Doğru ebeveyn nasıl olunur?

Anne babanın birbirleriyle ve çocukla ilişkisi çocuğun davranışlarına doğrudan yansır...

Kadın

Doğru ebeveyn nasıl olunur? İyi iletişim kurduğumuz insanlara daha çok güveniriz, onların fikirlerine önem veririz, onları dinleriz. Ama hoşlanmadığımız, saygı duymadığınız insanların fikirlerini, ne olursa olsun göz ardı eder, hatta yok sayarız. Çocukla yetişkin ebeveyn arasındaki ilişki de aynen böyledir.

Anne baba olmak dünyanın en zor mesleği. Kendine güvenen mutlu çocuklar yetiştirmek için size yüzde yüz bir tarif olmasa da aşağıdakiler yardımcı olacaktır.

Ebeveynleri olarak çocuklarınıza onların değerli olduğunu hissettirip hayata güvenle başlamalarına yardım edecek kişi sizsiniz. Kitap okuyarak, oyun oynayarak ya da sohbet ederek ona vakit ayırıp gelişmesine yardım edebilirsiniz. İşten eve döndüğünüzde ilk kısa bir süre de olsa her şeyi bırakıp çocuğunuzla ikili vakit geçirmeye çalışın. Kreş dönüşü yolda onunla sohbet edin.

Konuştuğu zaman onu dinleyerek onun hislerine önem verdiğinizi gösterin. Onunla konuşurken tüm dikkatinizi ona verdiğinizde kendine olan güveni artarken yaptığınız sohbetle kelime haznesi de gelişecektir.

Çocuğunuzu yaptıklarında cesaretlendirme şekliniz de önemli. Ortaya çıkan sonuçtan çok o işte harcadığı emeği önplana çıkarıp desteklemeniz, kendini onaylamasını sağlayarak başkalarının onayına çok fazla ihtiyaç duymamasına yardımcı olacaktır. Tabii ki çocuğunuzu yüreklendirmek için gerekli olan en önemli şey sık sık onu ne kadar sevdiğinizi söylemeniz.

Hayatımızdaki talepler, öncelikler çalışsak da çalışmasak da çok fazla. Ancak çocuklarımızla vakit geçirmek, onların isteklerine zaman ayırmak gibi önemli şeylerle verilmesi gereken raporları, bitirilmesi gereken projeleri ayırmayı bilmemiz lazım. Verimli bir ebeveyn olmak için sürekli önceliklerimizi düzenlemek zorunda olduğumuz bir gerçek.

Çocuklarınıza önceliği vermek sizin superkadın olmanızı ve kendinizi unutmanızı gerektirmiyor. Ama bazen daha az prestijli bir işi seçmek ya da daha düşük bir pozisyonu kabul etmek gibi seçimler yapmanız da gerekebilir.


Genelde anne ailenin evdeki hem fiziksel hem de duygusal ihtiyaçlarını karşılayan kişidir. Babalar ise daha çok risk almaya ve bağımsız olmaya meyillidirler. Çocukların kendilerine yetip problemlerini kendileri çözmeleri taraftarıdırlar.

Anneler koruyucu kollayıcı babalar ise daha özgür bırakan kişiler olarak bir takım halinde kararlar verir ve bu takım ruhu, çocukların karşılarına çıkan olayları daha iyi çözebilme yeteneği kazandırır. Ebeveynler arası iletişim bu noktada çok önem taşır. Disiplin, evdeki kurallar gibi önemli kararlar söz konusu olduğunda eşinizle aynı fikirde olmanız iletişimin doğru işlemesi için çok önemlidir. Anneler çocukları söz konusu olduğunda en doğrusunu kendilerinin bildiklerini düşünür. Bu fikirden vazgeçtiklerinde babalar da evdeki yardımcı konumlarından çıkıp eşleriyle ortak konuma gelirler.

Bekar ebeveynler ise etraflarındaki öğretmen, akrabalar, komşular gibi güvenebilecekleri sevecen erişkinlerle anlamlı ilişkiler içinde olarak çocukları için olumlu bir çevre kurmuş olurlar. Boşanmış çiftlerde de çocukların iyiliği için olumlu ilişki ve iletişim halinde olmak, çocuğu çiftler arasında bir seçim yapmak zorunda bırakmaz.


Çocuğunuza doğruyu yanlıştan ayırmayı öğretmenin en iyi yolu kesin ve net sınırlar koyarak bunu düzenli bir şekilde uygulamaktır. Eğer çocuğunuzla aranızda bir güç kavgası başladıysa bir adım geri çekilerek çocuğunuza biraz zaman verin ve bir iki dakika sonra sakinleşince tekrar iletişim kurmayı deneyin. Sakinleşmeden önce cezaya asla başvurmayın.

Kurallara uymadığı zaman özgüvenini zedeleyecek bir şekilde tepki vermemeye çalışın. Mümkün olduğunca dikkat çekmek için yaptığı ağlama ve bağırma gibi davranışları gözardı edin, saldırgan ve antisosyal davranışlarına karşı odasında bir süre kalmak ya da sevdiği oyuncakla oynayamamak gibi yaşına uygun mantıklı cezalar vermeyi deneyin.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: