'Duran Adam' salgını

Hasan YILDIRIM - Ozan URAL / İSTANBUL DHA - Taksim'de Erdem Gündüz isimli bir kişi, polisin Gezi Parkı'na müdahalesini tek kişilik sessiz eylemiyle protesto etti. Eylem kısa sürede sosyal medyada duyuldu ve büyük destek buldu. Geccenin ilerleyen saatlerinde Erdem Gündüz ayrıldı, polis amirinin telsizden 'Sabit duranları alın' anonsuyla meydanda bekleyenler gözaltına alındı. Taksim'de sessiz eylem sona ererken ikinci bir duran adam da Beşiktaş'ta ortaya çıktı. Gecce yarısı Beşiktaş'ta Kartal heykelinin önünde beklemeye başlayan gencin eylemi sürüyor. Duran Adam eylemi salgın gibi yayıldı. Ankara ve İzmir'de de sessizce bekleyenler var.

Magazin

'Duran Adam' salgını HALA 'DURUYORLAR!'

DURANLARA GÖZALTI DEVAM EDİYOR!

DURANLARA GÖZALTI DEVAM EDİYOR!Erdem Gündüz, dün akşam saat 18.00'da Taksim Metro çıkışında hareket etmeden ve konuşmadan beklemeye başladı.

Gündüz, akşam saat 20.00 sıralarında protestosu ile ilgili olarak, "Her şey ortada. İnsanları Taksim'e sokmuyorlar" şeklinde açıklama yaptı. Protestoyu sosyal paylaşım sitelerinden gören vatandaşlar da gecce destek için Gündüz'ün yanına gelerek hareketsizce durmaya başladı.

Taksim Meydanı'nda Duran Adam!

video..

video...

magazin

Duran Adam ilk kez konuştu:

video..

Duran Adam aslında hiç durmamış..

video...

POLİS ÜZERİNİ ARADI

Akşam saatlerinde ise polis ekipleri Gündüz'ün üstünü ve çantasını aradı. Gündüz'ün çantasında ilaç, eldiven, cüzdan, kitap, anahtar olduğu görüldü. Durumu polise ihbar ettiğini söyleyen bir vatandaş ise "Duruyordu dikkatimi çekti, bomba olur, bir şey olur diye 155'i aradım. Ben bir saattir oturuyorum burada" dedi.

Ayrıca bekleyenler arasında Modacı Barbaros Şansal'ın da olduğu görüldü.

Sosyal medyada 'duran adam' eylemi kısa sürede büyükd estek buldu. Duyan Taksim'e koştu ve beklemeye başladı. Yaklaşık 300 kişiye ulaşan grup bekleyişine devam etti. Saat 01.50'de AKM önünde konuşlanan polis ekipleri eylemcileri dağıtmak için harekete geçti. Polisin güç kullanmadan yaptığı müdahaleden dakikalar önce Erdem Gündüz'ün alandan kendiliğinden ayrıldığı öğrenildi.

POLİS AMİRİ: SABİT DURANLARI ALIN

Taksim Metro çıkışında beklemekte ısrar eden 10 kişi ise polis ekipleri tarafından gözaltına alındı. Polis amirinin eylemcilere doğru ilerlerken, "Sabit duranları alın" diye emir verdiği duyuldu.

Avukat olduğunu söyleyen bir kişi, polise itiraze ederek, "Gözaltına alınmamım hiçbir hukuki gerekçesi yok" dedi.

KADINLAR DURMAYA DAHA FAZLA DAYANAMADI

Taksim'de "Duran Adam" eylemine kadınlar da destek verdi. Gecce geç saatlerde 3 kadın bekleyişini gün aydınlana kadar sürdürdü. Kadınlardan biri yere yığılarak baygınlık geçirdi. Baygınlık geçiren kadına su içiren diğer eylemciler, arkadaşlarını taksiye bindirerek hastaneye götürdü.

Göstericilerden bazıları Taksim Meydanı’nda yerlere yatarak uyurken, bazıları da çevrede temizlik yaptı. Taksim ve çevresinde görevli polisler ise sandalyelere oturarak ve kaldırımlara oturarak dinlendi.

BİR DURAN ADAM DA BEŞİKTAŞ'TA..

Taksim’deki "Duran Adam" protestosunun ardından bir kişi de saat 00.00’da Beşiktaş’taki Kartal Heykeli önünde hareketsiz şekilde beklemeye başladı. Duran eylemcinin 5 saattir kimseyle konuşmadan beklediği öğrenildi.

magazin


Öte yandan "Duran Adam 2"nin yanına Taksim’deki gözaltıları protesto etmek için de sembolik olarak 10 çift ayakkabı bırakıldı. Eylemcinin heykel önündeki bekleyişi halen devam ediyor.

TAKSİM'DE 'DURAN ADAM' EYLEMİ SABAH YENİDEN BAŞLADI

'Duran Adam' eylemi, sabah gelen yeni kişiler tarafından devam ettiriliyor.

Özellikle Erdem Gündüz’ün başlattığı nokta boş bırakılmıyor. Taksim’de 1’i kadın 3 kişi tarafından eylem güneş altında devam ediyor. Sivil polisler, eylemcilere kimlik kontrolü yaptı. Polis, GBT sorgulaması yaparken eylemcilerin 'Duran Adam' eylemi devam etti. Kimlik kontrolünde herhangi bir olumsuzluğa rastlamayan polis, eylemcilere kimliklerini teslim ederek ayrıldı.


DURAN ADAM EYLEMİ AMA KADINLAR DA DESTEK VERİYOR

Eylem her ne kadar 'Duran Adam' ismiyle devam etse de kadınlar da sessiz protestoya katılıyor.

GEZİ PARKI BUGÜN YASAK

Öte yandan dün giriş yasağı kaldırılan Gezi Parkı bugün yeniden yasaklandı. Polisin parktaki nöbeti devam ederken, belediye ekiplerinin de temizlik ve ağaç dikme çalışmaları sürüyor.

HRANT DİNK'İN ÖLDÜRÜLDÜĞÜ YERDE BEKLİYOR

Sosyal medyada yer alan fotoğraflardan birinde bir kişi AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürüldüğü yerde beklerken görülüyor.


DURAN ADAM HASHTAG'İ DÜNYADA BİR NUMARA

Öte yandan bu protesto sosyal paylaşım sitesi Twitter'ın dünya gündemi sıralamasında "duran adam" ismiyle en üst sırada yer alıyor.

İzmir'de Kıbrıs Şehitleri Caddesi girişinde yıllardır her günün anlamına çeşitli rollere bürünüp canlandırma yapan ve saatlerce donuk duran Sokak Sanatları Atölyesi sanatçıları da dün gecce Gündoğdu Meydanı'nda bu kez duran efeydi.Efe hala Kordon'da kıpırdamadan saatlerdir duruyor.

DURAN ADAM SOSYAL MEDYAYI SALLDI

ŞİMŞEK'TEN TWEET GÖNDERME

Duran Adamların gözaltına alındığı saatlerde Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de "Durmak yok, yola devam! Herkese iyi gecceler" tweet'i attı.

ANKARA'DA DA DURAN KADIN

Öte yandan Gezi Parki eylemleri sırasında yaşamını kaybeden Ethem Sarısülük'ün vurulduğu yerde de bir kadın kımıldamadan durarak sessiz eylem yaptı.


ÜNLÜ OYUNCU DA DURAN ADAM OLDU

Geniş Aile ve Bir Zamanlar Osmanlı Kıyam dizilerinden tanıdığımız ünlü oyuncu Fırat Tanış, Taksim Meydanı'ndaki 'Duran Adam'dan esinlenerek yolun ortasında durarak çektirdiği fotoğrafı Twitter'dan paylaştı.


TAKSİM'DE DURAN KADIN EYLEMİ!

TAKSİM'DE DURAN KADIN EYLEMİ!DURAN ADAM, NEW YORK'TA

DURAN ADAM, NEW YORK'TA

Bunlarda ilginizi çekebilir: