Dudak çatlaması nasıl geçer?

Özellikle soğuk kış günlerinde yaşadığımız dudak çatlaması problemine doğal çözümler nelerdir? İşte detaylar...

Kadın

Dudak çatlaması nasıl geçer? Mevsim değişikliğinin yaşandığı dönemlerde havanın etkisinden dolayı dudaklar kurumaya yüz tutar, özellikle kış aylarında soğuk hava dudaklardaki nemi alıp götürür. Çatlayan dudaklar ise hem can yakar hem de çirkin bir görünüme sebebiyet verir. Peki çatlamış dudaklarla veda etmek için doğal yöntemler nelerdir? İşte o detaylar...

NEMLENDİRİCİ KULLANIN

Dudak çatlamasına karşı en etkili yöntemlerden biri dudakları nemlendirmektir. Dudak balmlarını belirli aralıklarla sürerek dudaklarınızın nemli kalmasını sağlayabilirsiniz.

BOL SU İÇİN

Havaların etkisinin yanı sıra vücudun susuz kalması da dudak çatlamasına neden olur. Bunun için yapmanız gereken, gün içerisinde bol bol su içmektir. Günde 2-2.5 litre su içerek farkı göreceksiniz.

YEDİKLERİNİZE DİKKAT EDİN

Sıcak içecekler, baharat ve tuzlu yiyecekler dudaklarınızı daha fazla tahriş eder ve acıtır. Bu nedenle bu tarz yiyecekleri fazla tüketmemeniz gerekir. Eğer dudaklarınız başka sebeplerden dolayı kuruyup çatladıysa da; tedavi sürecinde tuzlu, acı gibi baharatlı yiyeceklerden yine kaçınmak gerekir. Çünkü bu baharatlar iyileşmeyi geciktirebilir.

DUDAKLARINIZI KORUYUN

Çok soğuk havalarda dışarıya çıktığınız zaman dudaklarınızı mutlaka korumalısınız. Boyunluk, atkı veya şal ile dudaklarınızı kapatın ve soğuk hava gelmesini engelleyin.

ODA SICAKLIĞI DENGESİNE DİKKAT

Sadece dışarıdaki hava değil, içerideki oda sıcaklığı da çok önemlidir. Kış aylarınızda dışardaki soğuk havaların yanı sıra ısıtma sistemlerinden dolayı da odalarınızda kuruluk artabilir. Bunun için hava nemlendiricisi kullanarak nem dengesini ayarlayabilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir: