EN ÇOK İVEDİK İZLENDİ

2008 yılı, Türk Sineması'nı vezir de etti, rezil de! Vezir etti çünkü gösterime giren 44 Türk filmi, tam 220 yabancı film karşısında başarılı oldu!

Magazin

EN ÇOK İVEDİK İZLENDİ Türk filmlerini 20 milyon kişi izlerken yabancı filmleri yaklaşık 16 milyon kişi merak etti. Türk filmlerinin toplam hasılatı da 154 milyon YTL'ye ulaşırken yabancı filmler gişede 135 milyon YTL'de kaldı. Peki Türk Sineması nasıl rezil oldu? Vizyona giren, bu 44 Türk filminin 31'i sezonu zararla kapattı! Gişede kâr eden film sayısı şimdilik 10. Geri kalan iki film karzarar açıklaması yapmadı, A.R.O.G hâlâ gösterimde.


Bilmeyenlere dipnot: Her izleyicinin satın aldığı biletten, filmin yapımcısına 2.2 dolar kâr kalıyor. Kısacası filmlerin kâr mı, yoksa zarar mı ettikleri bu şekilde hesaplanıyor.


Öte yandan 2008'in en çok izlenen Türk filmi Recep İvedik oldu. Bilindiği üzere 'Recep İvedik'i sinema salonlarında 4 milyon 301 bin 644 kişi izledi. 'Bir Tuğra Kaftancıoğlu Filmi' ise en az izlenen film oldu; kesilen bilet sayısı 486'da kaldı. 'Testere V'; en çok ilgi gören yabancı filmdi ve 498 bin 183 kişi izledi. 'Geç Gelen Gençlik' ise 366 kişiyle sezonun en az ilgi gören yabancı filmi oldu.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: