Emekliye yapılacak zam miktarı belli oldu!

Emekliye maaşlarına yapılacak zam ile ilgili son dakika gelişmeleri yaşanmaya devam ediyor. Türkiye'de 12 milyonu aşkın emekli Ocak zammı için geri sayıma başladı. SSK ve Bağ- Kur emeklilerinin alacağı zam miktarı 2018 yılının ikinci yarısında gerçekleşecek olan enflasyon oranına bağlı olacak. Peki en düşük emekli zammı ne kadar olacak? Milyonlarca emeklinin beklediği zam haberi ile ilgili tüm detaylar...

Yaşam

Emekliye yapılacak zam miktarı belli oldu! Milyonlarca emeklinin beklediği Ocak zammı için geri sayım başladı. Temmuz ayında aldıkları zam ile yüzleri gülen emekliler, daha sonra iki bayramda aldıkları ikramiyelerle oldukça mutlu olmuşlardı. Şimdi Ocak ayında yapılacak zam ile ilgili geri sayıma başlayan emeklilere verilecek zam miktarı ile ilgili detaylar netleşmeye başladı. Peki emekli maaşlarına yapılan zam miktarı ile en düşük emekli maaşı ne kadar olacak? İşte tüm detaylar...

Temmuz ayında enflasyona bağlı olarak yüzde 9.17 oranında maaşlarına zam alan emekliler için Ocak zammı ipuçları gelmeye başladı. 2018 yılının ikinci çeyreğinde gerçekleşecek enflasyon oranına göre zam alacak emekliler için tahminler gerçekleşmeye başladı. 2018 yılının ikinci çeyreğinde enflasyonun yüzde 20.8 oranında gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Bu tahminin gerçekleşmesi durumunda emeklerin alacağı zam miktarı yüzde 10.65 oranında olacak.

Eğer bu tahmin gerçekleşirse, en düşük maaş Bağ-Kur esnaf emeklilerinde bin 533 lira 83 kuruştan bin 697 lira 18 kuruşa çıkacak. Halen bin 79 lira 59 kuruş olan en düşük Bağ-Kur tarım emeklisi aylığı da bin 194 lira 57 kuruşa yükselecek.

Zam oranı yüzde 10.65 olursa en düşük maaş; 2000'den önce emekli olan SSK'lılarda bin 713 lira 56 kuruştan bin 896 lira 5 kuruşa, 2000'den sonra emekli olan SSK'lılarda ise bin 21 lira 39 kuruştan bin 130 lira 17 kuruşa ulaşacak.

Şu ana kadar Temmuz ve Ağustos aylarının enflasyon verileri açıklandı, geriye 4 veri kaldı. Kesin zam oranı 3 Ocak 2019 tarihinde Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 2018 yılı enflasyon verilerinin duyurulmasıyla ortaya çıkacak.

(Kaynak: sabah.com.tr)
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: