"En Renkli Mekan": Cahide Cümbüş

2013 Gecce Mekan Oscarları'nda "En Renkli Mekan" ödülü alan Cahide Cümbüş'ün Genel Koordinatörü Burak Kılıç ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Burak Kılıç Cahide Cümbüş'ün yeni sezon sürprizlerinden ve Cahide'nin renkli dünyasından bahsetti.

Diğer Haberler

"En Renkli Mekan": Cahide Cümbüş 2013 Gecce Mekan Oscarları’nda “En Renkli Mekan” ödülünü aldınız, bu başarınızı neye borçlusunuz?

Aslında Cahide’nin ortaya çıkış hikâyesi de kendisi gibi oldukça çılgın; Paris’te gördüğümüz küçücük bir cafe’nin renk cümbüşünden esinlenerek Cahide’nin hikâyesi ortaya çıktı. Cahide oldukça renkli bir mekan çünkü Cahide’nin karakteri de böyle. Cahide oldukça çılgın bir kadın, canı bir gün düğün sarayı açmak istiyor ve orda hayalinde ki düğünü gerçekleştirmek istiyor; bir gün ıssız bir adaya gitmek istiyor o zaman Cahide Rüya Adası oluşuyor; başka bir gün Cahide kabare açmak istiyor bu sefer her şey kabare tadında hazırlanıyor. Bu başlıklar altında Cahide’i çılgın bir hale dönüştürüyoruz, aslında bakarsanız bu çılgın kadının hayatını yaşıyoruz hatta şimdi de onun cümbüşünü yaşıyoruz. Yaz ve Kış sezonlarında Cahide değişik konseptlerle hayatımıza giriyor.

Bir çok mekan bu kadar çok değişiklik yapmıyor, siz bir senede iki kez Cahide’i değiştiriyorsunuz, hem de oldukça yaratıcı fikirlerle, bu yaratıcılığın çıkış noktası nedir?

Bu yaratıcılığı Çapamarka creative ekibinin İzzet Çapa önderliğinde yarattıklarına borçluyuz. Şöyle söylerim bu yaratıcılıkta bizim yurt dışı gezilerimizden, mağaza vitrinlerinden, restoranlardan, barlardan gördüklerimiz ve birikimlerimizle oluştu. Artık neyi neyle birleştiriceğimizi, neyi neyle tamamlayacağımızı çok iyi biliyor olduk. Buda tabi ki tüm ekip bir araya gelip, beyin fırtınasıyla oluşuyor, öncelikle hepimiz birer isim bulup, İzzet Çapa önderliğinde bu isimleri oyluyoruz daha sonra belirlenen isme göre konseptin altını dolduruyoruz. Kokteyllerde, yemeklerde, şovlarda, dekorasyonda, personel kıyafetlerinde kısacası her şeyde yeni bir değişime yeni bir oluşuma giriliyor.

Ödül almak başarınızın takdir edildiğinin bir göstergesi olarak insana oldukça keyif veriyor fakat bu keyfin yanında bir sorumlulukta yüklemiyor mu?

Cahide’nin oldukça müdavimi, hatta bir fenomen haline geldi. Biz yenilik yapmazsak, bir şeyleri değiştirmezsek zaten hemen dikkat çekiyor, çünkü bu müdavimler sürekli takipteler. Cahide’nin yaptığı yeni bir şovu müdavimlerimiz bizden daha iyi analiz ediyor. Cahide’de çıkacak olan sanatçılara kadar bize öneri getirebiliyorlar yani böyle bir müdavim kitlemiz var. Bu yüzden başta onlara karşı bir sorumluluğumuz var. Birde biz çok seviyoruz Cahide’yi, ben Cahide ile başladım İzzet Çapa ile çalışmaya o yüzden Cahide’nin yeri çok ayrı; bizde Cahide ile birlikte büyüdük diyebiliriz.

Cahide Cümbüş’te bu sezon neler olacak, müdavimlerinize ne gibi sürprizler hazırladınız?

Cahide çok çılgın bir kadın olduğu için hep aklına eseni yaptırtıyor bize, geçen sene Gold’du yani altın çağını yaşadı Cahide şimdi işi deliliğe vurdu; bir karnaval, cümbüş havasında rengarenk bir konsept yarattı. Bu kadar çok rengi, farklı konseptleri bir arada bulundurabilen başka bir mekan yok. Örneğin dekorasyonunda bulunanlar: Cahide’nin kolyeleri, basmalardan locaları, gökkuşağından tavanı, otrişleri vs… Sanırım bu sezon Cahide’nin olgunluk dönemini yaşıyoruz, içindeki heyecanı ortaya çıkardık, Cahide’nin renklerini ortaya koyduk.

Bu sezon sahne şovlarında neler var?

Sahne şovları yine sıfırdan yenilendi. Mesela bu yıl Lady Gaga MTV Ödül töreninde sahnede 3 tane kostüm değiştirdi, biz birebir onu yaptık, birde ona benzeyen bir şovcumuz da vardı, tam bir Lady Gaga şov oldu. Onun dışında kabare zaten Cahide’nin olmazsa olmazlarından. Great Gatsby uzun süre ortalığı salladı bizde biz de Cahide geccelerini Muhteşem Gatsby ile açıyoruz. Şovda tamamen Gatsby’de çalan müziklerden yararlandık, kostümleri aylar öncesinden dikildi vs… Kısacası kostümlerle, karekrofilerle Muhteşem Gatsby’i çok güzel canlandırıyoruz. Birde Türkçe bölümü yaptık, eski Türkçe müziklerden ve film repliklerinden yararlanarak bir hikaye oluşturduk. Kocası kaçırılan bir kadının hikayesini sahneliyoruz. Ayrıca yurt dışından sürekli dansçılarımız geliyor onlardan yararlanıyoruz, örneğin yine bu sene bir “paper show” var. Buda kağıtlardan oluşan kostümle yapılan bir şov; Madonna iken birden kostümünde değişiklik yaparak Gloria Gaynor ‘a dönüşüyor gibi bir kağıt şov var.

Türkiye’de bir ilk olan Ladys Night’ı yaptık, Ocak ayında yine bu geccelere başlıyoruz. Tabi Ladys Night bir kadınlar matinesi değil, Cahide formatında bir gecce. 15 tane gogo boy var, drag queenler var vs… Bunlarla muhteşem bir şov yapıyoruz. Burada Ladys Night diyince hep genç kızlar gelir akla ama bu öyle bir gecce değil, mesela annesinin 40. Yaşını burada kutlayan kızlar ya da bekarlığa vedasına kayınvaldesi annesiyle gelen kızlar… Çünkü Cahide kadın dostu mekanı, burada kızlar o kadar rahat eğleniyorlar ki, kafaları rahat olarak geliyorlar. Hatta çıkışta bize teşekkür ediyorlar, ben böyle eğlenmedim, böyle bir gecce görmedim şeklinde. Şimdi bu geccelere tekrar başlıyoruz, bayanlara müjdeler olsun…

Canlı müziklere de başladık, Linet sahne aldı üç Salı, canlı müzik gecceleri de devam edecek. Onun dışında konsept partilerimiz de olacak. Yani Cahide’de her zaman yenilikler, partiler, şovlar olacak. Çünkü Cahide yaşayan bir mekan, Cahide’de değişiklikler olmazsa olmaz.

Unutmadan bekârlığa veda gecelerinden de bahsedelim çünkü biliyorsunuz bunu ilk yaratan biziz o yüzden söylemekte fayda var. Bir gün bir bayan burada kına geccesi yapmak istediğini söyledi, bizde tamam olur, bizde davul şov eşliğinde size yüksek yüksek tepeler çalar, kınayla yürütürüz dedik, bu her sene giderek büğüdü büğüdü ve muhteşem şovlarla zenginleştirilen bir gecce haline geldi. Hatta bu yaz ki rekorumuz: 22 gelin adayının aynı anda sahnede olması idi.

Ödülü nasıl buldunuz beğendiniz mi?

Çok, çok beğendim. Ben bir de taşlarla çok ilgilenirim, o yüzden onun enerjisine çok inanıyorum, zaten kasanın arkasına koyduk bize güzel enerji getirecek.

Detaylar için tıklayınız

İrem Altınalev
[email protected]

Bunlarda ilginizi çekebilir: