İşte 503 sayfalık Ergenekon kararından notlar...

Ergenekon Davası’na bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi 66’sı tutuklu 275 sanık hakkında verdiği 503 sayfalık karar metnini avukatlara PDF formatında dağıttı.

Yaşam

İşte 503 sayfalık Ergenekon kararından notlar... İşte 503 sayfalık Ergenekon kararından notlar

Serpil KIRKESER - Cem TURSUN / İSTANBUL (DHA)

Ergenekon Davası’nda Ağırlaştırılmış mübbet ve müebbet hapis cezaları dışında en yüksek hapis cezası 117 yıl 10 ay ile emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin'e verilirken, 10 aylık en düşük hapis cezası da tutuksuz sanıklardan Asım Demir'e verildi. İlker Başbuğ'un müebbet hapis cezasına çarptırıldığı dava sonucunda 13 yıl hapis cezası alan CHP'li vekil Sinan Aygün'ün 2 milyon 500 bin Euro'suna da el konulmasına karar verildi.

Ergenekon Davası’na bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi 66’sı tutuklu 275 sanık hakkında verdiği 503 sayfalık karar metnini avukatlara PDF formatında dağıttı.

İki bölümden oluşan kararın ilk bölümün sanıkların bireysel durumlarına ilişkin hükümler yer alırken ikinci bölümde ise tutuklama, tahliye ve suç duyurularına ilişkin hükümlere yer verildi. Ağırlaştırılmış mübbet ve müebbet hapis cezaları dışında en yüksek hapis cezası 117 yıl 10 ay ile emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin'e verilirken, 10 aylık en düşük hapis cezası da tutuksuz sanıklardan Asım Demir'e verildi.

Mahkeme, Alaettin Sevim, Altunay Şahin, Cemal Gökçeoğlu, Cengiz Köylü, Erol Mütercimler, Güler Kömürcü, Hıfzı Çubuklu, Hulusi Gülbahar, Mehmet Otuzbiroğlu, Rıza Ferit Bernay, Sedat Peker ve Ziya İlker Göktaş’ın da aralarında bulunduğu 92 sanık hakkında sadece ’Ergenekon Silahlı Terör Örgütü üyesi olmak’ suçundan 6’şar yıl ile 15’er yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırdı.

CHP Milletvekili Mustafa Balbay, emekli Tuğgeneral Veli Küçük ile gazeteci Tuncay Özkan'ın yargılanma sürecinde olumsuz tutum ve davranış gösterdikleri gerekçesiyle cezalarında "iyi hal indirimi" yapılmadı.

İŞTE AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILANLAR

’Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezasına çarptırılan sanıklar:
1-)Tuncay Özkan
2-)Alparslan Arslan (2 kez)
3-)Durmuş Ali Özoğlu
4-)Dursun Çiçek
5-)Hasan Ataman Yıldırım
6-)Kemal Kerinçsiz
7)-Mehmet Fikri Karadağ
8-)Muzaffer Tekin ( 2 kez)
9-)Veli Küçük (2 kez)
10-)Doğu Perinçek

MÜEBBET HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILANLAR

’Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs’ suçundan müebbet hapis cezası istenen sanıklar ise şöyle:
1-)İlker Başbuğ
2-)Hurşit Tolon
3-)Fuat Selvi
4-)Hasan Iğsız
5-)Hüseyin Nusret Taşdeler
6-)Mehmet Eröz
7-)Mehmet Şener Eruygur
8-)Mustafa Özbek
9-)Sevgi Erenerol

SAÇAN: 14 YIL 5 AY

’Ergenekon Silahlı Terör Örgütü üyeliğinden’ 10 yıl hapis cezasına çarptırılan Adil Serdar Saçan, "Yasaklanan bilgileri açıklama" suçundan ise 4 yıl 5 ay 10 gün hapis cezasına çarptırıldı.

BAŞBUĞ’A MÜEBBET HAPİS CEZASI

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, ’Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Başbuğ’un yargılama sürecindeki tutum ve davranışlarını gözönünde bulunduran mahkeme heyeti verilen cezayı müebbet hapis cezasına indirdi.

ERUYGUR’A BİR MÜEBBET

Eski Jandarma Genel Komutanı Emekli Orgeneral Şener Eruygur, ’Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek’ suçundan müebbet hapis cezasına çarptırıldı. "Kişisel verilerin kaydedilmesi" suçundan 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılan Eruygur, "Yasaklanan bilgileri temin" suçudan ise 4 yıl 2 ay hapis cezasına verildi.

ARİF DOĞAN’A 47 YIL 3 AY HAPİS CEZASI

Arif Doğan, "Örgüt üyesi olmak" 15 yıl hapis, Ateşli Silahlar Kanunu’nun 132. maddesi gereğince 21 yıl hapis ve 270 bin lira adli para cezası, "Yasaklanan bilgileri temin etme" suçundan 3 yıl 9 ay hapis, "Uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri ticari amaçlı depolama" suçundan, 7 yıl 6 ay hapis ve 135 bin lira adli para cezası.

BALBAY’A 34 YIL 8 AY HAPİS

Ergenekon davasında tutuklu sanık CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay’a ’Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek’ suçundan 16 yıl hapis, ’Devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme’ suçundan 9 yıl hapis, ’Yasaklanan bilgileri temin etme’ suçundan 2 yıl 8 ay hapis ’Kişisel verileri verme veya ele geçirme’ suçundan 7 yıl hapis olmak üzere toplam 34 yıl 8 ay hapis cezası verdi.

ÖZKAN'A AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET

’Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek ’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen Gazeteci Tuncay Özkan’a başka suçlardan 15 yıl hapis cezası verildi.

ŞAHİN 44 YIL 1 AY HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI

Davanın tutuklu sanıklarından eski Özel Harekat Dairesi Başkan Vekili İbrahim Şahin'i de, "darbeye teşebbüs etmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptıran heyet, bu sanığın cezasını işlediği suçla ilgili olarak davaranışlarını yönlendirme yeteneğinin azalmış olduğu gerekçesiyle önce 25 yıl hapis cezasına, 1/6 oranında iyi hal indirimiyle de 20 yıl 10 ay hapis cezasına çevirdi.

"Tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma" suçundan 9 yıl 3 ay, "6136 sayılı ateşli silahlar kanununa muhalefet" suçundan 12 yıl 6 ay, "devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme" suçundan 2 yıl 7 ay, "yasaklanan bilgileri temin etme" suçundan 1 yıl 1 ay ve "verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme" suçundan da 2 yıl 1 ay hapis cezası öngürülen Şahin'in toplamda 48 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılmasına hükmedildi.

ARSLAN’A İKİ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET VE 90 YIL 3 AY HAPİS

Danıştay saldırısı tetikçisi Alparslan Arslan’a ’Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek’ ve ’Danıştay üyesi Mustafa Yücel Özbilgin’e yönelik eylem nedeni ile’ birer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Arslan’a Danıştay üyeleri Mustafa Birden, Ayfer Özdemir, Ayla Gönenç ve Ahmet Çobanoğlu’na yönelik eylemleri nedeniyle de 20’şer yıldan toplam 80 yıl hapisle cezalandırılmasına hükmedildi. Arslan ayrıca, ’Tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma’ suçundan 5 yıl 3 ay hapis ve 12.000 TL adli para, 6136 sayılı kanuna muhalefetten 3 yıl hapis ve 675 TL adli para, mala zarar verme suçundan da 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Alparslan Arslan, Danıştay saldırısı eylemine yönelik "mala zarar verme" suçlarından ise, kesin ve inandırıcı delil elde edilememesi gerekçeleriyle beraat etti.

EN YÜKSEK CEZA MUZAFFER TEKİN’E 117 YIL

Muzaffer Tekin’e ’Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek’ ve ’Danıştay üyesi Mustafa Yücel Özbilgin’e yönelik eylem nedeni ile’ birer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

Muzaffer Tekin'in, Danıştay üyeleri Mustafa Birden, Ayla Gönenç, Ayfer Özdemir ve Ahmet Çobanoğlu'na yönelik "kasten öldürmeye teşebbüs suçuna azmettirmek" suçlarından ayrı ayrı 20'şer yıl, farklı tarihlerde "tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma" suçlarından 18 yıl 7 ay, farklı tarihlerde Cumhuriyet Gazetesi'ne yönelik el bombalı saldırı eylemine yönelik "mala zarar verme" suçundan 2 yıl, "yasaklanan bilgileri temin" suçundan 5 yıl, "verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçime" suçundan 1 yıl,"6136 sayılı ateşli silahlar kanununa muhalefet" suçundan 1 yıl, "örgütün korkutucu gücünden faydalanarak silahla tehdit etmek" suçundan 4 yıl 6 ay, "kişisel verileri kaydetmek" suçundan 3 yıl ve "verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme" suçundan da 3 yıl olmak üzere toplam, 117 yıl 10 ay hapisle cezalandırılmasını kararlaştıran heyet, bu sanıkla ilgili herhangi bir takdiri indirim de uygulamadı.

KÜÇÜK’E İKİ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET

Emekli Tuğgeneral Veli Küçük’e, ’Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek’ ve ’Danıştay üyesi Mustafa Yücel Özbilgin’e yönelik eylem nedeni ile’ birer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Küçük, Danıştay üyeleri Mustafa Birden, Ayfer Özdemir, Ayla Gönenç ve Ahmet Çobanoğlu’na yönelik eylemleri nedeniyle ve ’Tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma suçuna azmettirmek’, ’Devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme’, ’Mala zarar verme suçuna azmettirmek’ gibi suçlardan toplam 99 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

YALÇIN KÜÇÜK'E 'İYİ HAL' İNDİRİMİ YOK

Ergenekon Davası sanıklarından Prof. Dr. Yalçın Küçük'e terör örgütü yöneticiliği suçundan 22 yıl 6 ay hapis cezası verilirken, iyi hal indirimi uygulanmadı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği kararda, Prof. Dr. Küçük'ün, "hiyerarşik olarak kendi altı haricindeki diğer örgüt üyelerine, işlediği suçlara ilişkin talimatlar verdiği veya bu eylemlerin kendi hakimiyet alanındaki örgüt üyeleri tarafından işlendiği" iddiasının sabit olmadığı belirtildi. Bu nedenle bu suçtan beraat kararı verilirken, Küçük'ün "yargılama sürecindeki olumsuz tutum ve davranışları" nedeniyle hakkında verilen 22 yıl 6 ay hapis cezasında indirim uygulanmadı.

Doğu Perinçek'E 34 YIL

Heyet, tutuklu sanıklardan İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek için, "darbeye teşebbüs etmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası öngörürken, "yasaklanan bilgileri temin etmek" suçlarından 12 yıl 10 ay, "verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme" suçlarından 15 yıl 8 ay, "yasaklanan bilgileri temin etmek" suçundan 1 yıl 4 ay ve "6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanununa muhalefet" suçlarından da 4 yıl 6 ay olmak üzere, toplam 34 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.

Perinçek, Danıştay saldırısı ve Cumhuriyet Gazetesi'ne el bombalı saldırı eylemlerine yönelik suçlamalardan ise, bu suçlara ilişkin talimat verme veya hakimiyet alanındaki örgüt üyeleri tarafından işlendiğinin sabit olmadığı gerekçesiyle beraat etti.

SİNAN AYGÜN’ÜN 2 MİLYON 500 BİN EURO’SUNA EL KOYULDU

Ergenekon davasında CHP Ankara Milletvekili Sinan Aygün, 1 Haziran 2005 tarihinden önce yürürlükte olan 765 sayılı TCK’nın 147. maddesinde yazılı Türkiye Cumhuriyeti İcra vekilleri heyetini cebren iskat veya vazife görmekten cebren men etmek suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis ceazasına çarptırdı. Sanığın eyleminin eksik teşebbüs aşamasında kaldığını belirten mahkeme heyeti, suçun işleniş biçimi suçun konusunun önem ve değeri, meydana gelecek zarar veya tehlikenin ağırlığını dikkate alarak 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme ayrıca Aygün’e kişisel verilerin kaydedilmesi suçundan 1 yıl 15 gün hapis cezasına çarptırdı.

Öte yandan mahkeme, Aygün’de ele geçirilen ve Ergenekon silahlı terör örgütünün bir kısım eylem ve faaliyetlerinin finansmanı için bulundurduğu 2 milyon 500 bin euro paranın el konulmasına karar verdi.

SEVGİ ERENOL'A 8 YIL

Tutuklu sanıklardan Sevgi Erenerol'u da, "darbeye teşebbüs etmek" suçundan, duruşmadaki iyi halini göz önüne alarak ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası yerine müebbet hapis cezasına çarptıran heyet, bu sanığın "verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme" suçlarından 4 yıl 7 ay ve "yasaklanan bilgileri temin etmek" suçundan da 4 yıl 2 ay olmak üzere toplam 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti.

Erenerol, Danıştay saldırısı ve Cumhuriyet Gazetesi'ne el bombalı saldırı eylemlerine yönelik suçlamalardan ise, bu suçlara ilişkin talimat verme veya hakimiyet alanındaki örgüt üyeleri tarafından işlendiğinin sabit olmadığı gerekçesiyle beraat etti.

SENDİKACI MUSTAFA ÖZBEK'E 2 YIL

Mahkeme heyeti, davanın tutuksuz sanıklarından eski Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Mustafa Özbek'in, "darbeye teşebbüs etmek" suçundan, duruşmadaki iyi halini göz önüne alarak ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası yerine müebbet hapis cezasına çarptırılmasına karar vererek, bu sanığın "verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme" suçundan da 2 yıl 2 ay 20 gün hapisle cezalandırılmasını kararlaştırdı.

BAZI SANIKLAR HAKKINDAKİ HAPİS CEZALARI

Gürbüz Çapan: "Örgüte bilerek veya isteyerek yardım etme" suçundan zaman aşımı nedeniyle davanın düşmesine, "Ateşli Silahlar Kanunu’na muhalefet" suçundan 1 yıl 3 ay cezası.

Kemal Gürüz: "Örgüt üyesi olmak" suçundan 10 yıl hapis, "Kişisel verileri ele geçirmek" suçundan 10 ay hapis cezası, "Devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme" suçundan 3 yıl 1 ay hapis cezası.

Muhittin Erdal Şenel: "Yasaklanan bilgileri temin etme" suçundan beraatine, "Terör örgütü üyesi olmak" suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası.

Eski Yarbay Mustafa Dönmez: "Terör örgütü üyesi olmak" suçundan 12 yıl, "Tehlikeli maddeleri izinsiz bulundurma" suçundan 13 yıl 4 ay ile 166 bin 660 lira adli para cezası, "Ateşli Silahlar Kanunu’na muhalefet" suçundan 21 yıl hapis ve 180 bin lira adli para cezası ile "Kişisel verileri ele geçirme" suçundan 1 yıl 10 ay 15 gün, "Yasaklanan belgeleri temin etme" suçundan 1 yıl hapis cezası

Münir Kemal Yavuz: "Devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etme" suçundan beraat, "Terör örgütü üyeliği" suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası.

Oktay Yıldırım: "Terör örgütüne üye olmak" suçundan 15 yıl hapis, "Tehlikeli maddeleri izinsiz bulundurma" suçundan 13 yıl 4 ay hapis ve 166 bin 660 lira adli para cezası, "Ateşli Silahlar Kanunu’na muhalefet" suçundan 12 ay ile 675 lira adli para cezası, "Tehdit" suçundan 4 yıl 6 ay hapis.

Sami Hoştan: "Terör örgütü üyeliği" suçundan 7 yıl 6 ay, "Ateşli Silahlar Kanunu’na muhalefet" suçundan 2 yıl 6 ay ve 562 lira adli para cezası.

Avukat Serdar Öztürk: "Terör örgütüne üye olmak" suçundan 12 yıl hapis, "Devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme" suçundan 7 yıl 6 ay hapis, "Yasaklanan bilgileri temin etme" suçundan 3 yıl 9 ay hapis, "Ateşli Silahlar Kanunu’na muhalefet" suçundan 2 yıl 3 ay ve 5 bin 400 lira adli para cezası.

Emekli Orgeneral Tuncer Kılınç: "Terör örgütü üyeliği suçundan 8 yıl 9 ay hapis, "Devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme" suçundan 3 yıl 4 ay hapis, "Yasaklanan bilgileri temin etme" suçundan 1 yıl 1 ay 10 gün hapis cezası.

49 SANIĞIN TUTUKLULUK HALLERİNİN DEVAMINA KARAR VERİLDİ

Mahmet Haberal’ın da aralarında bulunduğu 17 sanığı tahliyesine karar veren Mahkeme Heyeti, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay ve Eski Genelkumay Başkanı İlker Başbuğ’un da aralarında bulunduğu 49 sanık hakkında verilen ceza miktarı ve adli kontol hükümlerinin yetersiz kalacağı hususları dikkate alınarak tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

5 SANIK HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Öte yandan mahkeme heyeti 21 Haziran Cuma günü görülen duruşmada, son sözleri alındığı sırada sanıklar Mehmet Bedri Gültekin, Erkan Önsel, Hikmet Çiçek, Hasan Ataman Yıldırım ve Turhan Özlü’nün mahkeme heyetine yönelik sarf ettiği sözler nedeniyle Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

İŞTE ERGENEKON DAVASI’NDA BERAAT EDENLER...

Mahkeme Heyeti, davada 23 sanık hakkında beraat kararı verdi. İşte beraat kararı verilen isimler şunlar:

1-Adem Uzun
2-Ali Yiğit
3-Ayhan Çelik
4-Bahadır Berk
5-Bekir Çelik
6-Coşkun Çalık
7-Erdal İrten
8-Eren Mumcu
9-Fuat Ermiş
10-Garip İrfan Torun
11-Hakan Akdoğan
12-Halis Yavuz Işıklar
13-İlhami Ümit Handan
14-Kenan Temur
15-Maruf Şinik
16-Muhterem Bağcı
17-Onur Özdemir
18-Önder Koç
19-Recep Taylan
20-Salih Kurter
21-Satılmış Balkaş
22-Süleyman Esen
23-Tuncay Hacıbektaşoğlu

DAVASI AYRILAN SANIKLAR VE DAVASI DÜŞEN SANIKLAR

Mahkeme 6 firari sanığın dosyasının ayrılmasına karar verdi. İşte dosyası ayrılan sanıkların isimleri:

1- Bedrettin Dalan
2- Emrah Gönenci
3-Mustafa Bakıcı
4-Saipir Debzlelvidze
5-Turhan Çömez
6-Süleyman Solmaz

HAYATINI KAYBEDEN 3 SANIĞIN DOSYASI AYRILDI

Öte yandan yargılama aşamasında hayatını kaybeden 3 sanık hakkındaki davanın düşürülmesine karar verildi. Dava dosyası ayrılan sanıklar ise şöyle:

1- Engin Aydın
2-İlhan Selçuk
3-Murat Özkan

..............

SON DAKİKA

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin hakkında verdiği 12 yıl 6 ay hapis cezası ve tahliye kararının ardından CHP Milletvekili Mehmet Haberal, saat 19.40'ta (05.08.2013) Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nden ayrıldı.


Haberal, cezaevi çıkışında oğlu Erkan Bülent Haberal ve bazı CHP milletvekillerinin de aralarında bulunduğu kalabalık bir grup tarafından karşılandı.

Cezaevinden ayrılmadan önce sivil plakalı aracından inen Haberal, basın mensuplarına "Arkadaşlar çok teşekkür ederim" dedi.


Üzerinde takım elbise bulunan Haberal, beraberinde CHP Grup Başkanvekili Arif Hamzaçebi ile aynı arabayla cezaevinden ayrıldı. CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce de resmi plakalı aracıyla Haberal'ın aracını takip etti.

SEVENLERİ KONVOYUN ÖNÜNÜ KESTİ

Mehmet Haberal'ın içinde bulunduğu araç, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nden çıkışının ardından TEM bağlantı yoluna girdi. Kınalı gişelerini geçtikten sonra, sevenleri tarafından konvoyun önü kesildi.


Haberal, aracından inerek, gazetecilere ve bekleyenlere hitaben "Önce yeşilin ve doğanın, özgürlüğün tadını çıkartayım. Yeşili ve doğayı doya doya izleyeyim sonra nereye gideceğime karar vereceğim. Çünkü toprağı özledim. Özgürlüğün kıymetini bilmek zorundayız. İçerideki arkadaşlarımız çıkmadı çok üzgünüz. Çok fazla konuşmak istemiyorum" diye konuştu.

CHP Milletvekili Haberal'ın yanında bulunan eski MHP Genel Başkan Yardımcısı Deniz Bölükbaşı da "Ankara'ya gitmek, hocamızı ailesine kavuşturmak istiyoruz" dedi.

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ ANKARA HASTANESİ'Nİ ZİYARET ETTİ

Haberal, "Ülkemiz şimdi bir dönemden geçiyor. Temenni ederim ki, bu dönem geçsin" dedi.

Haberal, tahliye olduktan sonra İstanbul'dan Ankara'ya geldi. İlk olarak Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi'ni ziyaret eden Haberal, burada kendisini karşılayan kalabalığa hitaben, "Hepinize çok teşekkür ederim. Her zaman milletimle, ülkemle gurur duyuyorum" ifadesini kullandı.

Bu ülkeyi kuran Atatürk ve arkadaşları ile aziz şehitlere her zaman müteşekkir olduğunu dile giteren Haberal, şuyla konuştu:

"Onları şükranla anıyorum ama tabi ben bugün çok şükür buraya geldim ama buruk geldim. Temenni ederdim ki, oradaki bütün arkadaşlarım beraber çıkalım. Ülkemiz şimdi bir dönemden geçiyor. Temenni ederim ki bu dönem geçsin. Arkadaşlarımız, oradaki bütün masum insanlar da çıksın. Özgürlüğümüzün kıymetini çok iyi bilelim, ülkemize de hizmet edelim."

Haberal, konuşmasının ardından hastane binasına girdi ve çalışanlarla bir araya geldi.

HABERAL, 4 YIL 3 AY 18 GÜN TUTUKLU KALDI

Eski Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal, "Ergenekon" soruşturması kapsamında 17 Nisan 2009'da tutuklandı ancak rahatsızlığı nedeniyle hastaneye kaldırıldı.

Dava kapsamında, ifadesi de kaldığı İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü'nde video konferans yöntemiyle alınan Haberal, bir süre de Mehmet Akif Ersoy Kalp ve Damar Hastalıkları Hastanesi'nde yattı.

Haberal 11 Mart 2011'de Adli Tıp Kurumu'nun raporu üzerine Silivri Cezaevi'ne getirildi. "Ergenekon" soruşturması kapsamında hazırlanan üçüncü iddianamenin sanığı olan Haberal, 21 Mayıs 2012'de davaya bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin çağrısı üzerine ilk defa duruşma salonuna geldi.

Mehmet Haberal, 4 yıl 3 ay 18 gün tutuklu kaldı.

.......................

SON DAKİKA

Ergenekon davasının tutuklu sanıklarından Prof. Dr. Mehmet Haberal cezaevinden tahliye oldu.

Ergenekon karar duruşmasında mahkeme heyeti CHP Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın da aralarında bulunduğu 17 kişinin tahliyesine karar verdi. Tahliye olan Haberal'ı cezaevi önünde bir basın ordusu karşıladı. Haberal daha sonra aracıyla cezaevinden ayrılırken, yaklaşık 5 km ileride aracını durdurup CHP milletvekilleri ile kucaklaştı. Haberal, "Çok üzgünüm arkadaşlarımız burada kaldılar. Gönül isterdiki bütün arkadaşlarımızla beraber buradan gitseydik" dedi.


Ergenekon davasında Mahkeme'nin 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdığı CHP Zonguldak Milletvekili ve Başkent Üniversitesi eski rektörü Prof Dr Mehmet Haberal tahliye edildi. Haberal TBMM açılır açılmaz Genel Kurul'da yemin ederek, milletvekilliği görevine başlayacak.

CHP Grup Başkan Vekili Akif Hamzaçebi, şu anda TBMM'nin tatilde olması nedeniyle Haberal'ın yemin edemediğini, Meclis açılır açılmaz Genel Kurul'da yemin edeceğini söyledi. Hamzaçebi, "Haberal yemin eder etmez de, milletvekili görevlerini yapmaya başlayacak. Yani komisyonlara üye olabilecek, önerge verebilecek, Meclis'teki çeşitli görevler için aday olup, seçilebilecek. Kısacası milletvekili görevlerinin tümünü yapabilecek" dedi.
Haberal'ın ve haklarında terör örgütü üyeliğinden dava ya da hüküm olan diğer milletvekillerinin, Anayasa'nın 83. maddesi uyarınca, dokunulmazlıklarını kullanamayacaklarını söyleyen Hamzaçebi, ancak serbest olan, tutuksuz yargılanan vekillerin, görevlerini yapmaları önünde engel bulunmadığını söyledi.

CHP MECLİS'İ TOPLANTIYA ÇAĞIRABİLİR

Haberal'ın, TBMM'nin açılacağı tarihten önce yemin etmesini sağlayabilecek bir yol daha var; o da 110 milletvekilinin TBMM'yi olağanüstü toplantıya davet etmesi. CHP'nin 134 vekili var; Yani CHP isterse, tek başına Meclis'in toplanmasını sağlayıp, Haberal'ın TBMM resmen açılmadan önce yemin etmesini de sağlayabilir.

AYGÜN'ÜN DURUMU NE OLACAK?

Halen aynı davadan tutuksuz yargılanan CHP Ankara Milletvekili Sinan Aygün'e de mahkeme bugün 13 yıl 6 ay ceza verdi. Mahkeme Aygün hakkında yakalama kararı da çıkarmadı. Bu nedenle, daha önce milletvekili yemini etmiş olan Aygün, vekillik görevlerini aldığı cezaya rağmen devam ettirecek. Aygün ve Haberal'in akıbetlerinde Yargıtay'da verilecek karar etkili olacak. Eğer yargıtay, alt mahkemenin her iki isme de verdiği hapis cezasını onarsa, ikisi de, milletvekili olup olmamalarına bakılmaksınız, cezaevine konulacaklar.

BALBAY DA YARGITAY'I BEKLEYECEK

CHP'nin Ergenekon'dan yargılanan bir başka ismi, İzmir Milletvekili Mustafa Balbay hakkında ise mahkeme tutukluluğunun devamı yönünde karar verdi.

Balbay da, Yargıtay kararını bekleyecek. Yargıtay'ın kararı onaması halinde karar Meclis'e bildirilecek. Ardından Genel Kurul'da kararın okunarak bilgiye sunulmasıyla milletvekillikleri düşecek. Milletvekilliğinin düşmesi, Anayasa'nın 84. maddesi ile düzenleniyor. Bu maddede, milletvekilliğinin, kesin hüküm giyme ve kısıtlanma halinde, kesin mahkeme kararının Genel Kurul'a bildirilmesiyle düşeceği hükme bağlanıyor.SON DAKİKA...

Ergenekon davasında açıklanan kararlardan sonra, Mustafa Balbay'ın da aralarında bulunduğu bazı sanıklar karara itirazı içeren dilekçeyi mahkemeye sundular.

..................................................................


SON DAKİKA...

Ergenekon Davası'nın bugünkü duruşmasında karar okunmaya başladı. Mahkeme 21 kişi hakkında beraat kararı verdi. Duruşmada arbede çıktı, avukatlar salonu terketti.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesinde oluşturulan salonda görülen duruşmada, Başkan Özese, sanıklar hakkındaki kararlarını hazırladıklarını belirtti.

Kararın iki aşamadan oluştuğunu ifade eden Özese, birinci aşamada sanıklar hakkındaki hükmün, ikinci aşamada ise sanıkların tutukluluk durumu ve taleplerinin yer aldığını ifade etti.

Özese, kararın özetini okumaya başladı.

21 SANIĞA BERAAT

Beraat eden sanıklar arasında Ali Yiğit, gazeteci Caner Taşpınar, Süleyman Esen, yönetmen Halis Yavuz Işıklar, Salih Kunter de var. Ölen sanıklar hakkındaki davalar düştü. Bedrettin Dalan ve Turhan Çömez'in de aralarında bulunduğu firari sanıkların dosyası ayrıldı.

Doğu Perinçek'in aralarında bulunduğu sanıklar salonu terketmek istedi. Jandarma izin vermedi. Salonda arbede yaşanıyor.

47 yıl hapis cezasına çarptırılan Arif Doğan’ın ‘Asın beni’ diye bağırdığı belirtildi.

İŞTE CEZASI BELLİ OLANLAR

* Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'a müebbet hapis
* CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal'a 12 yıl 6 ay... (Haberal, aldığı hapis cezası, adresinin belli olması ve kaçma şüphesi olmadığı gerekçesiyle tahliye edildi. Başka tahliyeler de bekleniyor.)
* CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'a 34 yıl 8 ay
* CHP'li vekil Sinan Aygün'e 13 yıl 6 ay
* Gazeteci Tuncay Özkan'a ağırlaştırılmış müebbet
* Emekli Orgeneral Hurşit Tolon'a müebbet
* Yazar Yalçın Küçük'e 22 yıl 6 ay
* Emekli Albay Dursun Çiçek'e ağırlaştırılmış müebbet
* Eski 1. Ordu Komutanı Hasan Iğsız'a müebbet hapis
* Emekli Orgeneral Nusret Taşdeler'e müebbet
* Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'e 22 yıl 6 ay
* Eski Özel Tim'ci İbrahim Şahin'e 49 yıl 4 ay hapis
* Emekli Albay Fuat Selvi'ye müebbet hapis
* Emekli Koegeneral Mehmet Eröz'e müebbet hapis
* Emekli Albay Fikri Karadağ'a ağırlaştırılmış müebbet
* Avukat Kemal Kerinçsiz'e ağırlaştırılmış müebbet
* Mustafa Levent Göktaş'a 23 yıl 4 ay
* Emekli Albay Hasan Atilla Uğur'a 29 yıl 3 ay
* "İnternet Andıcı Davası" sanıklarından emekli Tuğamiral Alaaddin Sevim 10 yıl
* Genelkurmay eski İstihbarat Dairesi Başkanı emekli Korgeneral İsmail Hakkın Pekin 7,5 yıl
* Drej Ali olarak bilinen Ali Yasak 6 yıl 3 ay
* Emekli Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu 20 yıl 6 ay
* Tümgeneral Hıfzı Çubuklu 9 yıl 6 ay
* Davanın bir numaralı sanığı emekli asker Oktay Yıldırım'a 33 yıl 10 ay (Yıldırım’ın gecekonduda bulunan el bombalarının sahibi olduğu iddia ediliyor )
* Akın Birdal suikastinin azmettiricisi, Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Semih Tufan Gülaltay'a 12 yıl
* Emekli Albay Arif Doğan'a 47 yıl 3 ay hapis
* Zir Vadisi soruşturması kapsamında tutuklu bulunan Emekli Yarbay Mustafa Dönmez'e 49 yıl 2 ay
* Eski MGK Genel Sekreteri Tuncer Kılınç'a 13 yıl 2 ay
* Teğmen Noyan Çalıkuşu'na 8 yıl 6 ay
* Emekli asker Serdar Öztürk'e 25 yıl 6 ay
* Doğu Perinçek'in oğlu öğretim üyesi Mehmet Perinçek'e 6 yıl
* Adli Tıp Uzmanı Ümit Sayın'a 4 yıl
* Eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz'e 13 yıl 11 ay
* Sedat Peker 10 yıl
* Sami Hoştan'a 10 yıl
* Eski İnönü Üniversitesi Rektörü Fatih Hilmioğlu'na 23 yıl (Cezaevinde kansere yakalandı. Aynı zamanda avukat olan kardeşi, Hilmioğlu'nun sağlık durumundan serbest kalmasını istiyordu)
* Eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Kemal Alemdaroğlu'na 15 yıl 8 ay
* Eski Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Ferit Bernay 10 yıl
* Eski Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Abbas Yurtkuran 10 yıl
* Anayasa Mahkemesi Üyesi Osman Paksüt'ün eşi tutuksuz sanık Ferda Paksüt'e 2 yıl 6 ay
* Eski Emniyet Müdürü Adil Serdar Saçan'a 14 yıl hapis
* İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ferit İlsever'e 15 yıl hapis
* Danıştay sanığı Osman Yıldırım'a 8 yıl 9 ay
* Prof. Dr. Erol Manisalı'ya 9 yıl
* Emekli Orgeneral Kemal Yavuz'a 7 yıl 6 ay
* Gazeteci Adnan Bulut'a 6 yıl 3 ay
* Gazeteci Vedat Yenerer'e 7 yıl 6 ay
* Cumhuriyet Gazetesi'ne molotoflu saldırıda adı geçen Bedir Şinal'a 18 yıl 8 ay
* Aydınlık Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Serhan Bolluk'a 7 yıl 6 ay
* İP Genel Başkan Yardımcısı Turan Özlü 9 yıl
* Gazeteci Güler Kömürcü 7 yıl 6 ay
* Özlem Usta 6 yıl 3 ay
* Bekir Öztürk 12 yıl
* Yazar Ergün Poyraz'a 29 yıl 4 ay
* İşçi Partisi'nin avukatlarından Emcet Olcaytu'ya 13 yıl 2 ay
* Fatma Cengiz'e 11 yıl
* Emekli Binbaşı Fikret Emek'e 41 yıl 4 ay
* Eski Belediye Başkanı Gürbüz Çapan'a 1 yıl 3 ay
* İşçi Partisi yöneticisi ve Aydınlık Gazetesi yazarı Hikmet Çiçek'e 21 yıl 9 ay
* İşçi Partisi yöneticisi Hayrettin Ertekin'e 12 yıl
* Eski Ülkü Ocakları Başkanı Levent Temiz'e 10 yıl
* Boğaç Kaan Murathan'a 17 yıl
* İşçi Partisi yöneticisi Adnan Akfırat'a 19 yıl
* Teğmen Mehmet Ali Çelebi'ye 16 yıl 6 ay
* Ümraniye'de 27 el bombasının ele geçirildiği gecekondunun sahibi Emekli Astsubay Mehmet Demirtaş'a 22 yıl
* Eski Aydınlık Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Deniz Yıldırım'a 16 yıl 10 ay
* Mehmet Zekeriya Öztürk'e 19 yıl 6 ay
* Genelkurmay Eski Adli Müşaviri emekli asker Erdal Şenel'e 7 yıl 6 ay
* Emekli Tuğgeneral Veli Küçük'e ağırlaştırılmış müebbet (Henüz doğrulanmadı)
* Avukat Nusret Senem'e 20 yıl 3 ay
* Gazeteci Ünal İnanç'a 19 yıl
* Kemal Aydın'a 20 yıl 8 ay

....................................

Mahkemenin bugün kararını açıklaması beklenen "Ergenekon Davası"nın görüldüğü Silivri'de güvenlik önlemleri artırıldı. Sadece sarı basın kartı taşıyan gazetecilerin geçişine izin veriliyor. Gazetecilerin duruşma salonuna bilgisayarla girmesi de engellendi. Bu arada mahkemenin 6 maddelik yasaklar listesi duruşma salonunun kapısına asıldı.

DHMİ Genel Müdürlüğü, bugün Silivri semalarını kapsayan özel bir NOTAM yayınladı. Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, bugün Silivri semalarını kapsayan özel bir NOTAM yayınladı. Bölge özel görev dışındaki tüm hava araçlarına kapatıldı.

Havacılar için bilgi notu olarak adlandırılan NOTAM’a göre, 02:00'den akşam saat 18:00′e kadar Silivri Cezaevi merkezli 7 deniz mili (12,9 kilometre) çapındaki bir hava sahasında uçak ve helikopterler dahil tüm hava araçlarının uçuşu yasaklandı.

Notamtr.com sitesinden alınan bilgiye göre, yer seviyesinden başlayan yasak, 3 bin feet yani yaklaşık bin metre yüksekliğe kadar geçerli.

Bu yasaktan muaf hava araçları arasında Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı hava araçlarının yanı sıra Sağlık Bakanlığı’na hizmet veren hava ambulansları ile yangın söndürme uçak-helikopterleri bulunuyor. (DHA)

...............................


Engin ÖZMEN-Mehmet YİRUN/ SİLİVRİ(İstanbul), (DHA)- Silivri'de bugün beklenen Ergenekon Davası karar duruşması öncesi polis ve jandarma ekipleri cezaevine çıkan tüm otoban yollarını ve gişeleri beton ve çelik bariyerle kapattı. Kınalı gişelerinde birer polis ve jandarma TOMA aracı ile çok sayıda jandarma ekibi hazır bekletiliyor.

foto

Ergenekon Davası'nın karar duruşması öncesi polis ve jandarma ekipleri geniş güvenlik önlemleri aldı. İstanbul ve Çorlu yönünden cezaevine çıkan TEM ve gişeler polis ve jandarma ekipleri tarafından trafiğe kapatıldı. Kınalı gişeleri, 300 metre kala yol önce beton arkasında çelik bariyerlerle geçişlere tamamen kapatıldı. Duruşma salonuna gitmek için gelen sanık avukatları kimliklerini göstererek jandarmanın sağladığı araçlarda Silivri Ceza İnfaz Kurumu Yerleşkesi'ne götürülüyor. Başka hiç kimsenin geçişine izin verilmiyor.

OTOBÜSLERLE GELİYORLAR

Duruşmayı izlemek istediklerini söyleyen yaklaşık 50 kişilik bir grup otobüslerle geldikleri Kınalı TEM gişelerinde beklemeye başladı. Ellerinde Türk bayraklarıyla bariyerin önüne kadar gelerek yolun açılmasını isteyen grup 'Mustafa Kemal’in askerleriyiz’ diye slogan attı. Grubun bariyerler önündeki bekleyişi sürüyor.

CHP’Lİ EMİNE ÜLKER TARHAN DA GEÇEMEDİ

Duruşma salonuna gidebilmek için makam aracıyla Kınalı TEM gişelerine kadar gelen CHP Ankara milletvekili Emine Ülker Tarhan da bariyerlerden geçiş yapamadı. Geldiği otomobille bariyerler önünde bir süre bekleyen Tarhan, daha sonra ayrıldı.

..........................


İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin talimatı üzerine izleyicilerin alınmayacağı bugünkü duruşmaya, tutuklu ve tutuksuz sanıklar, avukatlar, milletvekilleri ve basın mensupları katılabilecek. Sivil toplum örgütlerinin çağrısı üzerine vatandaşlardan da katılım olabileceği düşüncesiyle güvenlik güçleri, cezaevinin çevresinde önlemleri artırdı. Güvenlik görevlileri, TEM karayolu Kınalı bağlantı yolunu bariyerlerle çift yönlü trafiğe kapatırken, duruşmayı izlemesine izin verilenler ve görevliler, yerleşkeye E-5 karayolu bağlantısından giriş yapabiliyor.

MAHKEMEDEN 6 MADDELİK YASAK KARARI

Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi’nde görülen Ergenekon davasının karar duruşması için sadece jandarma ve polis ekipleri değil, mahkeme heyeti de günler öncesinden hazırlıklara başladı. Ergenekon davasına bakan 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hasan Hüseyin Özese, üye hakimleri Hüsnü Çalmuk ve Sedat Sami Haşıloğlu, 2 Ağustos’ta aldıkları 6 maddelik kararla yasaklar listesi hazırladı. O kararda şu ifadeler yer aldı:

Yargılama sürecinde meydana gelen şiddet içerikli ve duruşma düzenini ağır bir şekiled sekteye uğratan yargılama görevini etkileme ve önleme sonucunu doğurucu bir çok olay, mahkememize ulaşan somut bilgiler taşıyan ihbar yazısı içeriği, 05.08.2013 günü daha önce de belirtildiği üzere duruşma yapılmayıp sadece kararın tefhim edilecek olması dikkate alındığında, duruşmaların yasalara uygun olarak sorunsuz ve güvenli bir şekilde yürütülmesi için aşağıdaki gibi karar almak gerekmiştir.

1- 05.08.2013 tarihinde duruşma salonuna izleyici alınmamasına
2- Tutuklu sanıkların cezaevinde getirilmesini müteakip, tutuksuz sanıkların duruşma salonuna alınmasına, duruşma salonuna x-ray cihazından geçmek ve herhangi bir sinyal verdirmemek kaydıyla tutuksuz sanıklar, mahkememizde kayıtlı ve kolluğa listesi teslim edilen katılan vekilleri ve müdafiiler, milletvekilleri, mahkememize işlemleri bildirilen baro temsilcileri, sarı basın kartı sahibi basın mensupları sırasıyla salona alınmasına
3- 05.08.2013 tarihinde kararın tefhimi yapılacağından sanık müdafilerinin beraberlerinde dizüstü bilgisayar ve benzeri cihazlarını duruşma salonuna sokmalarına izin verilmeyeceğine, Salona alınacak tüm kişilerin CMK’nın 183. maddesine göre, adliye binası içerisinde ve duruşma başladıktan sonra duruşma salonunda her türlü sesli veya görüntülü kayıt veya nakil olanağı sağlayan aletleri sokmalarına izin verilmeyeceğine, aksine hareket etmeye teşebbüs edenler hakkında gerekli inzibati tedbirler ve TCK’nın 286. maddesine göre adli süreç işletileceğine
4- Sanıkların yargılama süreci boyunca müdafiliğini üstlenmiş avukatlar dışında duruşma salonuna avukat giremeyecek olup, ilgili avukatlar kolluk ve mahkeme görevlisine gerekli kimlik kartı ibrazı sonrası içeri alınacağına,
5- İstanbul İl Jandarma Komutanlığı’nca kendi mevzuat hükümleri ve belirtilen kurallar çevresinde gerekli tedbirler alınmasına, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı ve Silivri Ceza ve Tutukevi idaresinin tutukluların nakli duruşma salonunun hazırlanması gibi hususlarda gerekli işlemleri yapmasına, Tereddüt edilen hususlarda kovuşturma mahkemesinden talimat alınması, idari işlemler ile ilgili olarak da İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurulmasına
6- Gereği için İstanbul ve Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılıklarına, İStanbul Valiliği’ne, İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’ne ve İstanbul İl Jandarma Komutanlığı’na sözlü veya yazılı olarak bilgi verilmesine, Oy birliğiyle karar verilmiştir.

TOMA VE ÇEVİK KUVVET GELDİ

Seyyar tuvaletlerin kurulduğu bölgeye, sabahın erken saatlerinden itibaren çöp kamyonu, iş makinası, itfaiye, su tankerleri, TOMA ve çok sayıda otobüsle çevik kuvvet ekibi geldi.

Şehir dışından gelen polislerin ise şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan firmalara ait otobüslerle bölgeye ulaştığı görüldü.

SARI BASIN KARTI OLMAYAN GAZETECİLERİN GEÇİŞİNE İZİN YOK

Yerleşkeye giriş yapılan noktada akşam saatlerinden itibaren önlem alan jandarma ekipleri, sarı basın kartı olmayan gazetecilerin de geçiş yapmasına izin vermiyor. Duruşmayı izleyecek milletvekilleri, avukatlar, sanıklar ve basın mensupları kimlik kontrolünün ardından yerleşkeye alınmaya başlandı.

Gazetecilerden alkışlı ve ıslıklı protesto

Jandarma ekipleri mahkemenin aldığı 6 maddelik yasak kararını gerekçe göstererek, gazetecileri 5’erli gruplar halinde içeri alacaklarını bildirdi. Gazeteciler 5’erli gruplara ayrıldı. Basın kartları, Basın Yayın Enformasyon Müdürlüğü’nün internet sitesinden tek tek kontrol edilecekti. Ancak gazeteciler dakikalarca içeri giremedi. Gazeteciler durumu her 5 dakikada bir alkışlar ve ıslıklarla protesto etmeye başladı.

Saat 08:00'i geçtiğinde gazeteciler de içeri alınmaya başladı.

SİLİVRİ'DEN NOTLAR
- Duruşmadan bir gün önce bir çok ilden takviye jandarma komando timleri Silivri’ye geldi. Geceden itibaren de polis ekipleri Silivri’ye gönderildi.
- TEM Otoyolu’nun Kınalı Gişeleri Jandarma ekipleri tarafından araç giriş-çıkışına kapatıldı. Gişelerin önünde hem beton hem de metal bariyerler, arkasında jandarma komando timleri, sağ ve solunda ise TOMA araçları yer aldı. Jandarma bu yoldan Cumhuriyet Savcıları da dahil kimseyi içeriye sokmadı. Gelen araçlar Silivri D-100 yoluna yönlendirildi. Yol kenarında Jandarma’ya ait bir TOMA ve iki jandarma komando timi hazır bekledi.
- D-100 Karayolu, Silivri’den Cezaevine çıkan yolda tüm araçları jandarma ekipleri tarafından durduruldu. Tüm araçlar arandı. Araçlardaki kişilere kimlik kontrolü yapıldı. Gazetecilerden özellikle Başbakanlık Basın Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün verdiği sarı basın kartlarını ibraz etmeleri istendi. Jandarma araç şoförlerine bile basın kartı sordu.
- Cezaevi binasının tamamı bariyerlerle kapatılmıştı. Cezaevi binasının yanına sadece avukatlar ve polisler alındı.
- Destek için gelenler D-100 Karayolu’ndan Silivri Cezaevi girişinde durduruldu. Bu noktadan içeri alınmadılar. Kalabalık, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” diye bağırdı.
- Jandarma ekipleri Silivri Cezaevi’nin hemen yanında bulunan, Ergenekon duruşmalarını izlemek için gönüllülerin kurduğu nöbet çadırını saat 06.00’da bastı. Çadırın içi didik didik arandı.
- Mahkeme salonunun kapıları saat 08.00’de açıldı. Bu saatten önce kimse mahkeme salonunun yakınına alınmadı.
- Duruşma salonu binasına girenler X-Ray cihazından geçiyor ve sinya verenler detaylı şekilde aranıyor. X -Ray cihazının önünde kurulan kamera sistemiyle de binaya giriş yapanların görüntüsü alınıyor.
- Duruşma salonu binası çevresinde de bir askeri helikopterin uçuş yaptığı gözlendi.
- Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi’nde görülecek dava öncesi sabah saatlerinde Ankara Barosu’na üye bir grup avukat duruşma salonu önüne geldi. Bu sırada jandarmanın girişte beklemelerini istediği avukatlardan bazıları duruma tepki gösterdi. Kısa süreli tartışmanınardından avukatlar beşerli gruplar halinde içeriye alındı.
DHA
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: