Erkekleri tehdit ediyor!

Bayanları tehdit eden anorexia, erkekler arasında da hızla yayılmaya başladı!

Diğer Haberler

Erkekleri tehdit ediyor! En çok okunan gazetelerden biri olan The Sun gazetesinin yaptığı araştırma, hayatı tehdit eden yeme bozukluğu sendromu olarak bilinen anoreksiyanın giderek yaygınlaştığını ortaya koydu.

Yeme bozukluğu olarak dünyada hızla yayılan ‘anoreksiya’ erkek modeller arasında da yükselişte. Daha ince kalmak için sağlığı tehdit edici şekilde az yemek anlamına gelen ‘anoreksiya’ daha çok genç kadınlarda görülen bir hastalıktı. Ancak son zamanlarda erkekler arasında da yaygınlaştı. ‘Mükemmel’ görünen vücutlar için neredeyse hiçbir şey yemeyen ve yoğun egzersiz yapan modellerin sağlığı tehlikede.

Erkeklerin yeme bozuklukları hakkındaki bilgilerin kadınlara göre daha az olduğunu söyleyen Pratisyen Doktorlar Kraliyet Akademisi sözcüsü, “Çünkü erkekler bu konuda konuşmayı sevmiyor. Kadınlar yeme alışkanlıkları konusunda erkeklere oranla daha çok konuşur, erkekler bu konuda ketum.” diyor. Akademi, reklamlarda kullanılan anoreksik erkek modeller yerine sağlıklı görünen modellerin kullanılması gerektiğini ve moda endüstrisinin bu konuda sorumluluk alması gerektiğini söyledi.

Ülkede 2001 yılında 14 yaş altı erkeklerde anoreksiya hastalığına yakalananların sayısı 24 iken, geçen yıl bu sayı 78’e çıktı. Tüm yaş gruplarında ise anoreksiya tedavisi gören erkeklerin sayısı geçen yıl 228 olarak kayıtlara geçti, 2001’de bu rakam 108’di.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: