Dr. Nejat F. Eczacıbaşı, ölümünün 20. yılında New York Filarmoni ile anıldı

Dr. Nejat F. Eczacıbaşı ölümünün 20. yılında şef Alan Gilbert yönetimindeki New York Filarmoni Orkestrası ile anıldı.

Kültür-Sanat

Dr. Nejat F. Eczacıbaşı, ölümünün 20. yılında  New York Filarmoni ile anıldı Eczacıbaşı Topluluğu ve İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın kurucusucı’nı ölümünün 20. yılında anmak için düzenlenen şef Alan Gilbert yönetimindeki New York Filarmoni Orkestrası konserlerinin ilki, 3 Mayıs Cuma akşamı İstanbul’da Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Dr. Nejat F. Eczacıbaşı’nın hayatından kesitler içeren kısa bir film gösterimi ile başlayan geceye, aralarında iş, sanat ve medya dünyasının önde gelen isimlerinin de bulunduğu 3000’e yakın sanatsever katıldı.
Dünyanın en eski ve en önemli orkestralarından biri olarak anılan New York Filarmoni Orkestrası’nın şef Alan Gilbert yönetimindeki ilk konserinde, orkestranın Christopher Rouse’a sipariş ettiği ve dünya prömiyerini Nisan ayı ortasında yaptığı “Prospero’s Rooms” isimli yeni senfonisinin Avrupa prömiyeri gerçekleştirildi. Orkestra daha sonra Bernstein’ın solo keman, yaylılar, arp ve perküsyon için yazdığı “Serenat” isimli eserinde Joshua Bell’e eşlik etti. Konser programı Çaykovski’nin 6 numaralı Senfoni'si ile tamamlandı.
New York Filarmoni Orkestrası’nın eşlik ettiği, dünyaca ünlü keman virtüözlerinden Joshua Bell tutkulu yorumları, sahne karizması ve çokyönlülüğü ile "klasik müziğin süper starı" olarak anılıyor. Yakın zamanda Academy of St. Martin in the Fields Orkestrası'nın Müzik Direktörlüğü'ne atanan Bell, Sir Neville Marinner’in 1958'de orkestrayı kurduğundan beri bu göreve getirilen ilk şef oldu. Aralarında Grammy, Echo Klassik, Gramophone ödüllerinin de bulunduğu pek çok ödülün sahibi Bell, son olarak Batı Yakası Hikâyesi Suiti'nin ilk kaydı ve Bernstein'in Serenat'ını da içeren albümü ile Grammy'ye aday gösterildi.

İKSV tarafından Eczacıbaşı Holding sponsorluğunda düzenlenen Dr. Nejat F. Eczacıbaşı’nı anma konserlerinin ikincisi, 4 Mayıs Cumartesi akşamı saat 20.30’da yine Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Konser, Mozart’ın 36 numaralı Do Majör Senfoni’si ile başlayacak. Mozart’ın 25 numaralı Do Majör Piyano Konçerto’sunda piyanist Emanuel Ax’a eşlik edecek şef Alan Gilbert yönerimindeki orkestra, programı, orkestrasyonunu Ravel’in yaptığı Mussorgsky’nin “Bir Sergiden Tablolar” isimli eseriyle tamamlayacak.

New York Filarmoni orkestrası tarihinde Yerleşik Sanatçı unvanına layık görülen dördüncü isim olan
Emanuel Ax, Amsterdam Concertgebouw, Berlin Filarmoni, Londra Filarmoni, Los Angeles Filarmoni ve San Francisco Senfoni gibi dünyanın tüm önde gelen orkestralarıyla düzenli konserler veriyor.
Alan Gilbert’ın dünyanın en önemli piyanistlerinden biri olarak andığı Grammy ödüllü Emanuel Ax’ın birlikte çaldığı şefler arasında ise Simon Rattle, Mariss Jansons, John Eliot Gardiner, Vladimir Jurowski, Bernard Haitink ve Colin Davis gibi isimler bulunuyor.

Kurulduğu 1842 yılından bu yana, 63 ülkede, 430 şehirde verdiği konserlerle dünya çapında bir üne sahip olan New York Filarmoni Orkestrası, bugüne kadar Antonín Dvořák, Gustav Mahler, Otto Klemperer, Richard Strauss, Wilhelm Furtwängler, Arturo Toscanini, Igor Stravinsky ve Aaron Copland gibi müzisyenler tarafından yönetildi. Orkestranın Lorin Maazel, Kurt Masur, Zubin Mehta ve Leonard Bernstein'in de aralarında bulunduğu dünyaca ünlü müzik direktörleri arasına katılan son isim Alan Gilbert oldu. Şeflik kariyerine 1995 yılında Cleveland Orkestrası’nın yardımcı şefi olarak başlayan Gilbert, sonraki dönemde Stockholm Kraliyet Filarmoni Orkestrası ve Santa Fe Operası’nın müzik direktörlüğünü üstlendi. Gilbert, 2009 – 2010 sezonundan itibaren, konuk şef olarak birçok kez yönettiği New York Filarmoni Orkestrası’nın müzik direktörlüğüne getirildi.

Her dönem çağdaş bestecilere destek veren New York Filarmoni Orkestrası, gerek siparişler gerekse prömiyerlerle pek çok yeni eserin dünya klasik müzik repertuvarına girmesine katkıda bulunmaya devam ediyor. Konserlerinin internetten indirilmesi imkânını sağlayan ilk Amerikan orkestrası olan New York Filarmoni aynı zamanda 2003 yılında Grammy Ödül töreninde canlı çalan ilk orkestraydı. Global sponsorluğunu Credit Suisse’in üstlendiği orkestra Türkiye’deki ilk konserini Leonard Bernstein yönetiminde 1959 yılında verdi. New York Filarmoni Orkestrası, daha sonra 1985 yılında şef Zubin Mehta yönetiminde 13. İstanbul Müzik Festivali’nin, 1995 yılında şef Kurt Masur yönetiminde 23. İstanbul Müzik Festivali’nin konuğu olarak İstanbul’da konserler verdi.

Bunlarda ilginizi çekebilir: