Erdoğan, ABD televizyonunda: Suriye'de kimyasal kullanıldı

Başbakanlık'tan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın NBC televizyonu röportajıyla ilgili açıklama yapıldı.

Yaşam

Erdoğan, ABD televizyonunda: Suriye'de kimyasal kullanıldı SON DAKİKA...

BAŞBAKANLIK'TAN "NBC RÖPORTAJI" AÇIKLAMASI

Dilhun GENÇDAL / İSTANBUL, (DHA) Başbakanlık'tan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın NBC televizyonu röportajıyla ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada, "Sayın Başbakanımız ABD'nin bölgeye asker gönderme ihtimalinden yada buna destekten asla söz etmemiştir" denildi. Başbakanlık'tan yapılan açıklama şu şekilde:

"Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’da 09 Mayıs 2013 tarihinde NBC televizyonuna verdiği özel demeçten hareketle yapılan bazı haberlerin gerçeği yansıtmadığı gözlenmektedir. Sayın Başbakanımız, söz konusu mülakatta, Suriye’de uçuşa yasak bölge oluşturulmasıyla ilgili bir soruyu harfiyen şu şekilde cevaplamıştır:

'Biz tabii başından itibaren bu işe olumlu bakıyoruz: Şu anda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (bunu) masaya yatırır(sa); böyle bir kararı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi alacak olursa biz buna olumlu bakarız. Ve üzerimize düşeni de yaparız. Burada Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin üzerinde çok önemli bir görev var. Özellikle de Rusya ve Çin'. Mülakatın Türkçe deşifresinden aynen aktarılan bu bölümden de açıkça anlaşılabileceği üzere, -bazı basın yayın organlarındaki haberlerin tam tersine- Sayın Başbakanımız, Amerika Birleşik Devletleri’nin bölgeye asker gönderme ihtimalinden ya da buna destekten asla söz etmediği gibi, bu hususlarda herhangi bir değerlendirme de yapmamıştır"

......................................................

İLGİLİ HABER...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin Suriye'de uçuşa yasak bölge uygulaması konusunda adım atması halinde Türkiye olarak buna "evet" diyebileceklerini söyledi. Erdoğan, gelecek hafta Washington'da düzenleyeceği ziyaret öncesinde Amerikan NBC televizyonuna demeç verdi.

NBC'nin haberine göre Erdoğan, mülakatta, Suriye hükümetini kendi halkına karşı kimyasal silah kullanmakla suçlarken, ABD'yi daha kuvvetli adımlar atmaya çağırdı.

"Rejimin kimyasal silahlar ve füzeler kullandığı açık" diyen Erdoğan, silahların ne zaman ve nerede kullanıldığına dair detay vermedi, ancak ABD Başkanı Barack Obama'nın, ABD'nin harekete geçip geçmemeye karar verme noktasında "kırmızı çizgisi"nin geçildiğine inandığını belirtti.

ABD'den daha fazla sorumluluk üstlenmesi ve daha ilave adımlar atmasını istediklerini kaydeden Erdoğan, ABD'nin ne tür adımlar atacağı konusunu ise konuşacaklarını dile getirdi.

NBC'nin haberine göre, Erdoğan, kimyasal silahların kullanıldığına kanıt olarak, kimyasal saldırılarda kullanıldığına inandığı "en az 200 füze kalıntısı" ve tedavi için Türkiye sınırına getirilen Suriyeli yaralıları gösterdi. Erdoğan, "Hastanelerimize getirilen, kimyasal silahlardan etkilenmiş yaralılar var" dedi.

Erdoğan, Suriyeli muhaliflerin kimyasal silahlar kullanmış olabileceğine dair iddiaları ise reddederek, "Şu anda buna inanabilmem için bir neden yok. Öncelikle, bunları nasıl elde edecekler? Ve bunları kim verecek onlara? Ama eğer doğruysa, buna da karşıyız...Bu silahlara kim sahipse ona karşıyız" diye konuştu.

Bir soru üzerine Erdoğan, Suriye'de sarin gazının kullanıldığı yönündeki iddiaları teyit edemeyeceğini, ellerinde bu yönde bir bulgunun olmadığını belirtti.

UÇUŞA YASAK BÖLGE
Erdoğan, Türkiye'nin, Suriye'de ABD'nin uçuşa yasak bölge uygulaması konusunda adım atması halinde buna "evet" diyebileceklerini söyledi.

Erdoğan, bir başka soru üzerine, Türkiye'nin Suriyeli muhaliflere askeri destek sağladığını reddederken, ancak Türkiye olarak, Suriye'den gelen 300 bin sığınmacıya yardım için yaklaşık 1 milyar dolar harcadıklarını kaydetti.

Başbakan Erdoğan, "Açık kapı politikasını sürdürüyoruz çünkü baskıdan kaçıyorlar" dedi.
Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in eşi ve çocuklarının Suriye'yi terk ettiğine dair haberleri duyduğunu da ifade eden Erdoğan, "(Esed'in) Şu anda yapması gereken, Suriye'yi terk etmektir" dedi. haberturk.com

Bunlarda ilginizi çekebilir: