En iyi film: 'Zerre'

Bu yıl 46’ıncı defa dağıtılan Sinema Yazarları Derneği ödüllerinde kazananlar belli oldu!

Kültür-Sanat

En iyi film: 'Zerre' Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda düzenlenen ödül töreninde konuşan SİYAD (Sinema Yazarları Derneği) Onursal Başkanı Atilla Dorsay, Türkiye'nin zor bir dönem geçirdiğini belirterek, "Böyle zamanlarda, bu gece ve benzeri sanatsal etkinlikler, biraz fantezi görünebilir. Ancak ben, bu gibi dönemlerde sanatın birleştirici, iyileştirici, insan ruhunu yüceltici gücünün, herkese bireysel ve toplumsal düzeyde iyi geleceğine ve bizleri daha iyi, daha sağlıklı düşünmeye teşvik edeceğine inanıyorum" diye konuştu.,

Bu yıl En İyi Film ödülünün sahibi, yönetmenliğini Erdem Tepegöz’ün yaptığı Zerre filmi oldu. Zerre filmindeki performansıyla bu yıl adından sıkça söz ettiren Jale Arıkan ise En iyi Kadın oyuncu ödülünün sahibi oldu. En İyi Yönetmen ödülünü,Jîn ile izleyici karşısına çıkan Reha Erdem alırken, en iyi senaryo ödülüne de, Sen Aydınlatırsın Geceyi filmiyle büyük beğeni toplayan Onur Ünlü layık görüldü! SİYAD’ın bu yılki ödül rekortmeniyse, en iyi erkek oyuncu (Kıvanç Tatlıtuğ), en iyi yardımcı kadın oyuncu (Farah Zeynep Abdullah) dahil olmak üzere toplam 5 ödülün sahibi olan Kelebeğin Rüyasıoldu! Yılın en beğenilen yapımlarından biri olan Yozgat Blues ise; Nadir Sarıbacak ’ın kazandığı en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülüne layık görüldü!

Ali Aydın’ın, Venedik’te kazandığı ‘Geleceğin Aslanı’ onurunun ardından, Siyad ödüllerinden umut vaat eden oyuncu ödülünü de kucakladı. Erol Agakay, Türk Sineması için hazırladığı afişlerden dolayı emek ödülüne layık görülürken, 1981 yılında oynadığı Düşman filmiyle en iyi erkek oyuncu ödülüne layık görülen Aytaç Arman, 33 yıllı aradan sonra ödülünü teslim aldı. 2014 yılının onur ödülleriyle Macit Koper, Serra Yılmaz ve Ali Özgentürk’e verildi.

2014 SİYAD Ödüllerinin tüm kazananları:
En İyi Film: Zerre
En İyi Yönetmen: Reha Erdem (Jin)
En İyi Senaryo: Onur Ünlü (Sen Aydınlatırsın Geceyi)
En İyi Kadın Oyuncu: Jale Arıkan (Zerre)
En İyi Erkek Oyuncu: Kıvanç Tatlıtuğ (Kelebeğin Rüyası)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Farah Zeynep Abdullah (Kelebeğin Rüyası)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Nadir Sarıbacak (Yozgat Blues)
En İyi Müzik: Kelebeğin Rüyası (Rahman Altın)
En İyi Görüntü Yönetimi: Kelebeğin Rüyası (Gökhan Tiryaki)
En İyi Kurgu: Zerre (Mesut Ulutaş)
En İyi Sanat Yönetimi: Kelebeğin Rüyası (Hakan Yarkın)
Yabancı Dilde En İyi Film: Mavi En Sıcak Renktir / Blue Is The Warmest Colour
En İyi Belgesel: Saroyan Ülkesi
Ahmet Uluçay Umut Ödülü: Ali Aydın (Küf)
Emek Ödülü: Erol Agakay
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: