Erkekler de estetik merakı!

Araştırmaya göre; Türk erkekleri bakım konusunda rakiplerine büyük fark atmaya başladı.

Diğer Haberler

Erkekler de estetik merakı! Güney Amerika’da yayımlanan moda ve magazin dergisi Wapa, 'Social Indicators Research' araştırma şirketi ile yaptığı bir ankette, Türk erkeklerinin bakım konusunda rakiplerine büyük fark atmaya başladığını açıkladı.


Dergideki araştırmaya göre Türkiye’de yaşayan erkekler, haftada 18,8 saatini kişisel bakımına ayırıyor; en fazla özeni ise elbise seçimine veriyor.

Türk erkekleri her geçen gün epilasyon, saç bakımı ve parfüm kullanma konularına daha fazla zaman harcamaya başladı.
Era Estetik ve Saç Ekim Merkezi’nden Dr. Güniz Eker Uluçay; estetik müdahale için de başvuran erkeklerin sayısının kadınlara oranla hiç küçümsenmeyecek seviyede olduğunu vurguluyor ve ekliyor erkeklerin en sık tercih ettiği operasyonlar jinekomasti( erkekte meme büyümesi), saç ekimi, burun estetiği, sakal-bıyık ekimi ve liposuction.

Erişkin erkeklerin ortalama %40 ında görülen jinekomasti yani erkeklerde gögüs büyümesi bilinen bir sebebi olmayan ve sağlık açısından tehlike yaratmayan bir rahatsızlıktır ancak nadir olarak sağlığı tehdit edecek başka bir rahatsızlığın göstergesi olarak kabul edilebilir. Jinekomasti sıklıkla sosyal ve psikolojik sorunlara sebep olur.

Güniz Eker Uluçay; Jinekomasti için 18 yaş üstü tüm sağlıklı erkeklere operasyon uygulanabilir. Öncelikle operasyon öncesi jinekomastinin altta yatan nedenini araştırmak gerekir. Çoğu hastada kilo alıp verme ve yağlanma nedeni ile olsa da bazı hastalarda yapılan hormonal tetkikler ve ultrason ile altta yatan başka bir neden bulunabilir. Ergenlik çağında oluşan jinekomasti ise genellikle birkaç yıl içinde kendiliğinden yok olur. Operasyon memenin büyüklüğüne göre tek başına liposuction (yağ alma) veya liposuction ile kombine meme dokusunun alınması şeklinde yapılmalıdır. Tek başına liposuction yapılan hastalarda yalnızca 2-3 adet kanüllerin giriş deliği olan yaklaşık 0.5 cmlik izler olabilmektedir. Bu izler ise çoğu hastada zamanla daha az belirgin hale gelmektedir. Kombine ameliyat planlanan hastalarda ise memenin areola denilen kahverengi dokusunun sınırında kesiler olmakta, bu da ciltle bu kahverengi dokunun birleşme yerinde olduğu için hasta için rahatsız edici bir iz olmamaktadır. Çok daha büyük memelerde ise ki bu daha nadirdir, kadınlardaki meme küçültme ameliyatlarına benzer teknikler kullanılmaktadır. Operayon sonrası yaklaşık 3 hafta süre ile korse kullanımı önerilir.

Uluçay saç ekimi için Türkiye’ye Orta Doğu başta olmak üzere dış ülkelerden oldukça yoğun bir ilgi olduğunu belirtiyor ve ekliyor sadece saç değil bıyık ve sakal ekimi içinde talepler giderek arttığını belirtmektedir. Ense kısmından mikromotor FUE yöntemi ile alınan saçlar, kişinin ihtiyacına göre önceden belirlenen saçsız alana ekiliyor. Lokal anestezi altında uygulanan bu işlem yaklaşık 5-6 saat sürüyor. 20 yaş üstü sağlıklı tüm erkeklere uygulanabilen bu operasyon sonrasında hasta kısa sürede sosyal hayatına dönerek, 4-6 aylık bir süre sonrasında ise eski saçlı haline dönmesi mümkün olabiliyor.

Erkeklerin yağlanmaya en müsait bölgelerinin karın ve göbek çevresi olduğuna dikkat çeken Güniz Eker Uluçay liposuction (yağ aldırma) operasyonları ile erkeklerin bu bölgelerdeki yağlardan kurtulabilmelerinin mümkün olduğunu söylüyor. Kişinin ihtiyacına göre lokal veya genel anestezi altında yapılan bu operasyon yaklaşık 1-3 saat sürmektedir. Her bölge için yapılan 2-3 adet yaklaşık yarım santimetrelik kesiler ile özel kanüller yardımı ile yağ dokuları alınmaktadır. Operasyon sonrası 3-4 hafta süre ile korse kullanımı önerilmektedir. Kişiler operasyon sonrasında 3-5 gün içinde günlük hayatlarına geri dönebilmektedir.

Milliyet
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: