Duygudurum Bozukluğu sendromuna dikkat!

Kış ayının başlandıcı bir hastalığın daha habercisi. Mevsimsel Duygudurum Bozukluğu Sendromu İngilizce’de kısaca SAD (Seasonal Affective Disorder) olarak geçen hastalığın mutsuzluğu arttırmasıyla kişi bunalımlara sürükleniyor.

Yaşam

Duygudurum Bozukluğu sendromuna dikkat! İş veya okul stresi, şehrin kalabalıklığı, duygusal faktörlerle beraber tatilin uzakılığı, deniz, kum, güneş gibi insanın aklına geldiğinde huzuru getiren şeylerin çok uzakta olması bireyi iyice mutsuzlaştırıyor. İlk başlarda aşırı yemek yemeye, bitkin hissetmeye ve uzun saatler uyumaya başlayan kişilerde, ilerleyen zamanlarda mutsuzluk ve anksiyete gibi depresif belirtiler ortaya çıkıyor hatta bazı kişilerde depresyon belirtilerinin görülmesine neden olabiliyor. Ama diğer depresyon türlerinin aksine, bu semptomlar mevsimlerle birlikte gelip geçici.

Bu hastalığı en çok etkileyen faktörlerden biri güneş ışığı. Vücudumuzda ruh hali ve uyku düzeninden sorumlu serotonin ve melatonin değerleri, kapalı ve yağmurlu bir günde düşerek, kişinin kendini mutsuz ve hüzünlü hissetmesine sebep oluyor. Bu yüzden SAD sendromunu yenmek için doktorlar genelde fototerapi yöntemini tavsiye ediyor. Bunun için ışık kutusu denilen özel aygıtlar olsa da en kolayı dışarı çıkıp biraz natürel ışık almak. Güneş olmasa bile göz retinanızın alacağı gün ışığı vücuda iyi gelecektir. Kendinizi daha sağlıklı hissetmenize yardımcı olacak başka bir yöntem ise spor.

Egzersiz veya meditasyon yapmak ya da masaja gitmek hem formda kalmanızı hem de stres atmanızı sağlayacaktır. Ayrıca düzenli olarak melatonin almak ta başka bir opsiyon olabilir. Normalde uyumadan önce alınan melatonin hapları, küçük dozlar halinde gün içinde alındığında ruh halini yükseltiyor ve uykunuzu düzenlemeye yardımcı oluyor. Ama yine de melatonini ofisteki önemli bir toplantıdan evvel almamakta fayda var.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: