Engelleri dansla aşıyorlar

Biomechanics projesi kapsamındaki “Humaterra” adlı modern dans gösterisi, 13 Mayıs’ta İstanbul Akatlar’daki MKM’de sahnelenecek

Kültür-Sanat

Engelleri dansla aşıyorlar Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği, engelleri ortadan kaldırmak için sürdürdüğü çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Türkiye, Yunanistan ve İtalya ortaklığında hayata geçirilen proje, Avrupa Birliği Kültür Programı tarafından da destekleniyor. 2012 yılında gerçekleştirilen seçmeler ve provaların ardından engelli ve engelsiz dansçılardan oluşturulan grup, Yunanistan’daki ilk gösterinin ardından İstanbul’a geldi. İlk gösteri 13 Mayıs Pazartesi günü, Beşiktaş Belediyesi’nin desteği ile Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

5’i Türk olmak üzere toplam 20 kişiden oluşan grupta engelli ve engelsiz dansçılar yer alıyor. İnsan, materyal ve toprak arasındaki ilişki, “Humaterra” performansında önemli bir yere sahip. Gösteri, ortopedik aletlerden yapılmış ünlü Truva atını fethetmeye çalışan bir savaşçının denizdeki seyahatiyle başlıyor. Farklı kimliklerin buluşmasını ve farklı yollardan hayatta kalma mücadelelerini anlatan “Humaterra” gösterisinde, sahnede canlı müzik eşliğinde profesyonel dansçılar benzerine az rastlanır bir performans sergiliyorlar. İnsan hayatıyla objelerin arasındaki ilişkiden bahsedilen gösteride hayatlarımızın bir parçası olarak bazen bu objeler, vücutlarımızın bir uzantısı haline geliyor.

“Humaterra”, Avrupa çapında fiziksel engelli sanatçılar için artistik rekreasyonu teşvik etmeyi amaçlayan “Biomechanics” projesinin sahne sanatları bölümü kapsamında gerçekleşen bir etkinlik. İzleyiciyi önyargılarıyla savaşmaya davet eden gösterinin koreografisi Jiorgos Christakis ve Renato Zanella’ya ait. Yunan şarkıcı, Girit Adası’nın ünlü müzisyeni Psarandonis ise sahnede canlı müzik yapacak sanatçıların arasında yer alıyor. Grup, İstanbul’da toplamda 4 gösteri sunacak. “Humaterra” 16 Mayıs’ta Büyükçekmece Atatürk Kültür Merkezi, 19 – 20 Mayıs’ta ise Bakırköy Yunus Emre Kültür Merkezi’nde sahnelenecek.

Habertürk

Bunlarda ilginizi çekebilir: