Emre Kaya kimden ilham alıyor?

Emre Kaya’yı kısa bir dönem içinde tanımayan kalmadı. Müzik dünyasına hızlı bir giriş yapan Emre Kaya başarısını korumaya devam ediyor.

Kültür-Sanat

Emre Kaya kimden ilham alıyor? Emre Kaya’nın çok bilinmeyen bir de geçmişi var. Aslında Kaya, sesinin güzelliğinin yanı sıra beste de yapıyor. Bengü, Murat Dalkılıç, Zeynep Dizdar, Niran Ünsal gibi güçlü ve kaliteli seslerle de beraber çalıştı. 2009 yılında “Yılın En İyi Bestecisi” ödülünü aldı.

Emre Kaya ilk olarak karşımıza “Toz” şarkısıyla çıktı. Bestesinin kendine ait olduğu bu şarkı beni oldukça etkiliyor.
Sesi slow şarkıya o kadar yatkın ki hareketli şarkı söylerse çöküş yaşar diye düşündüm. “Apayrı” şarkısında bu tabuları da yıktı!


Geçen günlerde Emre Kaya ile bir davette karşılaştım. Samimi ve sıcak tavırları gerçekten enerji veriyor insana. Ona bir röportaj teklifinde bulundum. Kırmadı ve kabul etti.
İşte Emre Kaya ile müzik dolu bir röportaj:


Müzik tutkunuz ne zamandan beri var?

Ben doğduğumdan beri var zaten, bir türlü aklımda ermiyor, lise veya ortaokulda başladı diyenleri anlamış değilim. Bana göre müzik sonradan olan bir durum değil yada bende öyle olmadı(Gülüyor)

Hangi tarz müziklerden hoşlanıyorsunuz?

Klasik müzik çok severim ruhumu dinlendiriyor, en gergin anımda açarım ve başlarım rahatlamaya. Annem tam bir klasik müzik hastası sanırım çocukluktan başladı ve bana da işledi bu durum.

Örnek aldığınız bir sanatçı var mı?

Tam bir Neşet Ertaş hayranıyımdır. O'nun bestelerinden ilham alıyorum, duygu yüklü hisleri beni çok etkiler. Beste yapmadan önce mutlaka açarım ve Neşet Ertaş dinlerim, O'nun bestelerine ve yorumuna vermiş olduğu samimiyet beni besliyor.

Bu aralar favori sanatçı ve favori şarkınız nedir?

Farklı müzikler dinliyorum bu ara. Dünya müziğini takip ediyorum, inceliyorum. Çeşitlilik iyidir(Gülüyor)

Sizin için başarı mı para mı önde geliyor?

Tipik Oğlak burcuyum ben, ikisinden birisi eksikse bunalıma girerim(Gülüyor) Başarı olduğunda para otomatik geliyor zaten(Gülüyor) Paraya değil başarıya kitlenmeli insan ki her ikisine de sahip olsun.

Şu an yaptığınız iş dışında başka bir iş yapmak ister miydiniz?

Zaten yapıyorum ama çok dile getirmedim bunu(Gülüyor) İleride yapmak istediğim bir iş daha var, otel açacağım kendime, yaşlılığımı sahil kasabasında açmış olduğum otelde geçirmek istiyorum.


Bilmediğimiz bir Emre Kaya özelliği var mı?

Çooook (Gülüyor)

Hayalini gerçekleştirmek istediğiniz bir proje var mı?

Var (Gülüyor). Kesinlikle üstünde durduğum bir proje var ama henüz sürpriz aşamasında.


Bir ünlü ile düet yapmak isteseydiniz o kim olurdu?

Steve Wonder

Yeni bir albüm geliyor mu?

Hemen yeni albüm yok, Apayrı projesinin içinde kliplendirmek istediğim şarkılar var, sonrası single olacak ondan sonra albüm.

Linet Yurdakul
[email protected]
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: