'DÜNYA KADINLAR GÜNÜ'NÜZ KUTLU OLSUN!

Magazin

'DÜNYA KADINLAR GÜNÜ'NÜZ KUTLU OLSUN! Sanatçılar, “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü”nün kendileri için taşıdığı anlamı, ilginç açıklamalarla ifade ettiler.

Zerrin Özer (Şarkıcı): Her şeyden önce insanın her şeye olumlu bakması gerekiyor. Eğer olumsuz bakarsak dibi boylarız. O yüzden yaşadığımız her olumsuzluğun içinden muhakkak bir parça çıkaracak ve kendinizi inandıracaksınız buna. İnsanoğlu istiyorsa her şeyi yapar ve başarır. Sadece ölüme çare yok. Onun haricinde her şeye çare var. Bir de üstelik kadınsanız ve de hakikaten de yaptığınız iş her neyse ona çok inanıyorsanız ve çok seviyorsanız sevgi zaten emektir ve karşıdaki insan da bunu algılayacaktır. Dolayısıyla size zaten başarıyı getirecektir peşinde.
Bülent Seyran (Fatmagül'ün Suçu Ne Dizisi oyuncusu): Herkes “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” olarak biliyor ama hayır, o “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü”dür. Bir süre önce gene aynı şekilde 14 Şubat Sevgililer günü ve onlara benzer bazı günler var böyle, onların etkisine kapılıp gidiyor. Aslında çok da yanlış bulmuyorum. Bütün kadınlar benim gözümde emekçidir. Ben emekçi bir kadının çocuğuyum. Bana o kadar emek verdi ki ben onu 'sen emekçi değilsin' diye ayıramam. Kadın deyince aklıma ilk gelen şey annem. Amacım babayı aşağılamak değil ama ev hanımı denilen tabirin rezalet bir tabir olduğunu anlatmaya çalışıyorum.

Nurdan Beşergil (Yazar): Kadınla erkeğin eşit olması umut edilebilir, ama birbirlerinden farklı oldukları kesindir. Hayat kadınlara farklı ve fazla sorumluluklar yükler; antik çağlarda da, modern zamanlarda da bu böyle olmuştur. Burada, tasarımdan kaynaklanan bir mecburiyet olduğu söylenebilir. Kadının tasarımı, yani yetenekleri, sınırları ve bakış açısı, hayatın kadına yüklediği sorumlulukların altından kalkabilecek, hayatın kadından beklentilerini karşılayabilecek ve bu sorumluluk ve beklentiyi kendi parçası gibi benimsemesini sağlayacak yönde gelişmiştir. Kadının hayatta varoluş şeklinde bir maharet vardır ve bu mahirliği senede bir gün hatırlamak, her şeyin ötesinde, ilham vericidir.

Oya Baydar (Yazar): Emekçi kadınların hakları için mücadele günüydü, dünya kadınlarının eşitlik ve hak taleplerini haykırdıkları gündü bir zamanlar. Ama artık içi boşaltıldı, sıradanlaştı, 23 Nisan çocuk bayramına benzedi. İşverenlerin, kadın işçilerine çiçek dağıttığı; kadın düşmanı yazarların, dayakçı erkeklerin, 'kadınlar eşit değildir' diyen siyasilerin kadınları kutladığı; kadın cinayetleri karşısında susanların 8 Mart nutuklarında kadınlara selam gönderdiği günü dönüştü.
Begüm Şen (Çocuklar Duymasın dizisi oyuncusu): Tüm kadınların kadınlar gününü kutluyorum. İnşallah hiç ezilmeden ayaklarının üzerinde duran Türk gençleri, Türk kadınları yetişir. Her kadının içinde mutlaka bir yara vardır


İclal Aydın (Yazar - Oyuncu): Türkiye'nin yeni dünyaya, kapitalizme kayışı biraz daha hızlı ya dolayısıyla dünya kadınlar gününde kadınlara hediye alınması fikri bana çok uzak, çok acıklı ve çok ayıp geliyor. Çünkü Batum'da bir dünya kadınlar günü meselesine denk geldim ki ilk defa aslında orada idrak ettim. Batum'da çok önemli bir şey kadınlar günü. Kadınlar çiçeklere boğuluyor. Çok önemli konuşmalar yapılıyor. Eşleri o gün kadınlar için bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Kadınları mutlu etme gayreti var. Yani, 'en azından bugün dinlendirelim' diyorlar.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: