DOĞRU SÜTYEN ÖLÇÜSÜ NASIL BULUNUR?

“Sütyen seçimi”deyip geçmeyin! Dünyanın en pahalı, en güzel kıyafetlerini giyiyor olsanız da, yanlış seçilmiş bir sütyen tüm çabalarınızın boşa gitmesine neden olabilir!

Magazin

DOĞRU SÜTYEN ÖLÇÜSÜ NASIL BULUNUR? Hiç şüphesiz kadın gardırobunun en önemli parçalarından biridir sütyen. Çünkü özenle seçtiğiniz kıyafetlerinizi öne çıkaran aslında sütyeninizdir. İçinde rahat edemediğiniz bir iç çamaşırı hem duruşunuza, hem de görünümünüze zarar verecektir. İsterseniz öncelikle doğru sütyen kullanıp kullanmadığınıza karar vermenize yardımcı olacak belirtilere, daha sonra da ölçünüze göre doğru sütyen seçmenin yollarına birlikte bir göz atalım…

İşte yanlış sütyen kullandığınızı gösteren 10 işaret!
Göğüsleriniz sütyeninizin üzerinden taşma yapıyorsa,

Sütyenin orta kısmı göğüs kafasinize oturmuyorsa,

Sütyenin arka kısmı yukarı çekiyorsa,

Günün sonunda sütyen askılarınız omuzlarınızda kızarıklıklar oluşmasına neden oluyorsa,

Göğüsleriniz sütyeniniz üzerinizdeyken sarkık duruyor ya da düzgün görünmüyorsa,

Omuzlarınızı öne çekiliyormuş gibi hissediyorsanız,

Sütyeninizin kumaşı kırış kırış duruyor ya da pot yapıyorsa,

Göğüsleriniz yanlardan taşma yapıyorsa,

Sütyeninizin belinleri göğsünüze batıyorsa,

Sütyeninizin askıları omuzlarınızdan düşüyorsa, bedeninize uygun sütyen kullanmıyorsunuz demektir. Peki, sütyen ölçünüzü nasıl belirlemeli ve sütyen seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Yurtdışı sütyen ölçülerine göre beden belirleme
Elinize bir mezura alın ve dik bir şekilde, göğüslerinizi şişirmeden, bedeninizi rahat bırakacak şekilde durun.
Göğsünüzün tam altından bedeninizi ölçün. Çıkan sayıya beş ekleyin. Örneğin göğüs altı ölçünüz 30,5 çıktıysa buna beş ekleyin. Beden ölçünüzü buldunuz; 36
Sıra göğüs ölçünüzde. Göğüslerinizi toparlayan bir sütyen giyin ve göğsünüzün en geniş yerini, göğüs uçlarınızın üzerinden geçecek şekilde yine mezuranızı gerdirmeden ölçün. Sonucun 38 olduğunu varsayalım.

Kup ölçünüzü bulmak için göğüs çevre ölçünüzden, beden ölçünüzü çıkarın, yani 38’den, 36’yı çıkarın. Sonuç iki. Sizin sütyen ölçünüz 36B.

Aşağıdaki sayılara göre göğüs ölçünüzün hangi kupa tekabül ettiğini öğrenebilirsiniz.

0=AA
1=A
2=B
3=C
4=D
5=DD
6=DDD

Ülkemizde kullanılan sütyen ölçünüzü belirlemek için
Bu şekilde göğüs ölçünüzü bulmak çok daha basit. Mezuranızla göğüs altı çevrenizi ölçün. Aşağıdaki aralıklara göre göğüs ölçünüzü belirleyin.

70 cm. ve altı =70
71 - 75 cm. arası= 75
76 - 80 cm. arası= 80
81 - 85 cm. arası= 85
86 - 90 cm arası= 90
91 - 95 cm. arası= 95
96 - 100 cm. arası= 100

Sütyen modeli seçimi
Sütyen modelinizi seçerken asıl önemli olan ne giymek istediğiniz değil, göğüslerinizin neye ihtiyacı olduğu! Örneğin, iri göğüslere sahipseniz, minimizer özelliği olan bir modeli, küçük göğüsleriniz varsa, destekli sütyenleri tercih etmelisiniz.

Denemeden almayın
Sütyen bedeninizi belirlediniz, istediğiniz modeli buldunuz, sıra denemeye geldi. Kabine girin ve sütyeninizi giyin ve kopçalarını en öne takın. Bu kopçaların üç kademe olmasının sebebi, zaman içinde sütyen bollaşırsa daraltabilmenizdir. Kısacası eğer bedeninizi doğru belirlediyseniz, denediğiniz sütyenin kopçası ilk kademede üzerinize oturacaktır. Aynı şekilde askıların da ayarını yapın. Unutmayın ki, sütyenin üzerinize oturması ve omuzlarınıza baskı yapmaması askılarla değil, bant kısmıyla alakalıdır. Dolayısı ile seçtiğiniz sütyen doğruysa, böyle bir sorunla karşılaşmayacaksınız demektir. Askıları omuzlarınıza baskı yapmayacak şekilde ayarlayın.

Umutsuzluğa kapılmayın
“Bedenimi doğru seçtim ama yine de doğru sütyeni bulamıyorum” diyorsanız, bunun gayet normal bir durum olduğunu unutmayın. Çünkü göğüs şekilleri farklılık gösterir. Dolayısı ile eğer bedeninizden eminseniz, farklı modelleri deneyerek size uygun olan sütyeni bulmanız biraz zaman alabilir. Dediğimiz gibi; sütyen seçimi deyip geçmeyin…
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: