mobil rehberde, kazalardan korumak tedbirlerinin yanı sıra düşme, çarpma, yanma, zehirlenme, boğulma ve elektrik çarpmalarına maruz kalan çocuklara yapılacak ilk yardım müdahaleleri resimlerle anlatılıyor.

Kime Benzeyecek

Hamilelik döneminde en çok merak edilen bu sorunun cevabına geldi sıra. Beklentilerinizi çok fazla yükseltmeyin, teknoloji henüz bu soruya tatmin edici cevaplar üretebilecek kadar gelişmedi. Ancak yine de biraz eğlenceli yöntemlerle kime benzeyeceğini öngörmek mümkün. Bunun için gerekli olan anne ve baba adayının dijital fotoğraflarını, planning.thebump.com/baby-morpher sitesine yükleyip, kız/ erkek, koyu/açık ten seçimini de yaptığınızda muhtemel bebeğiniz karşınıza çıkıyor. makemebabies.com sitesinde ise ünlü isimlerle bile çocuk yapmak mümkün. Bunun için siteye kendi fotoğrafınızı yükledikten sonra, çocuk yapmak istediğiniz ünlüyü (Angelina Jolie, Rihanna, Brad Pitt, Johnny Depp... alternatif çok), seçiyorsunuz.

Woman Log Pregnancy

Hamilelik döneminde hafta hafta karşılaştıklarınızı ve karşılaşacaklarınızı, kişisel notlarınızla birlikte tutmak isteyenler için geliştirilen bu uygulama hem Android hem de iOS platformunda çalışıyor. Uygulama, son âdet döneminin ilk gününün tarihinin girilmesinin ardından çalışmaya başlıyor. Kadının ve bebeğin hangi hafta hangi değişimleri yaşadığı bilgisini veren uygulamada, hamilenin bel kalınlığı ve kilo değişimi de gün gün grafikle izlenebiliyor. Uygulama üzerinden resim çekip bebek isimleri listesi oluşturmak ve tüm verilerinizi yedekleyip e-posta ile göndermek de mümkün.

Clue

İphone ve iPad için bu hafta faaliyete geçecek yeni bir uygulama olan Clue, hamile kalmak isteyen kadınlara en uygun zamanı söylüyor. Bunun için ovülasyon (yumurtlama) döneminin belirlenmesi gerekiyor. Clue uygulaması, menstrüasyon (âdet dönemi) bilgilerini analiz ederek hamile kalmak için en uygun zamanı gösteriyor. Basit tasarım ve kolay kullanım esasına dayanarak geliştirilen uygulama bu hafta AppStore’da yerini alacak.

Hamilelik

280 günlük hamilelik sürecini Türkçe bir uygulama üzerinden takip etmek isteyenler için geliştirilen “Hamilelik”te hafta hafta gebe takibinin yanı sıra, korunma, doğum, beslenme, emzirme gibi temel bilgiler sunuluyor. Uygulamada babalar da unutulmamış, hamilelik döneminde anne adaylarına nasıl destek olacakları konusunda ipuçlarına yer verilmiş. ABD’li kişisel bakım şirketi Kimberly-Clark tarafından geliştirilip Türkçe olarak da sunulan “Hafta Hafta Hamilelik ve Bebeğim” uygulamasında da iOS kullanıcıları için haftalık ipuçları, önemli bilgiler ve bebeğinizin ilk gülüşü, ilk dokunuşu ve emeklemesi için hazırlayabileceğiniz önemli anlar albümü gibi fonksiyonlar bulunuyor.

E-Bebek

Bebek bekleyenlerin yeni tanıştığı ve gittikçe de uzayan ihtiyaç listelerine e-ticaret ile cevap veren uygulamaların başında gelen E-Bebek, iOS ve Android uygulamasıyla mobil cihazlarda da kullanıcılara sunuluyor. 2001’de e-ticaret ile başlayan ve 2005’te ise fiziki mağazalar açmaya yönelen E-Bebek’te, bebeğin arabasından oto koltuğuna, ana kucağından giyim ve bezine kadar hemen hemen tüm ihtiyaçlarını (bebek odası mobilyaları hariç) karşılamak mümkün. Necdet Çalışkan-HT
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece gecce.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

 • Bunu Facebook'da paylaş!
 • Bunu Tweet'le!
 • Bunu Google Plus'ta paylaş!
 • Bunu Pinterest'te paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz

BAKMADAN GEÇME

 • "Estetikle çirkinleşen tek kadın"
 • Amanda Cerny'den bir olay paylaşım daha
 • 3 ayda tam 22 kilo verdi
 • Galaya ünlü akını
 • Ceyda Düvenci'den Amerika itirafı!

"Estetikle çirkinleşen tek kadın"

EN ÇOK TIKLANANLAR

 • Kısmetse Olur yayından kaldırıldı!
 • Evlilik programları yasaklandı!
 • Rüzgar Çetin: Kazadan sonra hayatım değişti!
 • Kenan İmirzalıoğlu'na kar ettiren satış!
 • Oğuzhan Koç ile Yağmur Tanrısevsin evlenecek
 • Aleyna Tilki'nin ilk halk konseri!
 • Selim Erdoğan tutuklanınca 300 bin liralık dizi çöpe gitti
 • Ozan ve Ece Doğulu'nun yakalanma kavgası
Kısmetse Olur yayından kaldırıldı!