ERKEKLERİN KADINSI HASTALIKLARI

Kemik erimesi, meme kanseri ve meme büyümesi vakaları sadece kadınlarda değil erkeklerde de görülüyor.

Magazin

ERKEKLERİN KADINSI HASTALIKLARI Her ne kadar kadınlara özgü hastalıklar olarak bilinip ünlenseler de aslında erkekleri de azımsanmayacak oranda etkiliyorlar. Erkeklerde de meme kanseri görülüyor; erkekler de kadınların menopoz sonrası kabusu olan osteoporozdan (kemik erimesi) etkileniyor; hatta jinekomasti (büyük, kadınsı meme) yüzünden meme küçültme ameliyatı yaptıran erkekler dahi var.

Kemik erimesi erkeklerde daha geç yaşta ortaya çıkıyor
Osteoporoz kadınların hayatında menopoz sonrasında önemli bir sağlık sorunu olarak görülse de erkekler için de büyük önem taşıyor. Türkiye’nin de üyesi olduğu Uluslararası Osteoporoz Federasyonu’nun (IOF) 2005’i erkek osteoporozu yılı olarak ilan etmesi, hastalığın önemini vurguluyor.

Yeni araştırmalar gösteriyor ki erkeklerde osteoporoza yüzde 19 sıklığında rastlanıyor. Risk faktörleri kadınlardakine benziyor: Düşük enerjili travmayla kırık geçirmek, yaşlılık, aşırı zayıf olmak, iltihaplı eklem romatizması, erkeklik hormonunda azalma, aşırı alkol alımı ve sigara içmek, kalsiyum ve D vitamini eksikliği... Ayrıca kortizon tedavisi, başka bir ağır hastalığı olmak, yatalak olmak, birinci derece akrabalarında osteoporoz bulunması, spor yapmamak, süt ürünleri tüketmemek, güneş ışınlarından yararlanmamak, tiroid ve paratiroid hastalıkları, karaciğer, böbrek hastalıkları, epilepsi ilaçları ve bazı kan sulandırıcı ilaçlar erkeklerde risk faktörleri olarak gösterilen nedenlerden.

Osteoporozun erkeklerde kadınlara oranla daha geç yaşta ortaya çıktığı bilgisini veren İstanbul Tıp Fakültesi Endokrinoloji, Metabolizma ve Beslenme Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Refik Tanakol konuyla ilgili şöyle bilgi veriyor: “Kadınlarda genellikle osteoporozun nedeni menopozla birlikte kadınlık hormonu olan östrojenin süratle azalmasıdır. Erkeklerde ise erkeklik hormonu yaşlılıkla birlikte yavaş yavaş azalır. Kadınlardan yaklaşık
10 yıl kadar sonra erkeklerde de belirgin bir kemik kaybı oluşmaya başlar."

Pek çok erkek meme küçültme ameliyatına başvuruyor.

Jinekomasti olarak adlandırılan “kadınsılaşmış meme sorunuyla karşı karşıya kalan erkekler çareyi meme küçültme ameliyatlarında buluyor.
Jinekomasti, beyaz ırkta yaklaşık yüzde 40 oranında görülüyor, kilolu erkeklerde yağlanmaya bağlı olarak daha belirgin.
Jinekomastinin kişiyi rahatsız edecek şekilde görünüm bozukluğu veya genç erkeklerde psikojik bazı sorunlara yol açıyor.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: