Dünyanın En Eski Tapınağı: Göbeklitepe!

Dünyanın bilinen en eski dini yapılar topluluğu Şanlıurfa'nın Örencik köyünde yer alıyor..

Kültür-Sanat

Dünyanın En Eski Tapınağı: Göbeklitepe! 1963'te fark edilen dokuz hektarlık kazı bölgesinin önemi yaklaşık 10 yıl kadar önce tarlasını karasabanla sürerken bulduğu oymalı taşı müzeye götüren Mahmut Kılıç sayesinde anlaşılabilmiş.
Şanlıurfa'ya 20 km'lik bir mesafede, Örencik Köyü yakınlarında olan Göbeklitepe dünya mirası içinde ayrı bir önem taşıyor. 1995 yılında ilk kez Alman Arkeoloji Enstitüsü ve Şanlıurfa Müze Müdürlüğü'nün işbirliğiyle kazı çalışmalarına başlanarak kazılar Alman arkeolog Doç. Dr. Klaus Schmidt’in başkanlığında yürütülmekte olup, her yıl Eylül ve Ekim aylarında 10 haftalık bir süreç içinde yapılmakta.


“Dünyanın En Eski Tapınağı Göbekli Tepe”den çıkan eserlerin fotoğraflarından oluşan ve Doğuş Grubu’nun ana sponsorluğundaki Göbekli Tepe Tanıtım Projesi kapsamında hayata geçirilen Göbekli Tepe Sergisi, Şanlıurfa Vali Kemalettin Gazezoğlu Kültür ve Sanat Merkezi’nde ziyarete açıldı. Serginin açılışı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik tarafından yapılırken, Göbekli Tepe Tanıtım Projesi’ne katkılarından dolayı Doğuş Grubu’na teşekkür plaketi sunuldu. Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç ve Şanlıurfa Belediye Başkanı Eşref Fakıbaba’nın da katıldığı açılış büyük ilgi gördü. 30 Kasım’a kadar açık kalacak sergi, 2014 Şubat’ta ise İstanbullularla buluşacak.


12 bin yıl öncesinde nasıl tasarlandığı hala cevap bulamayan ve Mısır Piramitleri’nden 7.500 yıl ve İngiltere’deki Stonehenge’den 8.000 yıl önce inşa edilmiş olan Göbekli Tepe kazı alanında bulunan eserlerin seramik baskılı fotoğraflarından meydana gelen sergi, geçmişi günümüze taşıyor. Orjinal hallerini birebir yansıtacak şekilde kabartmalı etkiyle seramiklere basılan ve özellikle hayvan figürlerinin yer aldığı sergide 25 eser yer alıyor. 30 Kasım’a kadar Şanlıurfa’da ücretsiz gezilebilecek Göbekli Tepe Tanıtım Projesi’nde yer alana sergi Şubat 2014’te ise İstanbul’da görücüye çıkacak. Bunun yanında iki dilde hazırlanan web sitesi, bilgilendirici sosyal medya hesapları bulunan proje, Türkiye’nin tanıtımı için de önem taşıyor.

Bunlarda ilginizi çekebilir: