DÜNYADA MÜZİK PİYASASINDA KRİZ VAR!

Son dönemlerin en çok aranan, en popüler DJ'i Suat Ateşdağlı bu sezon Blackk geccelerine farklı bir renk, müthiş bir enerji katıyor. Kendisiyle yeni projeleri, müzik ve eğlence dünyasıyla ilgili konuştuk.

Magazin

DÜNYADA MÜZİK PİYASASINDA KRİZ VAR! İlk önce başarı hikayenizden müzikal geçmişinizden başlayalım..

1984 yılında bu işe Moda 29'daprofesyonel olarak başladım. Yaklaşık 25 senedir diskjokeylik yapıyorum. Türkiye'nin en önemli kulüplerinde müzik çaldım. 29 grubunda, Havana'da, Reina'da şimdi de Blackk'deyim. Blackk'de çalıyorum.

Bu sezon başka nerelerdesiniz her yerden sizin isminizi duyuyoruz?

Bu sezon tamamen Blackk'deyim. Eğer ekstralarım varsa o zaman yokum. Aralık ayında 6 ili kapsayan bir Türkiye turnesi yapıyoruz. Bir de Aralık sonunda Avrupa turnesi yapacağız.

Bu turne dahilinde nerelerde olacaksanız?

Türkiye'de biraz gitmediğimiz bölgelere gitmek istiyoruz. Trabzon, Ordu, Samsun, Adana, Denizli. Avrupa'da da Nürnberg, Frankfurt, Zürich..

Uzun soluklu bir proje olacak sanırım?

Evet, uzun bir proje. Birer gün hep ama ara ara döneceğim İstanbul'a Blackk'de de çaldığım için..Şarkılarınız çok beğeniliyor. Parçalara çok farklı bir ruh katıyorsunuz ve birçok DJ arasından öne çıkıyorsunuz. Nasıl yapıyorsunuz bunu?

Bu şöyle bir şey, hep söylediğim bir laf vardır; herkes de her şarkı olabilir. Ama bunu nasıl ve ne zaman çaldığın, bir gecceyi nasıl sıraladığın ve yansıttığın ruhunun ortaya çıkması çok önemli. Bende bu işi ruhumla yapabiliyorum. Bu işin teknik kısmı da çok önemli ama teknik kısmı bana sorarsan ikinci planda. Özellikle her çaldığım şarkı insanların üzerinde artı bir etki yaratıyor ve şarkı hemen hit oluyor. Benim bazı şarkıları daha evvel keşfetmem konusunda böyle bir yeteneğim var. Bir şarkının piyasa üstünde tutacağına inanıyorum daha evvel ve bunu çalıyorum. İşe odaklandığım zaman işle ruhum kabardığı zaman onu bir anda 'tak diye' yakalayabiliyorum.


Özellikle her gecce çaldığınız bir şarkı var mı?

Benim bir geccemle bir geccemle aynı değildir. Bazı şarkılar tabiî ki aynıdır. Ama tarzı ve altyapısı aynı olmasına rağmen bazı gecceler bazı şarkılara daha yoğunluk veririm. Mesela her gecce çaldığım bir sanatçı, Türkçe'de mutlaka bir Ajda Pekkan çalarım. 'Oyalama Beni'yi çok beğeniyorum. Burak Yeteri'de tebrik ediyorum çok başarılı. Genelde Serdar Ortaç mutlaka çalarım. Zaten ben Serdar Ortaç'ı çoktandır hatta yıllardır çalarım. Gecce klüpleri son 4-5 senedir çalıyor. İnsanlar 'Ay Serdar Ortaç mı çalıyor?' diyordu bana şimdi herkes çalıyor. İbrahim Tatlıses'de çalıyorum. Bu ara Babutsa'yı çok çalıyorum.

Çalmam dediğiniz bir sanatçı ya da şarkı var mı?

Herkese çok büyük saygım var, yapılan her prodüksiyon çok büyük emek çünkü. Çalmam dediğim şöyle bir şey var; benim tarzıma uygun mu değil mi, çaldığım yere uygun mu değil mi, mutlaka dikkat ederim. Bana hitabetmesi lazım. Hiçbir şarkı için ya da hiçbir sanatçı için ön yargılı değilim. Müslüm Gürses'de çaldım. Zevkle çaldım. Orhan Gencebay da çaldım çok da severim. David Guetta da çaldım. Müzik bir bütün. O geccemde benim kimler var onları çalıyorum, kimler yok onları çalamıyorum.

Her mekâna göre farklı bir konseptiniz var. Bu tarzları nasıl doğru saptıyorsunuz, nasıl takip ediyorsunuz?

Çalıştığım ekibe ve diskjokeylerime hep aynı şeyi söylüyorum; kendinizi mutlaka mekâna endeksleyin. Önce mekâncı olun, önce orasının para kazanması lazım ve sizinde güzel müzik çalmanız lazım. Çoğunlukla mekânları zaten biliyorum. Hizmet vermediklerim içerisinde bilmediğim mekân az. Genelde mekanın müşteri portföyü, dekoru, tarzı.. Tabii 5–6 mekanın danışmanlığını yaparken için bende Blackk'de olunca kimsenin de birbirine yanaşmaması, o mesafelerinde biraz ayrı tutulması lazım. O da zor oluyor tabii..

Kaç kişilik bir ekipsiniz?

10- 14 kişilik bir ekibiz..

Bu sezon öne çıkan parça hangisi?

'Oyalama Beni' çok ön planda, Babutsa bence aynı şekilde; 'Yanayım Yanayım' çok büyük atak yaptı. David Guetta o kadar sene bekledi ve sonunda müthiş bir albüm yaptı, onu da çok çalıyorum. Hemen hemen albümdeki her şarkısını çalıyorum. Çok güzel, hayran kaldım.

Müzik sektörünü, yeni çıkan albümleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Dünyada müzik piyasasında bir kriz var. Özellikle download'dan dolayı bir kriz yaşanıyor. Fakat dünya bu krizi çok fazla prodüksiyonla aşıyor. Türkiye'de şimdi ona ayak uydurdu. Çok fazla prodüksiyon yapılıyor, çok albüm çıkıyor, genç insanlar ve alternatif yapımlar çıkıyor bu çok önemli. Mesela Babutsa, böyle alternatifler olunca müşteriyi daha çok hareketlendiriyor. Satışa yönelik yani insan bir mağazaya girdiği zaman değişik birçok alternatif görmek istiyor. Ben genelde Türkiye'deki müzik piyasasını iyi görüyorum başarılı görüyorum. Yeni çıkan herkese de elimden ne geliyorsa manevi açıdan destek veriyorum.

Şuanda destek verdiğiniz biri var mı?

Tabii bu destek verme yanlış anlaşılmasın. Mesela Nazlı çıktığında çok ilgimi çekmişti. Çalmaya başladım ve de hep çaldım. Şimdi görüyorum çok başarılı gurur duyuyorum. Babutsa'yı hemen çalmaya başladım. Böyle prodüksiyonları yakaladığım zaman destek veriyorum. Hatta çoğu zaman Nazlı'ya telefon açtım tebrik ettim. Başarılı bulduğumu söyledim. Ona birazcık moral verebildiysem ne iyi.. Böyle genç, düzgün, kültürlü aile eğitimi almış insanlara da bizim piyasamızda ihtiyaç var mutlaka.

Peki, İstanbul eğlence hayatını nasıl buluyorsunuz?

İstanbul eğlence hayatı çok alternatifli. Birazcık özel geccelere döndü. Salı geccesi bir yerde, Çarşamba geccesi başka bir yerde... Biz Blackk de tam tersine çevirdik hiçbir gecce falan yapmıyoruz. Haftanın 6 günü açığız. Bir müzik konseptimiz var. Gelen eğleniyor. Böyle bir gecceler yapılmadığı sürece mekânlar da kriz patlıyor. X mekân da böyle bir gecce olmazsa o mekâna kimse gitmiyor. Her geceye bir konsept dünyada da trend böyle.. Ama ben o işe çok sıcak bakmıyorum. Çünkü bir mekânın karakteri olur. 40 yılda bir böyle bir gecce yaparsın. Bir sponsorlu gecce yaparsın özel bir parti olur ama bence devamlı her hafta yapmak ileriki etaplarda doğru değil. Tabii şu da var müşteri bunu istiyor mu istiyor. Dünya şuan da böyle ilerliyor mu Avrupa'da böyle ilerliyor mu ilerliyor..

Hüseyin Karadayı klip çekiyor, kendisi de yer alıyor. Bir DJ olarak siz ne düşünüyorsunuz diskjokeyin video klipte bu kadar net yer alması konusunda?

Ben bir klip yaptım bende oynadım. Ben çok aşırı görünmemeye dikkat ettim. Flu bir görüntüm var. Diskjokeyin video klipte yer almasını doğru buluyorum. Çünkü diskjokey bir sanatçıdır. Kendini göstermesi doğrudur. Ama işte onu gösterirken yorum çok önemli. Kendini nasıl gösterdiğin çok önemli. David Guetta'lar kendilerini gösteriyor da biz neden göstermeyelim. Ama yorum çok önemli, kendini nasıl gösteriyorsun. Bir obje olarak mı, bir figür olarak mı, bir sanatçı olarak mı.. O yorumu bilemem işte kim nasıl gösteriyor.

Geccelerden başınıza gelen ilginç hikâyeleriniz, komik anılarınız var mı?

Mesela saat 24.30 da müziğe başladık. Saat 03.00–03.30 falan müşteri geliyor 'Ne zaman başlayacaksınız?' diyor. Oradan şunu anla ki, onun istediği bir iki parça o gecce çalmamış. Bir de diyelim Serdar Ortaç çalarsın, gelir der ki 'Serdar Ortaç çalar mısın?', 'çalıyorum' derim, '2.yi de çal', 'yok artık tüm albümü çalalım'.. Bizim çocuklar da hep söyler bir sanatçı çalıyorsun biri geliyor diyor ki 'Ay en sevdiğim Hande Yener!', hâlbuki Hande Yener çalmıyor o anda. İşte bu kadar komik ve ilginç kitlelere sahibiz. Çok komik şeyler oluyor..Özellikle 'Ne zaman başlayacaksınız?' gerçekten çok komik, oysa saat 03.00 olmuş birazdan bitiyoruz..!

Önümüzdeki günlerdeki yeni projeleriniz neler?

Blackk'e yeni bir albüm yapıyorum. Büyük olasılıkla Ocak'da çıkacak. Ona da birkaç sürpriz prodüksiyon hazırlıyorum. Birkaç sanatçıyla birkaç remix yapıyorum. 'My Love' isimli şarkıma Yeni bir klip yaptım. Kanallarda oynamaya başlayacak. İlk olarak youtube da oynattım. Daha hiçbir yerde oynatmadım. Öncelikle sizinle paylaşacağım. Projelerim bunlar. Onun dışında Aralık'da turnemizle beraber yoğun bir şekilde devam edeceğim.

Mekan Editörü / Merve Günyol
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: