EN İYİ FİLM, 'GÜZELLİĞİN ON PAR' ETMEZ'

49'uncu Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde 'Güzelliğin On Par' Etmez' filmi 'En İyi Film' seçilirken, 'En İyi Senaryo' ile 'En İyi Erkek Oyuncu' başta olmak üzere toplam 6 ödül alarak rekor kırdı.

Magazin

EN İYİ FİLM, 'GÜZELLİĞİN ON PAR' ETMEZ' Film, yapımcısına 400 bin, senaristine 35 bin lira kazandırdı. 'En İyi Kadın Oyuncu' ödülünü 'Elveda Katya' filmindeki rolüyle Anna Andrusenko kazanırken, 'En İyi Yönetmen' ödülünü 'Zerre' filmiyle Erdem Tepegöz aldı. 'Zerre' festivalde 4 ödül, 'Elveda Katya' 3, 'Küf' filmi de 2 ödül kazandı.

HÜLYA AVŞAR; FİLMLERİ AYIRMAK ZOR OLDU

Film festivalinde ulusal uzun metraj kategorisinde 10 film yarıştı. Jüri üyeleri ile birlikte sahneye çıkan jüri başkanı Hülya Avşar, şıklığı ile göz kamaştırdı. Jüri başkanı Avşar, "Elimizden geldiği kadar arkadaşlarımızla bazen keyifli, bazen tartışarak yoğun günler geçirdik. Onlara da teşekkür ediyorum. Benim için aslında seyrettiğimiz bütün filmler öylesine emek verilmiş filmlerki. Hepsi ödüle layık. Birbirinden ayırmak çok zor oldu ama festival nedeniyle altını çizmemiz gereken bazı filmler vardı. Hemen hemen neredeyse oy birliği ile kararlar alındı. Sonuçlar kimimizi üzecek kimimizi sevindirecek. Ama sinemaya emek veren herkesin hepimizin şurasında zaten" diye konuştu.

ULUSAL UZUN METRAJ ÖDÜLLERİ


'En İyi Müzik Ödülü' 'Elveda Katya' filmine giderken, 'En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü' 'Küf' filmindeki rolüyle Tansu Biçer'in oldu. 'En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü' ise 'Güzelliğin On Par' Etmez' filmi ile Lale Yavaş'ın oldu. Ödülünü Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı'nın elinden alan Lale Yavaş, "Herkese teşekkür ederim, anneanneme selam çok iyi ol lütfen" dedi.

EN İYİ ERKEK OYUNCU; ABDULKADİR TUNCER


fotoğraflar için tıklayınız

'En İyi Erkek Oyuncu'yu jüri başkanı Hülya Avşar açıkladı. 'Güzelliğin On Par' Etmez' filmindeki rolüyle 12 yaşındaki Abdulkadir Tuncer 'En İyi Erkek Oyuncu' seçildi. Filmde 12 yaşındaki Veysel'i canlandıran Abdülkadir Tuncer, heyecandan konuşamadı. Tuncer, "Çok teşekkür ederim iyi akşamlar" dedi.

'En İyi Kadın Oyuncu' ödülünü ise 'Elveda Katya' filmindeki rolüyle Anna Andrusenko kazandı. Ödülünü CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun elinden alan Andrusenko, "Hiç beklemiyordum teşekkür ediyorum" derken Altın Portakal heykelciğini kürsüye çarptı ve alt kaidesi düştü. 'Güzelliğin On Par' Etmez' eseriyle 'En İyi Senaryo' ödülü kazanan Hüseyin Tabak, Maraş'ta bir müzik klibi çekerken orada 12 yaşında bir çocuğu oynattığını anlattı. Tabak, "Almanya'ya gelirse neler olur neler yaşar diye düşündüm. Bu ödülü ona adamak istiyorum. Eşime de tabi. O beni çekiyor katlanıyor. Çünkü senarist olmak bir insan için kolay değil."

'Zerre' filmiyle 'En İyi Yönetmen' ödülünü kazanan Erdem Tepegöz de "Türkiye'nin en iyi ekibiyle çalıştım aileme teşekkür ediyorum. Koskoca evrende ufacık parçacığız, birbirimizin kanını döküyoruz, artık birinin evrensel birşeyler yapması lazım" diye konuştu.

'En İyi Film Jüri Özel Ödülü'nü, 'Toprağın Çocukları' ile kazanan yönetmen Ali Adnan Özgür, ödülünü oyuncu Erkan Can ile birlikte aldıktan sonra, "Ben buraya Mustafa Kemal'in elçisi olarak geldim. Kimseyle savaşmak istemiyoruz, kimseyle savaş olsun istemiyoruz, yurtta barış dünyada barış diyoruz" dedi. Özgür daha sonra CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun yanına giderek tokalaştı.

'En İyi Film Ödülü' bu yıl farklı bir şekilde açıklandı. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile jüri başkanı Hülya Avşar, daha önceden filmin ismi yazılı afişin kurdelesini birlikte kesti. Ödülü kazanan 'Güzelliğin On Par' Etmez' ekibi konfeti ve alkış yağmuru altında sahneye çıkıp ödülü Kılıçdaroğlu'nun elinden aldı.

ULUSLARARASI UZUN METRAJLI EN İYİ FİLM 'AGLAYA'

10 filmin yarıştığı Uluslararası uzun metrajlı film kategorisinde jüri ilk kez bu yıl 'En İyi Performans' ödülü vermeye karar verdi. Ödülü Cem Özer açıkladı. Performansından dolayı 'En İyi Performans' ödülü 'Süpermarket' filmindeki rolüyle Maria Dziedziel'ye verildi. Jüri özel ödülü, 'Keep Smiling' (Gülümse) filmine verildi. 'En İyi Film' ödülü ise yönetmenliğini Krisztina Deak'ın yaptığı 'Aglaya' adlı filmin oldu.

ALTIN PORTAKAL ÖDÜLLERİ

ULUSAL UZUN METRAJ


En İyi Film: Güzelliğin On Par' Etmez/Hüseyin Tabak

En İyi Film Jüri Özel Ödülü: Toprağın Çocukları/Ali Adnan Özgür

En İyi İlk Film: Zerre/Erdem Tepegöz

En İyi Yönetmen: Erdem Tepegöz (Zerre)

En İyi Senaryo: Hüseyin Tabak (Güzelliğin On Par' Etmez)

En İyi Müzik: Tamer Çıray (Elveda Katya)

En İyi Kadın Oyuncu: Anna Andrusenko (Elveda Katya)

En İyi Erkek Oyuncu: Abdulkadir Tuncer (Güzelliğin On Par' Etmez)

En İyi Görüntü Yönetmeni: Florent Herry (Pazarları Hiç Sevmem)

En İyi Sanat Yönetmeni: Tora Aghabayova (Zerre)

En İyi Kurgu Ödülü: Christoph Loidl (Güzelliğin On Par' Etmez)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Lale Yavaş (Güzelliğin On Par' Etmez)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Tansu Biçer (Küf)

Behlül Dal Jüri Özel Ödülü: Yüşa Durak (Güzelliği On Par' Etmez)

Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü: Küf (Saç ve makyaj) Nimet İnkaya

ULUSLARARASI UZUN METRAJ

Uluslararası En İyi Uzun Metraj Film Ödülü: Aglaya/Krisztina Deak

Uluslararası En İyi Uzun Metraj Film Jüri Özel Ödülü: Gülümse/Rusudan Chkonia

Uluslararası En İyi Performans Ödülü: Marian Dziedziel/Süpermarket-Yönetmen: Maciej Zak SİYAD ÖDÜLLERİ

Ulusal En İyi Uzun Metraj Film SİYAD Jürisi Ödülü: Zerre/Erdem Tepegöz

Uluslararası En İyi Uzun Metraj Film SİYAD Jürisi Ödülü: Aglaya/Krisztina Deak

SEYİRCİ ÖDÜLÜ


Ulusal Uzun Metraj En İyi Film - Antalya Kent Konseyi Jürisi tarafından seçilen Seyirci Ödülü: Elveda Katya/Ahmet Sönmez

GENÇLİK ÖDÜLÜ


Uluslararası En İyi Uzun Metraj Film Akdeniz Üniversitesi Gençlik Jürisi Ödülü: Gülümse/Rusudan Chkonia

BELGESEL FİLM

Ulusal En İyi Belgesel Film Ödülü: Siirt'in Sırrı/İnan Temelkıran, Kristen Stevens

Ulusal En İyi Belgesel Film Jüri Özel Ödülü: Yuva/Ebubekir Çetinkaya

Ulusal En İyi İlk Belgesel Film Ödülü: Ben, Sen, O.../Zeynep Oral

KISA FİLM

Ulusal En İyi Kısa Film Ödülü: Sessiz-Be Deng/Rezan Yeşilbaş

Ulusal En İyi Kısa Film Jüri Özel Ödülü: Buhar/Abdurrahman Öner

HALKIN PORTAKALI ÖDÜLLERİ

En İyi Film: Sessiz Çığlık

Ahmet İSTEK-Özgür ÖZTÜRK -/ Antalya-DHA
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: