Erkeklere 'baba' uyarı!

İzlandalı bilim insanları, erkeklere, erkeklerin yaşının ilerledikçe çocuğa aktarılan mutasyonlu gen sayısının giderek arttığını açıkladı. Araştırmaya göre, çocuklardaki gen mutasyonları, anneden değil babadan geçiyor.

Yaşam

Erkeklere 'baba' uyarı! Daha önceki bilimsel araştırmalar, geç yaşta anne olan kadınların çocuklarının Down sendromu, şizofreni ve benzeri hastalıkları taşıma riskinin daha fazla olduğunu ortaya koyuyordu.

Nature Dergisi’nde yayınlanan araştırmada, genlerdeki bu tür bozuklukların kadının yumurtalarıyla değil erkeğin spermleriyle iletildiği ortaya çıktı. Araştırmaya göre, erkeğin yaşı ilerledikçe spermlerle aktarılan bozuk gen sayısı, 20 yaşından itibaren her yıl giderek artıyor ve baba, çocuğuna anneye oranla daha fazla sayıda mutasyonlu gen aktarıyor.

Bu nedenle uzmanlar, erkeklerin çocuk sahibi olma isteğini ertelememesi gerektiğini açıkladı. Doktorlar ise mutasyonlu genlerin büyük kısmının zararsız olduğu kanısında.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: