Doğru emzirme yöntemleri nelerdir?

Dr. Ülkü Yılmaz Tıraş, anne ve bebek için çok faydası olan emzirmenin doğru gerçekleşmesi için 6 püf noktayı açıkladı.

Kadın

Doğru emzirme yöntemleri nelerdir? Anne ve bebek için çok önemli olan emzirme ile ilgili bazı sorunlar yaşanabiliyor. İlk birkaç haftada sıkıntılar olabiliyor. Bu sıkıntıları hafifletmek için Acıbadem Fulya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ülkü Yılmaz Tıraş 6 önemli püf noktayı açıkladı. Dr. Tıraş, “Başlarda emzirmede sorunlar yaşanabiliyor. Bebek doğduktan sonra adaptasyon geçiriyor, bu da bir takım sıkıntılara yol açabiliyor. Annenin kendi sağlığında da bir takım sıkıntıları olabiliyor. Ama her bebek emer bunu bilin, yeter ki gereksiz endişeye kapılmayın ve bebeğinizi doğru bir şekilde emzirmeye dikkat edin” ifadelerini kullandı. İşte Dr. Tıraş'ın verdiği o tüyolar!

SIK EMZİRME
Bebeğiniz ne zaman emmek isterse o an mutlaka emmesini sağlayın. Çünkü anne bebeği emzirmeye devam ettikçe süt üretimi artar. Bebeğiniz doyuncaya kadar yaklaşık yirmi dakika emzirin ardından diğer memeye geçin çünkü uzun süre bebeği aynı memeyle emzirmek anne sağlığı için tehlikeli.

BEBEĞİN ÜZERİNE EĞİLMEYİN
Emzirme sırasında vücudun duruşu çok önemli. Anne dik bir şekilde oturmalı ve bebeğini yatarak emzirmemeli. Yatarak emzirme bebeğin sütü alışını zorlaştırırken, bebeğin üzerine eğilerek emzirme annede sırt ağrılarına sebep olur.

HİJYENE DİKKAT!
Sık sık duş alarak vücudunuzu temiz tutun. Bebeğinizi emzirmeden önce ise ellerinizi mutlaka yıkayın ve meme ucunuzu anne sütüyle, zarar vermeden hafifçe silin.

MEMEYİ DOĞRU KAVRAMASINI SAĞLAYIN
Emzirme sırasında bebeğinize sadece meme ucunu değil kahverengi kısmı da verin. Böylelikle meme ucu zedelenmesi en az seviyeye iner.

SAKİNLİĞİNİZİ KORUYUN
Bebeğinizin emme problemi olduğunu düşünerek kendinizi strese sokmayın. Unutmayın, mutlaka her bebek emer; sadece sakinliğinizi koruyun.

"BİBERONLA EMZİRMEYİN"
Dr. Ülkü Yılmaz Tıraş biberonla emzirmeyle ilgili “Emzirirken en çok dikkat edilmesi gereken nokta biberon kullanılmaması gerektiği. Bazen anne sütünün çok gelmesinden dolayı biberon ile bebeğe verilebiliyor. Anne sütü bile olsa biberonla vermeyin. Çünkü bebek annesini emerken dil ve damağını farklı şekilde kullanıyor, biberonda farklı bir yöntem kullanıyor. Biberon sütün akışını kolay sağladığı için bebek buna çabuk alışabiliyor ve tercih edebiliyor. Çok gerekli olmadıkça biberon kullanmayın” dedi.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: