Engelsiz filmler ödüllerini aldı !

Ankara engelsiz filmler festivali, Cer Modern'de yapılan ödül töreni ile sona erdi.

Kültür-Sanat

Engelsiz filmler ödüllerini aldı ! İşitme ve görme engeli olan ya da olmayan tüm seyircilerin bir arada film izleyebilmelerine olanak veren Ankara Engelsiz Filmler Festivali, 8 Eylül Pazar akşamı Cer Modern'de yapılan Ödül Töreni ile sona erdi.

Altı gün boyunca filmler, söyleşiler ve atölye çalışmaları zengin bir programla seyircilerin beğenisine sunuldu. Festival'de tüm filmler görme engelliler için sesli betimleme, işitme engelliler için ayrıntılı altyazı ve işaret dili ile gösterildi. Engeli olmayan seyirciler ise Festival stantlarından edindikleri kulaklıklarla filmleri takip ettiler. Seyirciler tarafından yoğun ilgiyle izlenen Festival'de engeli olmayan kimi seyirciler empati kurabilmek adına filmleri kulaklıkları olmadan seyretti.

Türkiye'de ilk kez gerçekleştirilen engelsiz yarışma'da 6 Film yarıştı

Ankara Engelsiz Filmler Festivali'nde Türkiye'de ilk kez görme ve işitme engeli olan seyirciler bir film yarışması takip etme şansı buldular. Gösterimler sonrası filmlerin yönetmenleri ile buluşan seyirciler, yönetmenlerle değerlendirmelerini paylaştılar, filmle ilgili merak ettikleri soruları sordular ve filmleri oylayarak Seyirci Özel Ödülü'nü belirlediler.

Halkbank’ın sponsorluğunda gerçekleştirilen Engelsiz Yarışma'da Pelin Esmer'in Gözetleme Kulesi (2012), Reha Erdem'in Jîn (2013), Yusuf Pirhasan'ın Kurtuluş Son Durak (2012), Reis Çelik'in Lal Gece (2012), Emin Alper'in

Tepenin Ardı (2012) ve Erdem Tepegöz'ün Zerre (2012) filmleri olmak üzere 6 film yarıştı.

Engelsiz Yarışma jürisinde yönetmen Ezel Akay, oyuncu Şebnem Sönmez ve sinema yazarı Çağdaş Günerbüyük yer aldı.

Ödüller Sahiplerini Buldu

Engelsiz Yarışma ödülleri 8 Eylül Pazar akşamı Cer Modern'de yapılan Ödül Töreni ile dağıtıldı.
Emin Alper'in yönettiği TEPENİN ARDI En İyi Film ödülünü alırken, Yusuf Pirhasan KURTULUŞ SON DURAK ile En İyi Yönetmen, Erdem Tepegöz ZERRE ile En İyi Senaryo ödüllerini kazandılar. Seyirciler tarafından belirlenen Seyirci Özel Ödülü ise KURTULUŞ SON DURAK filmine verildi.

Seslendirme sanatçısı ve oyuncu Levent Kol'un sunuculuğunu üstlendiği Ödül Töreni'nde işaret dili çevirmeni Oya Tanyeri de törenin işaret dili çevirisi için Levent Kol'a eşlik etti.

“İnanmış bir avuç insan, dünyayı değiştirebilir.”

Ödül Töreni'nde konuşan Festival Danışmanı, aynı zamanda Sesli Betimleme Derneği Başkanı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müşaviri Kenan Önalan yaptığı konuşmada, bu Festival'in “İnanmış bir avuç insan, dünyayı değiştirebilir” düşüncesiyle yola çıktığını ve sesli betimleme ve işaret dili uygulamalarının bu festivalle artık tüm Türkiye’ye dalga dalga yayılmasını temenni ettiklerini söyledi.

Bir Arada Film İzlemek Mümkün

Puruli Kültür Sanat tarafından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın himayesinde gerçekleştirilen Ankara Engelsiz Filmler Festivali'nde "Engelsiz Yarışma", "Engel Tanımayan Filmler", "Dünyadan", "Türkiye Sineması", "Uzun Lafın Kısası" ve "Çocuklar İçin" başlıkları altında toplam 23 film gösterildi.

Festival gösterimlerine Cinemaximum Armada Sinemaları ile Cer Modern ev sahipliği yaptı. Tüm etkinlikler ve film gösterimleri ücretsiz olarak seyircilerle buluştu.

“Bir Arada Film İzlemek Mümkün” sloganıyla engeli olan ya da olmayan herkesi birlikte film izlemeye davet eden Ankara Engelsiz Filmler Festivali, bu buluşmanın her yıl tekrar gerçekleşmesi temennileriyle izleyicilere veda etti.

Bunlarda ilginizi çekebilir: